Za ropu ve zlatě – aktualizováno ve středu 25.1.

Kilovka zlata

Podle posledních zpráv se Írán a Indie dohodli, že Indie bude za Íránskou ropu platit ve zlatě.

Toto je do dnes nevídaný krok, vyřazení JAKÉKOLIV měny z obchodu s ropou. Pokud bude následovat Čína, máme to bezprecedentní krok s dalekosáhlými důsledky.

Jenom to potvrzuje skutečnost, že v Íránu se hraje o moc. V obou významech tohoto slova.

 

Indie a zlato jako prostředník. Před každou platbou ve zlatě by Indie prostě šla a nakoupila na trhu potřebné množství zlata. Při dobře postavené dohodě by ji to ani nemuselo vyjít nijak dráž, než kdyby platila v dolarech.

Bylo by na Íránu, kolik z takto inkasovaného zlata by prodával zpět na trhy. Pokud vše, tak by tento jeden kontrakt na cenu zlata neměl dramatický vliv.

Pokud by si Írán něco nechával, tlak na cenu zlata by tu byl.

Tak jako tak zlato získává zpět funkci peněz.

 

Komentáře
  1. michal napsal:

    usa nedovoli ,aby zlato nahradilo americky dolar pri obchodovani s ropou.pokusali sa o to irak,libya a iran caka asi podobny osud

  2. Jan Dvořák napsal:

    Je to další pokus, ze strany Íránu více připravený.
    Uvidíme.

  3. VoDo napsal:

    Neni to tak dlouho co jsem zde psal, ze „jednoho dne se asiati naserou a zacnou si menit zbozi mezi sebou a na dolar se vyrpdnou“ nebo neco v tom smyslu. Lze ocekavat ze prvni zlatou menu po nekolika desetiletich uvidime vzniknout prave v asii, oni moc dobre vedi, ze zapadni svet je v pasti, a ne nebude to pokus jednoho statu, ale celeho regionu. Asiati zapad moc nepotrebuji, maji vsechno. Na zapade bude drzeni zlata bud protipravni nebo pri prodeji dan okolo 80%.

  4. Jan Dvořák napsal:

    VoDo: přesně tak

  5. izboril napsal:

    Řekl bych, že jakmile se začne někde na přímo obchodovat se zlatem, postupně, vzhledem k odtržení zlata od dollaru, vzroste cena zlata, neboť nákup komodit JEN za zlato je z dlouhodobého hledista neudržitelný – žádná země nemá dost zlata na to, aby při jeho současné ceně mohlo kupovat komodity delší dobu. Ono to možná spěje k tomu, že peníze budou opět kryté zlatem. I když v tom případě bude asi stát unce zlata 10.000 USD a unce stříbra 600-700 USD (je to jen příklad, ale možná není tak daleko od pravdy)

  6. Miroslav Piták napsal:

    To izboril: Intenzivně pracuji na rozsáhlé analýze, na které ukáži, jak vypadala situace za dob zlatého standardu v USA a že množství zlata opravdu není problém :-).
    USA, EU a Švýcarsko (to je nejvhodnější kandidát) by mohly jako první opět ustanovit zlatý standard, asijské ekonomiky by asi měly problém, pokud nebudeme počítat zlato mezi jejich obyvatelstvem, to by rázem byla jiná situace.

    Budu publikovat údaje od roku 1860+ dle typu analýzy, takže jsem přesvědčen, že to bude pro názornost dostatečně dlouhá časová řada.
    Mějte ale prosím strpení, v loňském roce jsem dal dohromady časové řady oběživa a měnových agregátů a nyní reviduji již loni zpracované hodnoty měnového zlata. Historické hodnoty nejsou totiž jednoznačné, posledních několik dní dávám dohromady data ze 3 hlavních zdrojů.
    Dle těchto údajů bude možné stanovit cílové ceny zlata a již nyní mohu prozradit, že cena zlata v USD se nemusí pohybovat v desetitisícových řádech 🙂

  7. Toxic napsal:

    Miroslav:
    Výborně, už se nemohu dočkat 😉

  8. Jan Dvořák napsal:

    izboril: souhlas, kam se tato cena dostane, těžko odhadovat

    Zároveň se ukáže, zda jsou ETFka opravdu krytá fyzickým zlatem, jak se tvrdí.

  9. izboril napsal:

    Pokud počítáme, že Indie vlastní cca 557 tun zlata, při jejím nákupu ropy cca 1 milionu barelů v hodnotě (jak zde již někde uvedl Toxic)110 USD za barel a při ceně zlata 1670 USD za OZ by za ropu zaplatila Iránu 2 tuny zlata denně, tak jednoduchým výpočtem dojdeme k tomu, že za rok by byly indické zásoby zlata pryč.
    Pak si to spočítejte pro ostatní státy:

    1. USA 8,133.5
    2. Německo 3,401.0
    3. MMF 2,814.0
    4. Itálie 2,451.8
    5. Francie 2,435.4
    6. Čína 1,054.1
    7. Švýcarsko 1,040.1
    8. Rusko 811.1
    9. Japonsko 765.2
    10. Nizozemí 612.5
    11. Indie 557.7
    12. ECB 502.1
    13. Taiwan 423.6
    14. Portugalsko 382.5
    15. Venezuela 365.8
    16. Saudská Arábie 322.9
    17. Velká Británie 310.3
    18. Libanon 286.8
    19. Španělsko 281.6
    20. Rakousko 280.0
    21. Belgie 227.5

  10. Miroslav Piták napsal:

    To Toxic: vydrž :-), jako jeden ze zdrojů dat o stavu měnového zlata používám výroční zprávy ministerstva financí, ve kterých byly publikovány i data o krytí peněžních zásob zlatem – jinde jsem na takovéto reporty nenarazil. Každý z těchto reportů má ale 500 – 1000 stran a když musíš projet za každou pětiletku minimálně jeden, je to hezkých pár desítek hodin jenom najít ucelené informace a následně se v nich zorientovat. Navíc když data se rozcházejí napříč zdroji (ministerstvo financí x FED x NBER).
    Narazil jsem sice na externí komplexně zpracovanou analýzu pro americký kongres z roku 1982, ale ani data z tohoto reportu nelze použít celá, takže vycházím z původních dat, která budu sám kompilovat. V měnových rezervách zlata byly totiž provedeny 2 zásadní revize, které byly různě do reportů zapracovány.

  11. Jan Dvořák napsal:

    kubik: hodˇ sem titulek článku

  12. Jan Dvořák napsal:

    Nákup Indie jsem přepočítával, je to cca 700 kg denně.
    Takže má na více než dva roky, kdyby nic nekoupila

  13. kubik napsal:

    Do Perského zálivu míří šest válečných lodí. K Američanům se přidala Británie a FrancieAmerická letadlová loď USS Abraham Lincoln projela Hormuzským průlivem v neděli. Nezastavil ji ani Írán, který před uzavřením úžiny v posledních týdnech varoval. Podle britského ministra obrany do Perského zálivu směřují i britské a francouzské válečné lodě

  14. Jan Dvořák napsal:

    Právě jsem zaktualizoval článek.

Přidat komentář