Rusko a jeho finance

Někteří z vás možná na tuto informaci narazili. Přišla mi ale natolik zajímavá, že jsem se rozhodl ji zpracovat pro vás, pro předplatitele. O co vlastně jde? Nejde o Sýrii, jde o dlouhodobou finanční stabilitu Ruska. Uvědomme si, že nízká cena ropy mu do karet moc nehraje.  Nedopadne podobně jako Brazílie? Brazílie také ještě nedávno byla “vzorovou“ zemí a dnes má velké finanční problémy.

Vzpomeňte se na druhou polovinu 90. let minulého století. Tehdy bylo Rusko ve velkých finančních problémech, dokonce v roce 1998 ohlásilo default. Trhy po celém světě to pěkně otřáslo. Netvrdím, že Rusko směřuje k defaultu, ale do finančních těžkostí se dostat může. Nebo, ještě hůře, je vyvolá úmyslně.

Rusku by mohlo mít „nedobrovolné“ problémy i v situaci, kdy v posledních měsících soustavně nakupuje zlato. To hlavně proto, že jeho relativně nízká cena svědčí nákupům, ale rozhodně by nebyla vhodná pro případné vynucené prodeje.

Problémem ale z mého pohledu je fakt, že poradce prezidenta Putina Sergej Glazyjev mluví o možnosti úmyslného defaulte sice ne Ruska, ale jeho firem na dolarové dluhy. To už není nic jiného, než regulérní finanční válka. Nejprve ale Rusko musí stáhnout dolary ze zahraniční domů, aby mi nebyly obratem zablokovány. Ono i zablokování západnímu zeměmi prostého „otočení“ ruských dluhů by mohlo napáchat nemalé škody.

Dopad defaultu Ruska na současné trhy by pravděpodobně sotva byl menší, než před necelými 20 lety. Tehdy ale Fed reagoval okamžitým snížením úrokových sazeb. Dnes Fed takový nástroj nemá k dispozici, sazby jsou totiž již tam, kde jsou. U nuly.

Nepředpokládám, že by k něčemu takovému mohlo dojít v krátké době, ani proto se na to sám nijak nepřipravuji.  Jenom vím, že musím signály z Ruska sledovat. A to, i když mám dividendové akcie.

Komentáře

Přidat komentář