Stínová ekonomika

U nás finišuje příprava státního rozpočtu pro rok 2015. Na rozdíl od minulých let jsem nezaregistroval debaty o tom, o kolik je státní rozpočet chudší díky stínové ekonomice. Možná právě proto jsem se rozhodl publikovat odhady rozsahu šedé ekonomiky v různých zemích Evropské unie.

Pokud jde o absolutní částky, největší stínová ekonomika se odhaduje v těchto zemích:

  1. Itálie – 410 mld. euro
  2. Německo – 400 mld. euro
  3. Francie – 300 mld. euro
  4. Španělsko – 230 mld. euro
  5. Velká Británie – 200 mld. euro

 

iná země se nedostala nad 100 mld. euro. Odhady pro Českou republiku se pohybují kolem 40 mld. euro.

Proto stojí za porovnání objem stínové ekonomiky s HDP zemí. Východní Evropa tu západní tvrdě „válcuje“.

  1. Bulharsko – 35%
  2. Rumunsko – 33%
  3. Litva – 32%
  4. Estonsko – 32%
  5. Lotyšsko 28%

 

U zemí s uvedenou největší šedou ekonomikou v absolutní výše pak procenta vychází následovně:

  • Itálie – 22%
  • Německo – 15%
  • Francie – 14%
  • Španělsko – 22%
  • Velká Británie – 12%

 

Nejmenších hodnot (jediné země pod 10%) dosahují Rakousko a Lucembursko. Podíl České republiky je 18%. V porovnání s Německem to není žádná hrůza.

Když chcete odhadovat výpadek daní – jen u daně z příjmu pro ČR vychází jednotky miliard euro (podle všeho by to stačilo pokrýt celý plánovaný deficit příštího roku). O DPH nemluvě (i když tam by zase byly vyšší odpočty…).

Jasně, 100% stínovou ekonomiku vymýtit nelze, avšak ani její snížení na úroveň Německa by státní rozpočet nezachránilo.

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

Komentáře
  1. stas napsal:

    pekne slohove a matematicke cviceni, ale bez vypovidajici hodnoty… vlastne to ma jen jednu vypovidajici hodnotu v tom jaka je konkurencni vyhoda tech co se pohybuji v sede zone oproti tem co jsou pod terorem dani z prijmu…. a navic o jakekoliv penize statni rozpocet nakonec neprijde, protoze se nakupuje elektrika, plyn, jidlo, benzin a dalsi pozitky zatizene danemi……

  2. Standa napsal:

    Zkusme to brát z druhé strany: O kolik jsou občané té které země bohatší díky stínové ekonomice? O kolik nezdaněných výrobků více si mohou lidé pořídit?

    Kolik levně opravených aut a domácích spotřebičů dále slouží? O kolik kvalitních potravin více si mohli pořídit lidé na venkově díky nezdaněné sousedské směně?

    Kolik služeb navíc si občané mohli dovolit díky šedé ekonomice? A kolik státem zakázaného, leč stále poptávaného zboží si mohli pořídit díky ekonomice černé? (Černá ekonomika, to nejsou jenom drogy. Do černé ekonomiky se dnes přesouvá čím dál tím více zboží, které Unie zakazuje.)

    Představme si nyní, že se stínovou ekonomiku nějakým zázrakem podařilo vymýtit. Kolik lidí by to zahnalo pod hranici chudoby? Kolik lidí by ztratilo jakoukoliv šanci na přijatelný život, a zůstalo by zcela odkázáno na sociální dávky? Kolik živnostníků by muselo zavřít, protože by si nevydělali na živobytí? Kolik firem by muselo ukončit své podnikání, protože by ztratilo konkurenceschopnost? A v konečném důsledku: O kolik by tím stát přišel? Kompenzovalo by mu to vůbec zvýšený výběr daní?

  3. stas napsal:

    to Standa napsal: 23.9.2014 v 12:17 A proto se nakonec ekonomika premeni na ekonomiku bez daní, protoze ta soucasna dluhopisova je jen Ponziho schema končící bohužel válkou

  4. fotrJeLotr napsal:

    @Standa:
    tak to bol velmi dobry postreh.

Přidat komentář