Templeton Russia & East European Fund

Je to zhruba půl roku, co v titulku uvedený fond rozprodal aktiva a pro absolutní nezájem investorů ukončil svoji činnost. Rozhodl jsem se na tuto událost podívat s odstupem. Co to znamená? Mají se toho investoři bát?

Za prvé – šlo o nejstarší fond zaměřený na Rusko a tamní akcie. Správcem byl Mark Mobius, investiční legenda. Jeho pozice mezi správci fondů zaměřených na Emerging Markets je asi taková, jako pozice W. Buffetta mezi Value investory.

Ruské akcie šly za posledních 8 let dolů o dvě třetiny. Není divu, že američtí investoři, kteří porovnali výnosnost ruských akcií s americkými, přestali mít zájem.

Když se podívám na fundamenty ruských akcií, vidím následující:

Průměrné P/E = 5, průměrný dividendový výnos dosahuje téměř 6 procent, P/B = 0,5, investoři dlouhodobě prchají (jinak by Mark Mobius nemusel zavřít ten fond). Akcie jsou tlačeny hodně dolů nízkými cenami komodit.

Ruské rublové vládní obligace se vrací nad předkrizovou úroveň.

Kdo má rád výzvy, může se podívat na ruské akcie. Jejich ohodnocení odpovídá zvýšenému riziku.

Kdo neumí rusky, bát se nemusí. Společnosti jako Gazprom zveřejňují své výroční zprávy i v angličtině (podobně jako náš ČEZ). Nebo lze využít ETF. Celé je to postaveno na tom, že situace Ruska se změní  z „hodně špatné“ na „méně špatnou“. Musíte ale udělat pořádnou fundamentální analýzou a mít silné nervy. Zvýšené riziko je snad viditelní pro každého.

Akcie na mém shortlistu: Gazprom, Sberbank, Rosněfť. Koupenou k dnešnímu dni nemám ani jednu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář