Uvolňování měnových politik nabírá na obrátkách

Byly to opět centrální banky, které se postaraly výraznou měrou o pohyby na trzích tento týden.Tedy vedle například pěkných výsledků hospodaření Amazonu, Alphabetu (Googlu), Microsoftu, aerolinek, a podobně. To, že čínská centrální banka přistoupí k dalšímu monetárnímu stimulu se čekalo. People´s Bank of China snížila úrokové sazby po šesté za méně jak rok a to jednoroční zápůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,35% a jednoletou depozitní sazbu o stejnou velikost na 1,50%. Povinné minimální rezervy byly redukovány o 0,50 procentního bodu obecně pro všechny banky na 17,5% a navíc baky financující menší a zemědělské firmy obdržely ještě dalších 0,50 procentního bodu bonus úlevy navíc. Možná byl stimulem pro akci skutečně nedávno zvěřejněný růst reálného produktu o 6,9% meziročně, to jest pod cílovaných 7% (navíc dáno převážně poklesem cenového deflátoru, nominálně to bylo jen 6,2%) a nebo jako reakce na více než očekávanou holubiččí strategii Evropské centrální banky (ECB). Mario Draghi (ve finančních kruzích Super Mario) den předtím ve čtvrtek totiž výrazně překvapil trhy.

I když ECB ještě samotnou akci tento týden neprovedla, tak trhy připravila na eventualitu snížení depozitní sazby, zřejmě o 0,10 procentního bodu jako přídavek k očekávanémů protažení QE programu o déle než září 2016. V současnosti je depozitní sazba v záporu 0,2% (i když méně než například depozita na viděnou ve Švýcarsku, kde je -0,75%). Jedním z faktorů je zřejmě zpomalování růstu Německa, kde data o objednávkách a produkci v průmyslu za září byla slabší a dále index sentimentu ZEW klasal sedmý měsíc v řadě. To jako důsledek větší expozice země na exporty do ochlazujících se EM trhů a co víc, skandál kolem Volkswagenu se ještě do makro dat nestačil projevit. V Německu se podílí automobilový průmysl na 20% všech exportů ekonomiky! A tak jistě oslabení eura by přišlo vhod.

Nicméně, toto napovězení možné akce v prosinci mělo za vliv zvýšení podílu dluhu v eurozóně s negativním výnosem o zhruba 170 miliard euro na cca 140 bilónů euro, což je nějakých 25% trhu. To jest výnosy vládních německých dluhopisů se splatnostmi do šesti let v negativním teritoriu plus dokonce i výnosy dvouletých španělských a italských papírů rovněž v záporu. Pohlédněme na rozložení velikosti objemu dluhopisů s negativním výnosem v eurozóně podle jednotlivých zemí:

Eurozone_negativeyield

Nějakých 680 miliard dluhopisůmá výnos do splatnosti nižší než depozitní sazba a tudíž nemohou být předmětem nákupů ECB v rámci QE.

A to ještě není vše. Příští týden se zřejmě dovíme od japonské centrální banky expanze QE ve formě zvýšení měnové báze o 20 bilónů jenů ročně. To v rámci zachování kredibility banky pro dosažení cíle 2% ročního růstu indexu spotřebitelských cen, který se nedaří a nedaří splnit. Rozšíření nákupu se kromě vládních dluhopisů bude zřejmě vztahovat také na akcie, REITs, a podobně. Tak uvidíme.

Velký vliv, jak zmíněno výše, mělo překvapení v proslovu Maria Draghiho na měnové trhy a euro. Tak se závěrem pojďme podívat na jeho tentoroční vývoj u aktivního kontraktu na burze v Chicagu a jeho komoditní spread s kontraktem na Dollar index na burze ICE (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení:

EuroUSDX

Komentáře
  1. cipinek napsal:

    Zdravím, přijde vám po ztvrdnutí dolaru minulý týden reakce zlata a stříbra řekněme „adekvátní“, tj. že zase nespadlo úplně do sraček, i když kámoš předpovídá příští týden zase nová minima…:-)

  2. VoDo napsal:

    Myslime si ze zlato je prave v trendu nahoru v medvedim trhu.

  3. cipinek napsal:

    https://www.nemesis.sk/7-dokazov-o-konci-manipulacie-zlata-a-striebra-a-preco-elity-dolaru-podrezu-krk/
    že to pořád někoho baví psát takovéto články…:-)))

  4. cipinek napsal:

    tenkrát v roce 2012, stříbro za 32 USD za unci, ach můj bože, krásně jsem tam uchoval hodnoty při nákupu Kč 700 za unci…, bože kriste…:-)))
    https://www.youtube.com/watch?v=GeLhKMZJY4M

  5. VoDo napsal:

    Jednou budou mit pravdu, tak za dvacet let, treba.

  6. Cipinku, vy máte křišťálovou kuli? Fakt víte, co udělá Draghi, Yellen a spol? Fakt jste třeba věděl v roce 2012, že o 3 roky později bude bundesbond se zápornou sazbou? A že Řecko bude stále v EU, že ojro bude stále evropskou měnou směnitelnou k dolaru?
    Jo, já si pořád stojím za tím, že kov je dobrý uchvovatel hodnoty 🙂 A když stojí 32 dolarů unce stříbra, tak asi v tu chvíli ve světě něco smrdí, ne?
    Ale abychom neteoretizovali: Jak se proti inflaci atd zajišťujete vy? Ukažte to třeba na 10mil Kč, abychom se bavili o normálním portfoliu …
    Rád se nechám poučit – třeba to bude lepší, než onehdá „kvalifikované“ nápady s testováním kovu: https://www.youtube.com/watch?v=g92HdztQrwA

  7. cipinek napsal:

    ne křišťálovou kouli nemám, obavy z hyperinflací byly z dnešního pohledu „směšné“…:-), když stojí stříbro 32 USD za unci, tak nic nesmrdí, prostě to tak momentálně stojí, nic víc, takovou cenu tomu v té době přisoudil trh…, proti inflaci se nezajišťuji, protože v současné době je inflace minimální, můj spotřební koš upravuji tak, abyc platil stále méně peněz, nakupuji pouze v „akcích“, to jsou „spravedlivé“ ceny, jiné platit nechci…,
    jinak:
    https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3044627/vydaje-americanu-zpomaluji-ceny-se-snizuji.html
    žádné zvyšování úrokových sazeb v USA na dalším zasedání FEDU, omyl QE4 bude ohlášeno na začátku příštího roku…:-)))

  8. VoDo napsal:

    Nemyslim si ze je dobry se zajistovat proti inflaci necim co pri nakupu je o 21% drazsi. Dokonce si i myslim ze vetsi inflace nas neceka v pristich patnacti letech.

  9. VoDo: A proč s DPH? Leda byste to jel v malém. A doměnky o tom, co bude v příštích 15ti letech si můžete také dovolit tak na pár set tisíc.

    Ale ne na větší částky. Tam Vás to v klidu nenechá.

    Jen tak pro srandu: Máme 25 let od převratu. Tehdy dům za 300k Kč, dnes by za stejné úspory byla tak základová deska…. Anebo jinak: když necháte peníze 15 let bez hedže, vsadím s Vámi o co chcete, že za 15 let budete těžce prodělávat.

    Jestli nechám dceři 1mio Kč nebo za dnešních 1mio stříbro, troufnu si tvrdit, že na tom bude za 15 let lépe v druhém případě.

    Ale každý svého štěstí strůjce 🙂

  10. plukin napsal:

    MK: podle Armstronga jsou dlouhodobe trendy jednodussi a jasnejsi nez kratkodobe. Dalsi vec je proc si vybirat jen mezi Kc a Ag kdyz mame i jine meny, indexy atd? Ale to zase zalezi na kazdem co je jeho cil, jestli jenom ochrana pred inflaci nebo maximalizace zisku. S VoDo tady poslednich par let vidime US indy long a kovy short a nejmene posledni rok US$ long. A koukaje na grafy nemusime se zadne inflace bat, zisku a prostoru pro zisk bylo ci je habadej..

    Ja vidim US indy a $ long jeste par let byt Armstrong pise o moznosti fake prorazeni posledni rocni low u US indu a teprve pak exploze up. Druha moznost dle nej je exploze up rovnou.

    Dow Closing for October 2015: https://www.armstrongeconomics.com/archives/38855 V prubehu 15ti let na tom dost mozna budete lepe s fyz. Ag/Au oproti Kc ale pro me ta otazka stoji jestli nejaky jiny vehikl nebude lepsi. A podle me bude a proto to tak ja budu hrat a ne se trepat z inflace ci se bat hyperinflace ktera je dle Armstronga uplne mimo misu v soucasnych podminkach. A uvidim-li ze Au/Ag maji x lete hledani low za sebou a vraci se up..tak si to s chuti longnu. Ale nebudu se s tou pozici zenit jako jini tady. Jsem trader a vsechno ma svuj cas, je cas kupovat, ale je taky cas prodavat a jedine trh a nikdo jiny ukaze co je spravne.

    Ani Dragi, Merkel, Yellen, Abe ci kdo tam ted sedi atd. Oni tak nejak neudavaji ton, oni reaguji na vyvoj takze jsou celkem citelni zvlaste proto, ze tak nejak maji tendenci opakovat stare chyby aniz by se koukli jestli to kdy v minulosti fungovalo misto aby se z minulosti poucili a zkusili neco lepsiho. Aspon dle Armstronga.

    Dlouhodobe US $ + Indy long..timing je orisek. Ale s 10megama to orisek prestava byt protoze ma clovek dostatek prostoru zahrat to vcetne nejhorsi moznosti.. A pokud vas 10mega dokaze rozhodit tak se vyplati prijit tomu na kloub a zmenit to, protoze velikost pozice jen zvysuje emoce. Takze to samy vas ovlivnuje ted jenom to treba vubec sam nevnimate, protoze prece „risk mate dostatecne maly“..a pak se jenom divite co za krpu nekdy dokazete udelat a proc vlastne. 🙂

    Ja netvrdim, ze obchodovat 10+ mega me nevyvede z miry, v soucasne dobe rozhodne ano! :))
    Ale pak pujdu po te nepohode a zmenim to a ne po tom, srazit „risk“ tak nizko at tu nepohodu nevnimam..
    To je jako zalepit si kontrolku paliva na pristrojovce protoze mi vadi ze nekdy blika/sviti.. 🙂

    Ono si to mrska cas od casu umi najit cestu risk nerisk, pravidla nepravidla, system nesystem. A nasledky urcite znate. 🙂

  11. VoDo napsal:

    Armstronga moc nemusim, prijde mi ze ve svych analyzach a predikcich uplne zapomina ze svet neni jen USA nebo zapad a ze tomu tak ani nikdy nebylo. Viz jeho grafy. Taky se snazi se pocitat cenu indexu nekam do sedmnactyho stoleti podle nejakych modelu kde je spousty mozna kdyby asi a podle toho pak urcuje co by mohlo byt. Jeho predikce jsou v rovine obecnosti kdy je jasny ze jednou bude mit pravdu.

  12. plukin napsal:

    VoDo: bavime se vazne o tom samem blogu? 🙂 Cinu vidi jako budouci centrum kapitalu, protoze zapad nechape vo co go zatimco na vychode cyklum rozumeji.. I co se ostatniho tyce..zrejme cteme oba jiny blog.. 🙂

  13. VoDo napsal:

    Je fakt ze nectu kazdej clanek, protoze je to vesmes porad dokola. Psal jsem o modelech ktery on puziva pro dalsi predikovani. A k ty cine? To jsou zase obecnisti ktery se muzou stat nekdy za desitky let, obchodnici cine neveri jsou to podvodnici, jiny je to s vladama ktery jim lezpu do zadele aby cajnaci zachranili nemovitostni trhy na zapade. Stejnou chybu dela Zeman ze se jim podbizi jak levna devka.

Přidat komentář