Jakub Huták: ATR

Toto je již devátý článek do prázdninového kola soutěže čtenářů v roce 2013.

 

Vážení tradeři,

rád bych vám dnes ukázal zajímavý a často opomíjený nástroj k dlouhodobě ziskovému tradingu. Asi budete trošku zklamáni. Nejedná se o žádný super tajný indikátor vyvíjený v laboratořích NASA pod dohledem CIA, ale díky své jednoduchosti, kterou rád vyhledávám, je dle mého názoru perfektním pomocníkem k určení aktuální situace na trzích. I když se jedná o běžně dostupný indikátor jménem ATR, tak jej tradeři ve svém grafu často nevyužívají a raději se soustředí až na sekundární indikátory typu EMA, CCI a podobné. Následkem toho často aplikují špatné pozice na trh, který není vhodný pro chopovou nebo trendovou strategii.

Pro začátečníky a i středně pokročilé je problém určit jaká je aktuální situace na trhu a pokud nejsou schopni určit situaci, nemohou určit, jakou strategii z arzenálu správně aplikovat. Je více možností jak situaci na trhu rozpoznat. Jeden ze zajímavých nástrojů jsou swingy, které doporučuji velice pečlivě prostudovat, ale i ty považuji spíše za sekundárně důležité již pro určení situace v trendu nebo chopu. Tou primární otázkou musí být dlouhodobý sentiment a ten nám ideálně ukáže právě nástroj ATR.

Co přesně ATR měří?

ATR poprvé přestavil Welles Wilder v knize New Concepts in Technical Trading Systems. ATR měří jaká je aktuální průměrná „volatilita“ trhu za posledních 14 svíček (defaultní nastavení). Nejpřesněji je možné volatilitu měřit jen podle objemu zobchodovaných obchodů, ale to není možné na Forexu přesně zjistit, protože se jedná o decentralizovaný trh a tak tyto informace nemohou být k dispozici. Indikátor ATR tuto problematiku řeší tím, že měří jaký je průměrný range (velikost svíčky v pips) za posledních X svíček dle nastavení. ATR nebere v potaz, jestli trh roste nebo klesá. Dle našeho i Wilderova zjištění se vysoké hodnoty ATR objevují nejčastěji, když je trh na svém maximu nebo minimu následován panickým výprodejem nebo nákupem. Nízká hodnota ATR často bývá během chopové nálady na trhu, kdy trh jde do strany a obchodníci nemají jasný impuls pro změnu ceny a tak je aktuální cena považována za cenu takzvaně „férovou“.

Na grafu měnového páru EUR/USD níže je zřetelné jaké období bylo tím nejvíce volatilním (2008) a v jakém období se aktuálně nacházíme a jaké strategie je vhodné aplikovat pro aktuální sentiment.

 

 

Pro optimální určení nálady trhů je dobré se dívat i na Futures a hledat hodnoty zobchodovaných objemů. Na základě vyhodnoceného sentimentu následně aplikovat na chopový trh – chopovou strategii a na trendový trh aplikovat strategii trendovou. Jak jednoduché. Že?

Pro 99% obchodníků je trading o hledání výhody na trzích. Minimum řeší, že existují různé tržní nálady a že až na základě tržní nálady je třeba aplikovat vhodnou strategii. Pro ziskové obchodníky je strategie vždy až sekundární. Primární je určit aktuální tržní náladu a až posléze aplikace vhodného arzenálu.

Jakub Huták

 

 

Komentáře
  1. Jakub.Hutak napsal:

    Co si myslíte o další situaci? Zvedne se volume obchodů? Nebo budou trhy pokračovat k chopové náladě?

    Děkuji všem za LIKE!

  2. VoDo napsal:

    Korekce k 1550 pak nová maxima, pak korekce k 1575, pak nová maxima, pak pár let „korekce“ k tisíci.

  3. Jakub.Hutak napsal:

    Tak na světě není jen zlato,… Např PX začíná mít extrémní problém s plněním exekucí a s pár dolarama se dá hejbat s cenou – což mi až nahání hrůzu!

  4. kubik napsal:

    vodo -nějak ti ty předpovědi nevychází,zlato nějak utíká na sever,nepůjde pod těch 1000 usd/oz přes dvou tisícovku nebo pěti tisícovku?

  5. VoDo napsal:

    Kubik: jsem přesvědčen o tom že zlato je v dlouhodobém trendu dolu, ale nic nejde jen jedním směrem.

Přidat komentář