Trh komodit před změnou?

stock_analysis

Tento týden se budu věnovat komoditám. Proč? Protože na trhu komodit se něco děje. Nejde o to, že se cena té či oné komodity nějak změní. Nejde ani o stav čínských zásob té či oné komodity či vliv počasí ne cenu citrónů. Jde o významnou strukturální změnu na straně nabídky.

Jedna z největších světových společností se pouští do zásadní restrukturalizace. Společnost BHP Billiton v druhé polovině srpna oznámila, že se štěpí, že své portfolio dělí na dvě části – na hlavní a vedlejší. Takový spin-off není nic mimořádného, jsme jeho svědky každou chvíli a často představuje zajímavou investiční příležitost. Přesně stejné zdůvodnění je slyšet i od BHP Billiton. Akorát, když se spin-off podíváme podrobněji, uvidíme, že se od běžných procesů významně liší.

Vybrané komodity zůstanou v portfoliu hlavní společnosti, zbylé komodity budou vyčleněny do společnosti nově založené. V hlavní části je ropa, železná ruda, měď a potaš. Těmito komoditami se bude BHP Billiton i nadále zabývat. Zbylé komodity – konkrétně uhlí, mangan, hliník, nikl a další budou vyčleněny do nově vzniklé společnosti. Její akcie dostanou akcionáři k rozhodnému dni automaticky.

Komodity nejsou odlišeny podle jejich typu, ale podle toho, zda jsou pro BHP Billiton ziskové či nikoliv. Proto se na celý proces nedívám jako na „pouhý spin-off“, ale jako na celkovou restrukturalizaci fungování společnosti.

Komodity, které si BHP Billiton ponechá, vytvářejí 97% firemního EBITDA. Jdou to komodity s největšími doly a zásobami k těžbě na dlouhá léta do předu. Komodity, které jsou vyčleněny do nově vzniklé společnosti, mají kumulativní EBITDA velmi malé, jejich doly jsou menší…

Jak lze tedy krok společnosti interpretovat? Podle mě se společnost připravuje na horší časy a nechce, aby možné problémy „slabších“ komodit stahovaly s sebou dolů silné komodity.

Za předložené kroky si management společnosti zaslouží pochvalu. Pravidlo, že zásadní restrukturalizace se mají dělat v dobrý časech, moc firem nedodržuje a zpravidla se do restrukturalizací pouštějí, až když jim teče do bot.

Čest výjimkám.

Komentáře

Přidat komentář