Tvorba pracovních míst v USA

dollar

V uplynulých týdnech jsem komentoval vývoj v Číně, respektive v Japonsku.  Pro dnešek jsem si nechal Spojené státy. Z množství makroekonomických veličin jsem se rozhodl pro jednu, která je pro vývoj ekonomiky klíčová, ale pokud jde o její známost, zůstává poněkud v pozadí zájmu médií. Jde o tvorbu pracovních míst.

Tvorba pracovních míst ve Spojených státech je jedním z klíčových ukazatelů, významným způsobem ovlivňuje vývoj nezaměstnanosti. Počátkem srpna byla publikována první data za červenec. Bohužel je vzhledem ke své konstrukci je totiž jedním z nejméně přesných. Proč? jedním z klíčovým faktorem pro stanovení výše nezaměstnanosti ve Spojených státech je odhad. Proto se podívám nejen na jeho hodnotu, ale i metodiku výpočtu.

O jaký odhad jde? Jde o využívání tzv. Birth- Death modelu (B/D model). Zjednodušeně řečeno, Bureau for Labor Statistics (BLS) odhadne, kolik lidí začalo v ten konkrétní měsíc podnikat a kolik přestalo a rozdíl pak zahrne do počtu vytvořených míst. Následující tabulka ukazuje data i tvorbě pracovních míst v USA za druhé čtvrtletí letošního roku, plus jsem přidal první data za červenec publikovaná počátkem srpna. Jak vidíte, výše odhadu má vliv na to, zda počet míst vzroste nebo klesne, což má diametrálně odlišné dopady.

Modely a odhady BLS byly relativně přesné po řadu let. Před několika lety po vypuknutí finanční krize se jejich přesnost výrazně zhoršila, protože ekonomika se ne a ne zotavit. V této souvislosti začaly být čím dál častěji napadány, že jsou postaveny na základě  modelů nezohledňujících aktuální makroekonomický vývoj a navíc se objevila nařčení, že jsou stanovovány ve výši „tak aby to vyšlo v potřebném rozmezí“. K zpětné revizi dat pak docházelo s více než ročním zpožděním za naprostého nezájmu investorské veřejnosti, protože kdy by se zajímal o rok stará data.  Proto BLS začal pracovat na zpřesnění dat a  loni na jaře přešel BLS na kvartální revizi B/D modelu. Jeho výstupy by měly být přesnější a BLS i zveřejňuje podrobnější data k výstupům svého modelu.

A co nám říkají „tvrdá data“? Měsíční hranice tvorby pracovních míst nutná k zamezení růstu nezaměstnanosti ve Spjhených státech je přibližně 140 tis. pracovních míst. Pokud je vytvořeno méně míst, dochází ke zvyšování nezaměstnanosti. Druhé čtvrtletí přibližně na polovině této hodnoty. To nesvědčí o dobrém trendu, hrozí nárůst nezaměstnanosti. Pokud k tomu  a analýzu zveřejněnou v pátečních Článcích týdne, ekonomika Spojených států nemá před sebou růžový vývoj.

V okamžiku, kdy do prezidentských voleb zbývá jen pár měsíců, se můžeme dočkat „balíčků“ a „slibovaných balíčků“ všeho druhu.

 

 


Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře

Přidat komentář