Vilém Vrzala: Fiskální útes se vrací

Toto je první článek soutěže čtenářů v roce 2013.

 

Amerika prokrastinuje, ekonomika visí jako animovaný šakal nad propastí a monetární politika v Hotel California stylu

Amerika má nové módní slovo, totiž sequestration. Obyčejně to znamená zabavení majetku, konfiskaci nebo nucenou správu, v tomto případě se však jedná o budget sequestration, tedy o nastoupení platnosti automatických škrtů rozpočtových výdajů. Návrat fiskálního útesu.

Spojené státy odložily na přelomu roku nejprve spuštění těchto automatických škrtů a později odhlasovaly i odložení platnosti dluhového stropu. Takovéto odkládání nutného se nazývá prokrastinace a je známa např. u studentů. U supervelmoci je to více překvapivé.

Hamish Mc Rae z britského listu The Independent ve svém článku Barck Obama, the fiscal cliff, and why The State of The Union could mark a Wile E Coyote moment o tom že Spojené státy jsou právě teď v situaci animovaného kojota kdy překvapený chvíli visí ve vzduchoprázdnu nad propastí než se do ní zřítí. V závěru článku píše, že kojot sice vždy tvrdě dopadne, ale také vždy vstane a odejde po svých.

Amerika přijde o své fiskální stimuly, zdroje papírového růstu HDP, zůstane už jen stimulace monetární ze strany centrální banky FEDu, jeho nulové úrokové sazby a kvantitativní uvolňování. Každý měsíc FED nakoupí americký dluh za 45 miliard dolarů. Ani tato banka však není bez kacířů, bylo to už před Vánocemi, když šéf pobočky FEDu v Dallasu Richard Fisher pro CNBC řekl, že FED riskuje monetární politiku ve stylu „Hotel California“. Známá píseň od Eagles končí slovy „múžeš se kdykoliv odhlásit, ale nikdy nemůžeš odejít.“

Několik kousků mozaiky a barvitých kulturních odkazů tvoří nepěkný obrázek.

 

Vilém Vrzala

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu

 

 

 

Komentáře
  1. Jan Altman napsal:

    Trhy teď krásně klesají, když FED naznačil, že by QE mohl omezit dříve, než původně plánoval.
    Otázka je, kdo (a za kolik) by pak kupoval USBonds…

  2. Kolda napsal:

    USBonds by vklidu nadále kupoval bankovní sektor, protože ví, že při dalším QE to od nich koupí FED za vyšší cenu. Takhle už to jde pár let …

    Riskless profits – that’s the name of the game.

  3. VoDo napsal:

    Ano trhy klesají po několikatýdenní relý. Mám pocit že maxima budou překonána. Ale ne na nasdaq 🙂 v dohledné době.

Přidat komentář