Japonsko v problémech

Japonsko se blíží do problémů.

Jako hlavní ukazatel můžeme brát výrazná pokles objednávek ve strojírenství. Pokles objednávek o téměř 15% nemůže být ojedinělým jevem. Očekáván byl pokles přibližně pouze pětinový. Tento pokles je horší než po loňské tsunami a výbuchu v jaderné elektrárně Fukušima a sotva bude ojedinělý, zvláště vezměme-li v úvahu i vývoj běžného účtu Japonska, kde jeho přebytek poklesl o téměř dvě třetiny (v přebytku se drží výhradně díky zájmu zahraničních investorů o japonské obligace) a očekávaný pokles byl výrazně menší.

Ať Bank of Japan dělá, co dělá, efekt se nedostavuje, vždyť  BoJ je vynálezcem kvantitativního uvolňování, QE je tam na pořadu dne prakticky nepřetržitě od roku 1990. Navíc BoJ má již praktický prázdný sklad munice, kterou může použít – obchodní přebytek je ta tam a s ním i vymizely prostředky použitelné pro intervence na mezinárodních trzích.

Podle mě tento vývoj signalizuje i slabost globální ekonomiky, včetně čínské. Nevěřím, že když Fed a ECB budou dělat podobné věci jako BoJ (včetně QE 3, QE4 až QE XX), výsledek bude o mnoho lepší.

Klíčové pro Japonsko bude, za jaké sazby bude schopno refinancovat 2,6 biliónu USD, které jsou splatné během půl roku. Toto mnohé napoví. Pokud by se Japonsko vydalo Španělskou cestou, nic dobrého by nás nečekalo. Pokud by se Španělskou cestou vydaly Spojené státy, japonský jen by vylétl nahoru a ani v tomto případě by Japonsko nečekalo nic dobrého.

Moc dobrých vyhlídek před Japonskem není.

 

Minulý týden jsem se věnoval Číně, nyní Japonsku, příští týden se můžete těšit na komentář zaměřený na ekonomiku Spojených států.

 

 


Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře

Přidat komentář