Zvýšená volatilita nejen na papírových trzích

Poslední dny na trzích jsou jistě definovány zvýšenou turbulencí a volatilitou téměř nevídanou v předchozím roce. Zásluhu na tom má vývoj na emerging markets trzích, který jsme zmínili minule. Je nutno říci, že propad na vyspělých akciových trzích, jako ten zde v USA se pozastavil a v podstatě se čeká na další data a směrování vývoje. Data zejména z Číny, jako hlavního přestavitele těchto emerging trhů. S oslavami nového roku v Číně, však bude příliv statistik příští obchodní týden velmi omezen a jedinou významnou pak bude 1. února průmyslový index nákupních manažerů, tentokrát domácí verze podle čínského Národního statistického úřadu, která však obyčejně bývá lepší a méně volatilní než „zahraniční“ verze podle HSBC, která vyšla na úrovni kontrakce ekonomické aktivity (pod 50).  Podle domácí verze se očekává v prosinci pokles na 50,5 z 51.

V každém případě centrální banky emerging zemí byly nuceny v posledních dnech jednat a v rámci podpory svých klesajících měn a například turecká centrální banka zvýšila sazbu o 4,25 procentních bodů nebo jihoafrická banka zvýšila o 0,5 procentních bodů, atd. Co je zajímavé, je, že Indie a Indonésie tentokrát nebyly rozhodně tak postiženy stávajícím poklesem jako v polovině minulého roku, kdy Fed začal naznačovat omezování QE.  V tuto chvíli je americké centrální banka dá se říci na „auto-pilotu“ (mimochodem krásně připravené podmínky pro Janet Yellen Benem Bernakem) a pakliže nedojde k rozsáhlému zhoršování situace, tak pravidelné omezování odkupů dluhopisů a hypotečních zástavních listů (MBS) bude pokračovat stávajícím tempem. To do jisté míry funguje jako překážka pro emerging ekonomiky, se kterou se budou muset vyrovnat.

Papírové trhy však nejsou jediné o kterých se v posledních dnech hovoří se zvýšenou pozorností, ale tady v USA je to také trh se zemním plynem, který jakoby se v posledních týdnech utrhl z řetězu, tak říkajíc. Nejchladnější počasí na americkém středozápadě a severovýchodě za poslední téměř dekádu způsobil nárůst ceny nejbižšího kontraktu na newyorské divizi NYMEX chicagské burzy CME Group přes 5 USD/MBtu. Podle předpovědí budou celkové náklady na vytápění plynem za probíhající zimu o 10 až 17 % vyšší než za minulou zimu (zhruba polovina amerických domácností využívá k vytápění zemní plyn). Poslední týden došlo s očekáváním odeznění polární vlny v únoru k poklesu pod 5 USD, avšak cena je stále patrná jako relativně nadhodnocená, když se člověk podívá na komoditní spread plynu aktivního kontraktu například vůči tomu za šest měsíců dopředu. Pohlédněme na tento spread graficky (SOL Trader, burzovní Globex data, klikněte na obrázek pro zvětšení):

Jak to vypadá s vývojem ceny amerického plynu do budoucna? Podle posledních dat americké vládní agentury pro energetiku (EIA) silná poptávka po vytápění zůsobila pokles zásob o 17% oproti pětiletému průměru. Skladovací podzemní plochy, solné jeskyně, apod., kde se plyn skladuje jsou historicky vlastněny energetickými společnostmi, avšak mnohé jsou dnes již také vlastněny a najímány bankami a dalšími finančními firmami, které se snaží na tomto vydělat. Firmy odle odhadů obvykle očekávají profit kolem 50 centů za 1 MBtu mezi tím co uskladní před zimou kolem října a dodají pak na trh pro vytápění v zimě kolem ledna. Pohledem na říjnový 2014 a lednový 2015 kontrakt to nyní činí kolem 30 centů, to znamená toto bude hrát vliv a může odrazovat od nových leasing kontraktů pro skladovací plochy, což může vést dále k utahování zásob. Podívejme se však na produkci zemního plynu v USA za období vice jak sto let, kde je patrná akcelerace v posledních letech zásluhou břidlicové revoluce v těžbě (klikněte na obrázek pro zvětšení):

Také potenciál dalších břidlicových vrtů zejména pak v poslední době diskutované Austrálii, kde se začaly projekty s nemalými investicemi nebo Velké Británii, ale hlavně pak velká neznámá s obrovským potenciálem Rusko, kde Gazprom a Shell započaly vrty na západní Sibiři, pak vytváří tlaky na pokles ceny. Vše bude do budoucna samozřejmě záviset převážně na poptávce, zejména pak v Asii. Jaká je situace na opčním trhu, který slouží v podstatě jako pojištění proti nárůstům a poklesům ceny. Pohledem na opční řetěz nejbližších strike cen u únorových opcí, se pak největší počet otevřených pozic kumuluje u out of the money call opcí. To znamená investoři se relativně vice zajišťují v tuto chvíli proti dalším potenciálním nárůstům (klikněte na obrázek pro zvětšení):

Co hraje pro pokles ceny zemního plynu (jako zdroje pro výrobu elektřiny) do budoucna je značné snížení nákladů na solární zdroj energie v posledních letech. Podle odhadů může být do roku 2017 v USA z důvodu solární konkurence ohroženo 170 miliard USD tržeb stávajících producentů elektřiny. V každém případě bude z tohoto titulu velice zajímavé sledovat nejenom současné výrazné pohyby ceny plynu, ale také její budoucí směřování.

Komentáře
  1. Martin Kopáček napsal:

    Volatilita zahýbala s trhy pěkně, EM byly tentokrát spouštěčem i pátou kolonou.
    Amíci taky pěkně zlobili, DJ lítal hezky celý týden. O DAXu škoda slov 🙂
    Analýza NG jako vždy excelentní, díky. A ex post díky za analýzu EM z minulého týdne.
    Martine palec nahorů, Vaše články opět hodnotím jako jedny z nejzajímavějších zde.

  2. Martin Lembák napsal:

    Martine, diky! Ano, ty pohyby US akciovych indexu nahoru dolu neuveritelne. Navic, kdyz se podivam na intraday trendove AOS, ktere ziji z volatility, tak nejvice kuriozni byl asi ctvrtek. A to ne z duvodu EM vol, ale zverejneni vysledku Amazonem a spol. po zavreni. Systemy, ktere drzely long do 15:00 chicagskeho casu velka vyhra, ty co jen par minut po z vyhry prohra behem par sekund. Patek uz bylo klidneji a to co nakoupilo nejen od rana, ale i od poloviny dne, tak ok. Uvidime, jak ty EM ukociruji svou situaci, chce to cistejsi trendy, neco jako zacatek 2013 🙂 Na te kave uz se zda se zacal rysovat pomalu…

  3. VoDo napsal:

    Libri: ten pan je prodejce zlata takze ano vsichni by se meli zlato koupit a od neho. On takhle mluvi celou dobu co sleduju deni okolo burzy a pravdepodobne takhle mluvi desitky let i kdyz zlato padlo z 800 na 200 za dvacet let.

  4. František Sousedík napsal:

    Pro VoDo: A proto se tak cpal na ten rozhovor, aby si udělal pořádnou reklamu? (kterého lidé žádali, po dlouhá léta kdy dělám tyto reportáže, ani nevím kolikrát… 50x, 70x, 100x.) A co je špatného na tom, že při padající ceně zlata z 800 na 200 doporučuje jeho nákup? Já to považuji za korektní a rozumné.

  5. diego004 napsal:

    – pri aktualni situace z toho rozhovoru ocenuji zminku o promene vkladatel-> veritel banky
    – zminku o bail-inu jako sablone pro budouci reseni
    – zminku o znarodneni penz. fondu
    – zbytek neni nic zvlastniho, co bychom neslyseli od desitek dalsich podobnych analytiku…

  6. kubik napsal:

    https://www.czechfreepress.cz/svet-kolem-nas/celente-svet-pohlti-katastroficky-globalni-kolaps-a-nepokoje.html

    Pomalu se ten konec plizi.Anebo bych to spis nazval restart,akorat nevim jestli potom bude lepe?

  7. kubik napsal:

    https://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=48&t=951&start=400

    Muj pohled na dalsi smerovani drahych kovu a indexu

  8. plukin napsal:

    Zit v ocekavani konce? Wow, tomu teda rikam „pekne“ vyhlidky do budoucna. Nase myslenky/emoce doslova tvori nas svet, nasi realitu, nasi budoucnost. My sami TVORIME nas osud. Pozor na to co si „prejete“ mohlo by se to splnit. A neni dulezite je-li to vedome/nevedome „prani“. Dulezite jsou emoce co pri tom citite (i kdyz nic zdanlive necitite). „Ocekavani konce“ je dost jasna direkce, opravdu je to vase volba? Povznasi vas to kdyz na to pomyslite? A pokud ne, tak proc tim smerem dale smerovat? Zmente to dokud sami mate cas. 😉

  9. Vilem Vrzala napsal:

    Plukin: Takže když si začnu myslet, že QE funguje, když se budu radovat z optimistických článků o konci krize a uvěřím v konjunkturu, tak zmizí všechny ty bilionové dluhy?

    Jsem optimista, ale ne ohledně deklarovaného „oživení“ rozhodně ne.

  10. VoDo napsal:

    Plukin: přesně tak!

  11. Vilem Vrzala napsal:

    VoDo: Bilionové dluhy splatíme optimismem a dobrou náladou 😉 Škoda, že to nevěděli třeba ve Výmarské republice, mohli tak zažehnat WWII.

  12. xmart napsal:

    @plukin: Máte pravdu, že svět vytváříme pomocí svých myšlenek a s nimi spojených emocí.

    Zjistil jsem, že můžeme žít ve světě, kde je hojnost a nadbytek pro každého. Dále jsem zjistil, že toho bohužel nelze dosáhnout v současném finančním systému, který už je však naštěstí na odchodu.

    Tak buďme rádi, že odchází. Dokud neodejde bude jen hůře. To že to bude mít značný dopad, na ty, kteří nejsou připraveni a nechtějí připustit, že by to mohlo být i jinak, to už je jejic problém. Oni přijdou o své úspory, když slepě důvěřují těm, kteří je skrytě okrádají.

    Podle mě musí být napřed hůře, než bude lépe. Zhoršující podmínky lidi donutí přestat žít v iluzi, že se někdo o ně postará a že politikové a bankéři splní své sliby. A jak už jsem zde psal ke změně jsou třeba 2 kroky:
    Napřed si uvědomit aktuální situaci (k tomu je vhodný i tento web) a pak učinit akci, která povede ke změně.

    Dle mých informací pracuje na nenásilném ukončení tohoto podvodného systému mnoho vemli vyspělých a inteligentních entit, které řídí tento proces, tak aby byl pro lidi co nejvíce snesitelný. A také zabránil bankéřům vyvolat další světovou válku, o jejíž vyvolání se velice evidentně snaží viz. https://www.czechfreepress.cz/evropa/vrcholi-pokus-o-statni-prevrat-na-ukrajine-zkusene-tajne-sluzby-realizuji-znamy-scenar-podivne-vrazdy-podivni-mrtvi-zacala-pripravna-faze-valky-o-rusko.html

    Vědí, že částečné rezervy spolu se složeným úročením jsou dlouhodobě neudržitelné viz. 4 díl série Mikea Maloneyho Skrýtá tajemství peněz
    https://hiddensecretsofmoney.com/videos/episode-4

    Jedním z možných řešení může být tzv. global currence reset (GCR)
    „About 198 currencies in the world are being reset backed by assets and commodities such as gold, silver, oil, wheat, rice, etc. Various economists and experts have said we must do this or the whole global financial system will collapse.“
    https://thesedonaconnection.wordpress.com/qa-on-the-global-currency-reset/ zajímavá je spíše první část článku proč, těm číslům poté bych již moc nevěřil. A o GCR se můžete dočíst ve více zdrojích, sice každý tím myslí něco trochu jiného. Ale co vím, jistě, když nastane cena zlata bude minimálně na $5000 a stříbra přes $100 za unci.

  13. plukin napsal:

    @: Vilem Vrzala: kdyz je clovek cely zivot presvedceny o jednom, a vetsina lidi je, tak samozrejme jedna myslenka je jako kapka v mori. Stejne jako cesta kolem sveta zacina prvnim krokem. Reknete si taky ze nema cenu ten prvni krok delat? 😉
    On je totiz rozdil mezi myslet si a opravdu tomu verit a i to se neustale rozviji/upevnuje stejne jako jakykoliv trening. Za sebe muzu rict je to rozhodne lepsi volba nez smerovat do konce, ale proti gustu zadny disputat. 🙂
    Tohle neni zalezitost logiky, kdyby jo, zili by tak vsichni, to se musi zkusit a zazit a pak VITE ze na tom neco je..
    @xmart: z meho pohledu soucasny finacni system neni ten problem, na svete existuje chudoba/hlad/stradani cela tisicileti..a on ten zvyk dokaze byt dost zelezna kosile o tom zadna. Nicmene ocekavat ze prve musi byt hure aby mohlo byt lepe, hmm, a jak moc? Kdo kdy rozhodne ze ted uz hure bylo a ted uz bude dobre? PRAVE TED je jedine co existuje, takze proc nejit rovnou smerem LEPE a brat to oklikou pres HURE? Nejde o slovickareni, otocka silneho trendu vytvoreni noveho trendu trva, o tom zadna. Ale tam se prave potom pocita kazdy „hlas“ tj. emoce. A emoce „hure“ rozhodne novemu lepsimu zdravejsimu trendu nepridava. 😉 To same videt okoli jako „Oni přijdou o své úspory, když slepě důvěřují těm, kteří je skrytě okrádají“. Tohle z nich jenom pridava na tom ze by se takovi mohli citit vice jako obeti. Co takhle videt ostatni presne tam kde maji byt, ze zivot je tu pro ne a je presne takovy jaky si „zaslouzi“ tj. presne takovy jaky prave vytvareji (vedome ci nevedome) a slouzi jenom jako zpetna vazba/zrcadlo aby jeden vedel kde je, a ze ma neomezeny potencial zmenit cokoliv?

Přidat komentář