Technická analýza – oblasti podpory a resistence

stock_analysis

Oblasti podpory (používán je též anglický výraz support) a rezistence jsou jednoduchým ale nesmírně silným konceptem, který používá velké množství profesionálních obchodníků. Když dobře pochopíte tento koncept, budete mít velmi silný nástroj, a když ho budete kombinovat se svíčkami nebo svíčkovými formacemi, máte vysokou pravděpodobnost ziskového obchodování.

Jak už jsme se několikrát v našem seriálu zmínili, trh je tvořen lidmi (nakupující a prodávající). Lidé, kteří v trhu nakupovali podkladové aktivum za určitou cenu, budou s velkou pravděpodobností znovu daný cenný papír nakupovat, pokud se dostane na výhodnou cenu.

Je to úplně stejné, jako když vy půjdete do obchodu a koupíte si váš oblíbený produkt v akci. Po nějaké době bude produkt znovu v akci a vy opakovaně využijete výhodné nákupní příležitosti. Čím vícekrát uvidíte daný produkt v akci, tím lepší představu budete mít o jeho skutečné hodnotě a o tom, kam až může maloobchodník cenu snížit.

Obchodování s cennými papíry je komplikovanější v tom, že nikdy přesně nevíte, jaká cena je tou „v akci“. Každopádně oblasti podpory a rezistence vám mohou pomoci tyto výhodné ceny identifikovat. Představují totiž oblasti, kde v minulosti došlo k obratu ceny, což znamená, že cena byla výhodná buď pro nakupující (když se odrazila od podpory vzhůru), nebo pro prodávající (když se cena odrazila od rezistence níže).

 

Jako ve všem platí, že na čím větším časovém rámci jsou oblasti podpory a rezistence identifikovány, tím větší váhu jim připisujeme. Níže si uvedeme několik faktorů, které dále posilují význam konkrétní hladiny podpory či rezistence.

Podobně jako u trendové linie získává linie podpory nebo rezistence většího významu, pokud na ní cena reaguje vícekrát. Jestliže se cena na podpoře odrazí směrem vzhůru pouze dvakrát, je tato oblast méně silná, než oblast podpory kde se cena odrazila například pětkrát.

Další důležitou indicií, kterou je dobré v oblasti podpory a rezistence sledovat, je objem obchodů, které zde proběhly. Čím vetší objem obchodů okolo podpory či rezistence zaznamenáte, tím větší počet účastníků na této hladině obchoduje a tím vyšší je šance, že se zde cena odrazí.

Dalším jednoduše sledovatelným aspektem v oblasti podpory a rezistence je cena, na které se oblast nachází. Pokud je podpora či rezistence na kulatém čísle, je větší šance, že se zde bude cena odrážet. Kulatá čísla mají určitý psychologický efekt a fungují na všech trzích. Například na měnových párech se standardně používají kulatá čísla (např. 1,2900) jako oblasti podpory a rezistence. To samé ale platí například u hladiny 1300 bodů na americkém akciovém indexu S&P 500.

 

Posledním aspektem, který byste měli vzít v potaz, je doba, kdy se naposledy na dané podpoře či rezistenci obchodovalo. Trhy jsou jako lidé, rychle zapomínají. Podpora, kde se obchodovalo minulý měsíc bude mít jistě vyšší význam, než podpora na které se naposledy obchodovalo před třemi lety.

Seriál o technické analýze pro vás připravuje Česká Národní Asociace Technické Analýzy (ČNATA). Pořádáme praktické workshopy, setkání obchodníků a semináře. Přijďte se bezplatně podívat na jedno z našich členských pracovních setkání. Více informací naleznete ZDE.

 

Komentáře

Přidat komentář