Fed nakupuje více než 100% nově vydávaných US obligací

Poslední lednový den Kongres Spojených států dočasně pozastavil platnost limitu zadlužení Spojených států (mimochodem, Senát to schválil poměrem 64:63). Politici tím získali čas na vyjednávání, bez toho by Spojené státy stály na hraně bankrotu či fungovali podle „výjimečných opatření“.

Dříve nebo později podle mě Spojené státy tento limit zruší, aby politici nemuseli každou chvíli hašteřit o dalším a dalším zvyšování. Fed zároveň oznámil, že bude pokračovat v nákupech obligací za 45 miliard dolarů měsíčně. Proto na skutečnosti, že Fed opět kupuje vládní obligace, není nic překvapivého.

Co mě ale překvapilo je skutečnost, že od doby pozastavení platnost limitu zadlužení Spojených států, nakoupil Fed více obligací, než vláda Spojených států ve stejném období vydala – konkrétně 51 miliard vydaných dolarů oproti navýšení dluhu o 47 miliard.

Jsem zvědav, jak bude vývoj pokračovat, zda Fed v letošním roce nakoupí za více než 12*45 miliard dolarů nebo ne. Biliónu bych se nedivil.

Sdílím názor s Billem Grosem a Jimem Rogersem, že obligace Spojených států jsou jedna velká bublina.

Čemu by se měli investoři nejvíce věnovat? Měli by pozorně sledovat spolupráci Fedu a vlády. Čím více bude Fed spolupracovat s vládou, tím se zvyšuje pravděpodobnost dalšího tištění peněz eufemisticky nazvaného „kvantitativní uvolňování“. Naopak, čím více nezávislý Fed bude, tím větší je riziko defaultu Spojených států.

Ani jedno není radostná vyhlídka.

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Keď táto bublina praskne, tak to nikto neukočíruje, dúfam že s týmto súhlasíte Toxic.

    Otázka je, odkiaľ sa berie tých 6 miliárd nazvyš v dlhopisoch?
    Typujem, že je to zväčša od Číňanov (z ich zásob). Je dlhodobo známe, že Číňania sa zbavujú USD a US dlhopisov ako o život (obe v tichosti) a asi viem ako a tu je:
    – za Africké suroviny a za stavbu tamojšej infraštruktúry nad rámec ich potrieb platia US dlhopismi (ten druhý je len typ)
    – na vyrovnanie negatívnej bilancie čo má voči obchodným, partnerom, to sú tie krajiny kde on oustcouroval už preňho tie nezaujímavé práce ako výroba súčastí bicyklov, lacných hodiniek atď
    – platí svojím štátnym firmám v USD

    To čo teraz robí Čínska vláda je pomalé a tiché potápanie ekonomickej a vojnovej moci USA počas Obamovej vlády, pričom Čínska vláda nielen že neohrozuje svoje pozície, ale aj na tom zarobí/zarába.

    Keby bol v prezidentom Romney čínske kroky by boli diametrálne odlišné, nebolo by to žiadne tiché potápanie, z tohoto dôvodu, že Romney sa vyfarbil ako vojnový štváč, pravdepodobne by došlo ku konfrontácií a Čínania a Rusi by s tým „tresli“ urobili by pár vyhlásení, pričom by sa snažili minimalizovať škodlivé dopady na svoju ekonomiku.

    Čo sa týka Rusov, Indov a ostatné krajiny BRICS-u, okolo nich je až prílišné ticho, asi chystajú niečo veľkolepé, len čakajú na vhodný okamžik.

  2. Toxic napsal:

    Oracle: Jen pro upřesnění, nejsem v žádném případě zastáncem toho, co se teď děje, tisk peněz v takových kvantech je dle mého špatná věc, ze které profitují jen ti největší hráči, vlastně ti, kteří se k penězům dostanou jako první a nesmírně to kazí akciové, komoditní, futures trhy.. Jen vycházím z předpokladu, že v tomto směru se nic neděje náhodně, vše se plánuje, aby se na tom dalo profitovat (samozřejmě kromě přírodních katastrof typu Fukushima, Sandy, Katrina, s tím asi nic neuděláme). Neumím si představit, že by ta bublina praskla, že by se papírové měny zhroutily takto v globálním měřítku. Komu by to prospělo?

  3. v6ak napsal:

    Koukám, že jsem při výběru jména domácí tiskárny značně přecenil její výkon, toto by vytisknout nezvládla.

  4. diego004 napsal:

    – souhlas s Toxic, uplynulo POUZE 5 let a central. banky po celem svete uz vystrilely vsechnu munici
    – sazby jsou dole, penize se tisknou/generuji jak o zavod – realne ekonomice to ale vubec nepomaha
    – ted se navic rozjizdi nove kolo menove valky ve stylu „kdo to srazi niz“
    – ma nekdo predstavu/mozny scenar, jak toto vsechno dopadne? to opravdu bude tisknout FED USD a kazdy rok nakoupi za bilion dluhopisy? a nic se nedeje, karavana jede dal?
    – a to stejne pod jinymi jmeny/zkratkami budou nakonec delat vsechny central. banky po celem svete? 🙂
    – jak dlouho to muze trvat? a jak nakonec zabranit totalnimu znehodnoceni men? skrtnou se zase nuly, tyden bank holiday, stanne pravo – ale globalne?

  5. VoDo napsal:

    Jo škrtnout se nuly. Dlouhodobí scénář je tento: poskytnout hypotéku co nejvíce lidem na vysněný domky a byty, poskytnout lidem levný úvěry na auta, elektroniku. Tímto se vytvoří poptávka, pracovní místa a blaho. To trvalo pár desítek let. Teď nastupuje scénář že skoro každý už bydlí, investoři nasycení též, tak to tištění peněz převzala státní moc. Bude se tisknout tak dlouho dokud nenastane další kolo a to zbavení se dluhu až vyskočí úroky. Škrtnou se nuly a jelikož je v populaci minimum střádalů tak se vlastně nikdo moc bouřit nebude. Jen ekonomové kteří toto neodhalili.
    🙂
    Zastávám názor že když je možnost peníze tisknout tak je možnost je i škrtnout, v rukách to mají stejní lidé. V příštích pár měsících a letech sázím na USD a americkou burzu, zvláště pak technilogie.

  6. Kolda napsal:

    Problém s tím škrtáním nul je v tom, že to je pouze účetní operace. Neřeší se tím reálná ekonomika, která je za těmí čísly.

    Socialismus, byrokracie, centralizace, regulace, dotace, hloupá energetická politika, … – to všechno se musí občas vyčistit. Mechanismus, který by nás měl dotlačit k tomu pročištění jsou finance. Pokud je budeme falšovat prostřednictvím tisku peněz, pak pročištění nedojde a hrozí „věčný“ marasmus.

    Ovzláště, pokud si v některých zemích lid řekne, že kapitalismus nefunguje, kapitalismus selhal a takovému myšlenkovému proudu se postaví do čela schopný fýrer.

  7. Jan Altman napsal:

    Kolda: přesně tak. Škrtnutí nul či dluhů ekonomice nepomůže, resp. rozhodně to nespraví chybnou alokaci kapitálu, špatné investice, které vznikly tiskem, resp. manipulací s úrokovými měrami. Nemůže to napravit strukturální problémy ekonomiky, ani socialisticko-byrokratickou impotenci.

    Navíc škrtnutí dluhu dopady mít bude: dluh prostřednictvím penzijních fondů drží budoucí penzisti. U nás to takový problém není, zde lidí „pilířům“ zdravě nedůvěřují, ale ve starých zemích EU, USA a Japonsku to bude znamenat, že půlka populace bude ožebračena (nicméně ji zůstane hlasovací právo a bude se domáhat „řešení“). A jestli to je řízeno, jestli v tom je plán, to opravdu nevím. Politici dlouhodobě neplánují, protože nejsou vlastníky země, ale pouze dočasnými správci. Politici se jen bojí, aby to nekleklo zítra a pokud možno ani za měsíc. Jsou jak manažeři velkých akciových korporací s roztříštěnou vlastnickou strukturou. Rukama jim protékají miliardy, ale mohou být kdykoli odvoláni, nahrazeni. Potřebují nahrabat TEĎ, oddálit odvolání z funkce (či bankrot firmy) o další měsíc. A to je celé jejich uvažování. Z tohoto důvodu tisknou. Z tohoto důvodu vedou měnové války. Z tohoto důvodu nutí lidi spořit si na penzi „investicemi“ do státních dluhopisů (potřebují DNES jejich odbyt). Demokratická politika je nutně krátkozraká. Žádné spiknutí či ďábelský plán bych za tím neviděl. Jednoho dne se to sesype. Nedovedu odhadnout, jak dlouho si ještě budou schopni čím dál zoufalejšími opatřeními prodlužovat pobyt u koryt. Těžko říct, k jak radikálním a violentním opatřením budou ochotni sáhnout (měnové reformy, berlínské zdi, převýchovné tábory, znárodnění, …) a na druhou stranu, jaká opatření jim společnost bude ještě tolerovat. A co ještě snese labilní rozhašená ekonomika. Těžko říct, zda systém má měsíce, roky či desetiletí. Otevřeně přiznávám, že systém je tak komplexní, že si to netroufám odhadnout. Ale v horizontu spoření na penzi zdejších diskutujících (dejme tomu 20-40 let) reset považuji za prakticky jistý. Tzn. ať jde o 3., 2. či 1. pilíř, jsou to naprosto vyhozené peníze, nikdo by s nimi neměl počítat.

  8. Oracle napsal:

    Kolda krásne ste to napísali a teraz to hovorím aj Toxicovi, základ problému sa nerieši reálna ekonomika v „našich končinách“ (Európa a USA) je až na výnimky v ťahu a to sa ukočírovať nedá.
    Obyčajný ľudia majú rastúce výdavky a prakticky klesajúce príjmy a bankári pritom napchávajú vrecká, lebo nikto iný neprofituje z tohoto tlačenia peňazí.

    Druhá vec čo môže zhatiť ukočírovanie po reálnej ekonomike je hlavne prístup Ruska, Indie a Číny, pokiaľ oni povedia že nepríjmu naďalej USD ako platidlo (tieto veci majú zrátané a dohodnuté čo, kedy a ako), tak bublina menom USA praskne a skončí, preto odporúčam kupovať fyzické zlato a striebro a investovať do takých vecí čo uspokojuje nejakú základnú ľudskú potrebu. Na ďalšieho Hitlera to nedôjde, zatiaľ ľudia nie sú až tak zle na tom aby prijali nejakého vodcu ktorý ponúkne na všetko riešenie, na to situácia musí byť naozaj beznádejná.

  9. Kolda napsal:

    Na ďalšieho Hitlera to nedôjde

    Jasně, fýrerem jsem nemyslel kopii Hitlera. Myslel jakéhokoliv schopného demagoga, který masám nekecá cokoliv se mu bude zrovna hodit.

  10. VoDo napsal:

    Jihoamerický státy takhle fungují desetiletí. Opět neříkám že je to správně, ale je to jedno z možných řešení.

  11. Oracle napsal:

    Kolda aj ja som mal takého demagóga na mysli, ktorý pozná riešenia na všetky problémy, ale na to aby sa taký dostal k moci sú potrebné aspoň 4 veci:
    -trvalo neriešiteľná zlá situácia
    -ľahko identifikovateľná skupina „nepriateľa“
    -ľudí neschopných rozmýšľať
    -kopu peňazí

    Keď pozrieme na vtedajšie pomery v Nemecku tak nájdeme toto:
    -nespokojnosť s Versaillskou mierovou zmluvou ktorého podmienky boli dosť ponižujúce a nespravodlivé pre Nemecko, hlavne po vyčerpávajúcej vojne
    -mnohí ľudia počas krízy v Nemecku našmelili obrovský majetok, takéto správanie podľa folklóru je charakteristickú pre istú skupinu, treba pripomenúť že do WW1 veľa ruských židov sa presťahoval do Nemecka (utekali pred hnevom zo strany obyčajných Rusov)
    -ľudia vtedy boli naštvaný prakticky na každého (na Francúzov, na novopečených boháčov, na štátnych úradníkov atď) a vtedy logické uvažovanie ide stranou
    -NSDAP dostával obrovské financie a nástupom Hitlera k moci do Nemecka sa začali plynúť veľké investície od IBM, Ford, Standard oil Na to aby v Európskych krajinách dostali k moci demagógovia kalibru Hitlera sú potrebné tieto veci:
    -veľké množstvo trvalých kríz v rôznych oblastiach života, ktoré vyčerpávajú rezervy ľudí a štátu
    -obrovské množstvo prisťahovalcov/utečencov z každého kúta sveta, pravdupovediac na to už Rómovia a židia na už dávno nestačia
    -generácia vtedajších prvovoličov a ľudí do 30-35 (typujem, že sú to terajší prvovoliči-máme sa na čo „tešiť“)
    -peniaze získajú hlavne od miestnych zbohatlíkov

    VoDo diktátori juhoamerických štátov boli a sú dosadzovaní americkými tajnými službami a aby chránili záujmy USA, inými slovami sú to „pravičiari“ napr. Pinochet, akonáhle sa dostane niekto „ľavicový“ (rozumej hocikto kto má sociálne cítenia a chce sociálny zmier či spravodlivosť) a začne robiť kroky zlepšujúce životnú úroveň chudobných hneď je označený za diktátora a populistu „našimi médiami“.

  12. v6ak napsal:

    Připomněl bych tento článek: https://www.mises.cz/clanky/heil-karl–974.aspx

    Splnění jedné z podmínek (nepřemýšlející lidé) se zdá být nebezpečně blízko. Ano, nevyhrál. A asi není až tak nebezpečný. Ale považoval bych to za varování. Kdo bude další?

Přidat komentář