V Íránu se hraje o hegemonii dolaru

Ve své výroční analýze jsem zmínil, že osa Berlín-Moskva-Peking by mohla „do party“ přibrat i země Perského zálivu. Právě Írán, je jednou z nich a situace kolem něj je jedním z hlavních témat posledních dní. Proto se na situaci kolem něj podívám.

Na úvod si musíme si uvědomit, že tady se nehraje pouze o Írán a jeho jaderný program. Jaderný program může být jen záminkou. Tady se hraje o hegemonii dolaru, která je ve velké míře podporována tím, že se v dolaru obchoduje ropa. Tady jde o globální geopolitický boj o dolar a o moc   (obrázek  s označením základen Spojených států netřeba více komentovat). Nejprve se hraje o používání dolaru v mezinárodním obchodě, zejména při obchodu s ropou, následovat bude boj o stále většinové používání dolaru v bankovních rezervách.

Není to první kolo boje o dolar.  První kolo proběhlo v Iráku. Ačkoliv to nelze prokázat příčinnou souvislost, tak obvinění Iráku ohledně zbraní hromadného ničení přišlo pár měsíců poté, co oznámil, že ropu bude prodávat výhradně za eura. Oficiálně tuto příčinu nikdo samozřejmě nepotvrdí. Podobně tomu bylo i v případě Íránu. Shoda náhod?

Jak Irák dopadl, všichni víme. Nyní je tu další kolo.

Izolace íránské centrální banky podle všeho je jedním z primárních cílů uvažovaných mezinárodních sankcí.  V případě úspěchu bude jejich výsledkem ekonomický rozvrat Íránu. Podle serveru https://www.infowars.com/ tuto informaci potvrdil i zdroj obeznámený se situací pod podmínkou zachování jeho anonymity.

V případě Íránu se historie se nemusí opakovat. Proč? Protože Írán se poučil. Írán neudělal jedno velké oznámení, ale již nějakou dobu postupuje krok za krokem.

Aby Irán minimalizoval dopady případných sankcí, nesmí za svoji ropu inkasovat platby v dolarech. Proč? Tržby za prodanou ropu končí na účtech Íránské centrální banky. V případě, že budou v dolarech, má centrální banka smůlu, budou prakticky bezcenné, jakoby je neměla. V momentě, kdy budou platby za ropu v jiných měnách, a centrální banka najde prostředníka, přes kterého se dostane na světové trhy, jsou sankce z velké části bezzubé.

To znamená, že Írán již nějakou dobu postupně uzavírá s nejvýznamnějšími obchodními partnery dohody o nepoužívání dolaru při obchodu při vzájemném ochodu, zejména pak při obchodu s ropou. Írán už nepotřebuje dolar pro prodej ropy Číně, Indii a Japonsku – právě tyto země se řadí mezi největší odběratele íránské ropy. Pokud jde o obchody mimo ropu, tak nedávno Írán uzavřel dohodu s Ruskem, že ve vzájemném obchodu přestanou používat dolar a přejdou na vlastní měny. Podle oficiálních oznámení bylo iniciátorem této změny Rusko.

Pro zprostředkování plateb za export ropy do Indie uzavřel nedávno Írán dohodu se dvěma významnými indickými bankami. Aby se vyhnuli problémům se Spojenými státy, vybral si podle dostupných informací banky, které nemají přímou angažovanost ve Spojených státech. Jako o potenciálním zprostředkovateli dalších plateb se podle agentury Bloomberg mluví o ruské Gazprombank.

Ve svých aktivitách ohledně omezení dolaru nezůstává Írán osamocen. Množství podobných kontraktů po světě narůstá, jejich epicentrem lze nazvat Čínu. Írán tak nemusí být jedinou zemí, na kterou z podobných důvodů budou Spojené státy vyvíjet nátlak. Tomuto vývoji se budu podrobněji věnovat v nejbližších dnech. První část mám připravenu již na tuto středu.

Doporučuji vývoj kolem Íránu podrobně sledovat, s důrazem na těžbu a obchodování ropy – vývoj by se hodně zdramatizoval v případě, kdy by se Írán rozhodl zablokovat Hormuzský průliv, kterým denně projedou tankery s jednou třetinou světového obchodu s ropou.  Jakákoliv blokáda z jeho strany nebude Spojenými státy tolerována ani na okamžik.

Bude to ještě hodně „zajímavé“.

 

P.S.

Část věnovaná spolupráci Číny se zeměmi Perského zálivu je již publikována.

 

 


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

 

 

Komentáře
  1. johndow napsal:

    23.1.2012 9:40
    EU se dohodla na ropném embargu proti Íránu:

    Zástupci zemí Evropské unie se dohodli na vyhlásení ropného embarga proti Íránu. Na úrovni velvyslanců se shodli také na sankcích proti íránské centrální bance s cílem narusit financování kontroverzního íránského jaderného programu.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Jako by to Íránci tušili…

  3. Jan Dvořák napsal:

    Malé doplnění:
    proč USA tak brání dolar? protože jeho používání je jejich největší obchod všech dob – https://proinvestory.cz/nejvetsi-obchod-spojenych-statu-vsech-dob

  4. Jan Hladík napsal:

    Brilantní argumentace! Skvělý článek.

    Teď jde však o to, jaké jsou možnosti obou stran. Rétorika Íránu a USA představuje jisté figury. Válečné operace jsou velmi nepravděpodobné.

    Proč? Právě kvůli hrozbě uzavření Hormuzského průlivu. V tomto případě by zastavení dodávek ropy ve spojení s křehkostí finančního a bankovního systému způsobilo krach. Nicméně v tomto případě si Írán také velmi uškodí, přišel by o zisky a musel by hledat severní cestu dodávek – zde je otázka, zda by ho na EU a USA závislé Rusko podpořilo právě v takové situaci.

    Další rovina je vojenská. Írán není jednoduché jen tak „vypnout.“ Oproti Iráku jde o vcelku sofistikovaný stát (sice zranitelný elektronicky), jeho konvenční síly jsou nad síly americké. USA čeká volební rok, tato možnost by si žádala obrovskou přesvědčovací kampaň, Írán nepodnikne první vojenský krok. Jeho 70 mil obyvatel představuje významnou sílu, mnohdy silně militarizovanou ve prospěch režimu. Území Íránu je složeno z hornatého terénu, letecké síly nemá nijak extra malé.

    Jak by se k takové akci postavila Liga arabských států? Co ti největší odběratelé ropy? Čína a Indie ve spolupráci s dalšími mohou v něčem takovém USA vykoupat.

    EU přistupuje k sankcím, ale reálně nemá na to, aby podnikla vojenské kroky. Jde opět o kombinaci finančních a politických faktorů. Tyto sankce pro Írán nemají příliš ekonomický význam – právě s odkazem na to, kdo je jeho největší odběratel. Japonsko již minulý týden USA varovalo a stejně jako Čína se k sankcím nehodlá připojit.

    Izrael mezitím zmírnil svou rétoriku, zatímco USA vyzvaly Chomeiního k jednáním. Nejspíš vyčkává, co z toho vzejde, ale sám je ve velmi špatné pozici. Úspěch rychlého leteckého útoku je v rovině „buď a nebo.“

    Je nutné počítat se šítskou podporou napříč regionem. Šítové v Iráku mohou situaci jenom zhoršit a další dolarové režimy v oblasti čelí hrozbě šítských povstání, jde např. o Saúdskou Arábii, napojený Bahrain, apod.

    Co je však nejzajímavější, tak nezamýšlené důsledky. Írán má nejen moderní armádu, ale velmi dobře vycvičené síly pro speciální (cover) operace. Je to dáno historickým vývojem a jeho tradiční pozicí hegemona v oblasti. Upevňuje si jimi vliv v Sýrii a v Libanonu pomocí Hizbaláhu. Můžeme se spolu s Agenturou pro atomovou energii shodnout na tom, že dosud nemá bombu, ale mohou se štáby nejnespokojenějších států ujistit, že není schopen dát dohromady tu špinavou? Domnívám se, že nikoli!

    Pokud by Írán pod přímým útokem nasadil své operativce k provedení útoků napříč Evropou se špinavými bombami, co by to udělalo? Tyhle možnosti si štáby také kalkulují. Těžko říct, kdo by si takový risk troufnul, hlavně když na něj lze upozornit veřejně…

    Írán je regionální velmoc. USA ale potřebují jeho sféry vlivu omezit. Jde již o zmíněnou Sýrii a Libanon, který potenciálně škodí Izraeli. Také šítské společenství představuje pro USA hrozbu nejen v Iráku, ale i v případě ostatních spojenců. Tohle je velmi citlivý kotel, který si podle mě jen tak nikdo nepřeje zapálit.

  5. johndow napsal:

    Ja myslis ze uz to hrozba neni, otazkou zustava pouze od kdy

    23.1.2012 13:39 Pokud bude přeruseno obchodování s íránskou ropou, Hormuzská úzina bude s konečnou platností uzavřena, potvrdil Mohammad Kosárí, místopředseda zahraničního výboru íránského parlamentu (MediaFax)

  6. Kolda napsal:

    Upozorňuji, že v USA se má všeobecně za to, že zahájení války s Íránem by zvedlo Obamovy šance na znovuzvolení. Američani nemají rádi slabochy a kdo vede válku, přece nemůže být slaboch, že?

  7. kubik napsal:

    Dolar se řešil aji při válce proti Libii,Kaddafi chtěl zavést africkou měnu podloženou zlatem,tak skončil s bajonetem v zadku.

  8. kubik napsal:

    Jiak dolar se řeší aji nyní při destrukci eura,ale nějak se jim nedaří,protože skáčí z jedné země na druhou a nic nedotáhnou do konce.

  9. Jan Dvořák napsal:

    Aoo, u Libye byl ve hře ještě jeden faktor. To byla první regulérní válka o vodu. A teď si spojte, odkud pochází největší evropské vodárenské firmy a které země byla nejhorlivějším zastáncem, útoku.

    Že, pane Sarkózy???

    P.S.
    Schválně si hoďte do gůglu Libya + water + war a počtěte si

  10. Jan Hladík napsal:

    Vzhledem k právě probíhajícímu konfliktu mezi Šíty a Sunnity v Iráku se kloním spíš k tomu, že jde o budování vyjednávacích pozic.

    Írán nechce vojenský střet, USA nechtějí uzavřený Hormuzský průliv. Saúdská Arábie nechce povstání Šítů v oblastech, v nich jsou největší těžiště ropy. Izrael zmírnil rétoriku a vyčkává jak dopadnou snahy USA z minulého týdne navázat dialog.

    Írán rozehrává svou hru v Iráku, jehož nestabilita je pro USA riziková. Dále má samozřejmě konspirační vazby na šítské skupiny v Bahrainu, SA, Sýrii, apod. Jak jsem psal, je to regionální velmoc, je to od něj pochopitelné.

    Přece jen je uzavření průlivu velmi rizikové i pro USA. Zde na serveru se můžeme dočíst, jak křehký současný finanční a bankovní sektor je. Proto mám za to, že jde o diplomatickou hru, která ani nemůže vypadat jinak, když se tradičně užívají figury o „ose zla“ a „západním satanovi.“

    Každopádně nic není nemožné. Nějaký úlet není nikdy vyloučen, jsme všichni přece jen lidé : )

  11. VoDo napsal:

    Problem okolo Iranu je opet Izrael, tam by se melo zacit s humanitarnim bombardovanim a vratit oblasti klid, ano nemam je rad a nemam rad zpusob jakym byl zrael vytvoren po WWII.

  12. Jan Dvořák napsal:

    Země, kupující nejvíce íránské ropy:
    https://www.kippreport.com/2012/01/top-10-buyers-of-irans-oil/

    Nejvíce je na Íránu závislé Turecko a Řecko, pokrývající z Íránu cca 1/3 svých dovozů.

  13. Jan Dvořák napsal:

    Tak to je jasná snaha odstranit dolar.
    Pokud by i další země chtěli inkasovat platby ve zlatě, jeho zlata půjde hodně nahoru a nekryté měny do kytek.

  14. Toxic napsal:

    USA mají dost síly na to, aby Hormuzskou úžinu v případě blokády během krátké doby znovu zprovoznily. Otázka je, jak se zachovají ostatní státy – sousedé Iránu, Čína, Japonsko, Indie..
    Indie bere 1 milion barelů ropy denně. Při ceně ropy 110 USD a zlata 1670 USD to vychází na cca 66 000 uncí zlata denně tj. něco přes 2 tuny zlata denně. Velmi zajímavé..

  15. Jan Dvořák napsal:

    Já vidím v tabulce od Kupprertu 340 tis barelů ropy denně z Íránu do Indie. To odpovídá cca 22,5 tis uncím zlata, tedy kolem 700 kg.

  16. Toxic napsal:

    áá, přehlédl jsem se, mea culpa, ten milion je z odkazu na článek od Michala a je to kombinace importu Číny a Indie. Takže je to 700kg zlata denně jak říkáš. Stejně mi to přijde jako ohromné množství.. Kdyby se za ropu platilo ve zlatě, tak bude muset imho zlato hodně stoupnout nebo ropa hodně klesnout.

  17. Jan Dvořák napsal:

    I tak je to dost souhlas. Indie bude nucena průběžně zlato dokupovat na trzích.

    Vzhledem k důležitosti této události jsem ji dal samostatně na https://proinvestory.cz/za-ropu-ve-zlate

  18. Jan Hladík napsal:

    Toxic:

    Dost síly mít mohou čistě na Hormuz, ale už nemají na to, aby pokryly povstání v Iráku, nápor na trhy a 70 mil nasraných Íránců tlačících režim k dokončení bomby. Vyhození komisařů, zatlačení na šítské obyvatelstvo v jiných oblastech a diplomatický tlak ze všech stran už je těžko skousnutelný.

    USA nejsou hegemonem, nejsou impériem, pouze se snaží udržovat jeho pozůstatky. Tohle není jako na počítači, že by stačilo prorazit Hormuz a ropa pojede dál. Kdo ji tam z Íránu poveze? Írán? Ten si uzavřením také uškodí.

    Vypořádávání kontraktů ve zlatě je pro USA hrozbou, to je jasné. Spustit válečné operace ale také. Tohle není jednoduchý kalkul o tom, že mám zrovna v zálivu jednu flotilu…

  19. izboril napsal:

    Řekl bych, že jakmile se začne někde na přímo obchodovat se zlatem, postupně, vzhledem k odtržení zlata od dollaru, vzroste cena zlata, neboť nákup komodit JEN za zlato je z dlouhodobého hledista neudržitelný – žádná země nemá dost zlata na to, aby při jeho současné ceně mohlo kupovat komodity delší dobu. Ono to možná spěje k tomu, že peníze budou opět kryté zlatem. I když v tom případě bude asi stát unce zlata 10.000 USD a unce stříbra 600-700 USD (je to jen příklad, ale možná není tak daleko od pravdy)

  20. Jan Dvořák napsal:

    izboril: souhlas, kam se tato cena dostane, těžko odhadovat

    Zároveň se ukáže, zda jsou ETFka opravdu krytá fyzickým zlatem, jak se tvrdí.

  21. VoDo napsal:

    @ Jan Dvorak: To bych taky rad vedel, co treba jmeno Sprott? https://ericsprott.blogspot.com/2012/01/eric-sprott-pslv-fund-to-buy-250-350.html

  22. Jan Dvořák napsal:

    Sprottovo ETF bych bral. ale ne GLD nebo SLV.

  23. Jan Dvořák napsal:

    Izraelský úředník: Útok na Írán musí přijít do léta
    https://www.vlastnihlavou.cz/izraelsky-urednik-utok-na-iran-musi-prijit-leta/

  24. qwerty napsal:

    Zda se mi to nebo zde citujete server https://www.infowars.com/ ? To ma byt vtip ? Pomateny Alex Jones, ktery si zhasne svetla v pokoji a pak se nataci pri zbesilem uteku z hotelu vykrikujic jak je pronasledovan agenty CIA, kteri „po nem jdou“ je zde citovan jako duveryhodny zdroj ?

Přidat komentář