Volby ve Velké Británii – první krok k Brexitu?

Nedávné parlamentní volby ve Velké Británii ovládli tamní konzervativci a skotští nacionalisté. To, že konzervativci získali většinu v Dolní sněmovně, znamená jednu hlavní věc – v historicky krátké době bude vypsáno referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Čím se Velká Británie nejvíce odlišuje ostatních členských zemí?

Tím, že významným způsobem preferuje ekonomickou spolupráci, respektive volný obchod, před politickou integrací. Čeho všeho se tedy můžeme v nejbližší době ve Velké Británii dočkat?

Začal bych oním zmíněným referendem o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Jeho konání je otázka roku či dvou. Dost možná, že libra dnes existuje jen díky G. Sorosovi a jeho útoku na britskou libru v roce 1992. Poté libra vystoupila z evropského měnového systému. Kdyby platila dnes velká Británie eurem, brexit by se podle mého názoru nebyl vůbec dostal na přetřes.

Co by Brexit znamenal? Nutno přiznat, že méně, než „Grexit“. Velká Británie by se dostala do podobné situace, v jaké je nyní například Švýcarsko.  Zvláště, pokud by se stala členem Evropského sdružení volného obchodu.  Tím by se nijak významně neomezil pohyb zboží a služeb mezi Velkou Británií a kontinentem. Zároveň by se ale nevymanila z většiny evropské legislativy, i když by přišla o možnost vznik této legislativy ovlivňovat.

Británie by ušetřila cca 10 miliard liber ročně, což je její čistý roční příspěvek v posledních letech.  Roční HDP by se pravděpodobně změnilo jen v řádu desetin procenta, tedy nic dramatického.

Pokud jde o obyvatele, v zemích EU žijí necelé 2 milióny obyvatel Velké Británie, naopak ve Velké Británii žijí necelé 2,5 milióny obyvatel z jiných členských zemí EU. Pokud se tedy vyřeší toto, brexit by nemusel přinést nic dramatického.

Řečí kolem něj bude více, než možné skutečné ekonomické dopady.

Politické dopady, to by bylo něco jiného – EU by opustila jedna z klíčových zemí, vzrostla by proto role Německa a Francie, se všemi dopady z toho vyplývajícími, včetně zvýšení animozity mezi těmito zeměmi. Trochu do větší izolace by se dostaly další země neplatící eurem.

 

 

Komentáře

Přidat komentář