Státní rozpočet ČR na rok 2014 schválen….

… ale s deficitem 112 miliard korun.

Stačí to?

Představte si, jak by asi reagovala banka, kdyby k ní přišel pan Čech (který je naštěstí výrazně méně zadlužen než jeho vzdálený příbuzný obývající pláže Středozemního moře) s žádostí o další úvěr. Pan Čech si léta jen půjčuje další a další peníze a ještě nevrátil ani vindru (pouze platí úroky) a řekl:

„Milá banko, jak asi víš, můj roční příjem je relativně stabilní a je přibližně 1,1 miliónu korun. Vím, že na nezajištěných spotřebitelských úvěrech ti dlužím přibližně 1,75 miliónu Kč. Nějaký majetek mám, ale prodávat ho nechci. Protože vidíme, do jakých problémů se dostali naši vzdálení příbuzní, po dlouhých hádkách s manželkou jsme se rozhodli doma šetřit. Ne že bychom něco splatili, to ne, zas tak moc šetřit nehodláme. Plánujeme, že si příští si na financování svého života půjčím 112 tisíc, letos to zřejmě bud kolem 100 tisíc. Z toho více než polovina této částky padne na úroky z dřívějších půjček.“

Banka zajásá, jako odpovědně se p. Čech chová a s radostí mu poskytne další spotřebitelský úvěr, opět bez zajištění. Přesně takhle se ale chovají prakticky všechny vyspělé země a banky a investoři nakupující obligace, jejichž výnos téměř v řadě zemí v poslední době šel dolů..

Výsledkem víceméně automatického poskytování nových a nových půjček je vývoj vedoucí k dnešní situaci.

 

Komentáře
  1. Jan Hladík napsal:

    Proč by to měla v kreditové a virtuální ekonomice splácet zrovna instituce státu?

    Co instituce, jež vytvářejí inflaci základních statků a tím prodražují provoz instituce státu, ale i jeho daňových poplatníků?

    Co se státy, jako je ČR, které nemohou mít na dominanci v globálním finančním a ekonomickém uspořádání ani pomyšlení? Co s jejich občany?

  2. Jan Altman napsal:

    Jenže pan Čech nemá pravomoc si beztrestně peníze na splácení ukradnut.

    Paní Česká (republika) bohužel ano. A pokud je zde někdo, kdo má 10 milionů otroků, kterým může v případě potřeby sebrat kolik si usmyslí (znárodnit jim pilíře, zdanit nemovitosti, zablokovat a ořezat vklady v bankách, sebrat třičtvrtě výdělku, cokoli…) a navíc k tomu ještě má monopolní tiskárnu na tisk peněz, tak takový dlužník je pro věřitele poměrně důvěryhodný a spolehlivý.

    Když jde o peníze, morálka jde stranou.

    Nakonec panu Hitlerovi páni bankéři (i američtí) také půjčovali daleko ochotněji, než před tím Výmarské demokratické republice. Zkrátka věděli, že pan Hitler si na splátky jednoduše ukradne (napřed od židů, později může provést nějaký ten anšlus). A americkým a později švýcarským bankéřům bylo jedno, odkud ty paníze a zlato Adolf bere (krade).

  3. woxow napsal:

    Představte si že bankovní systém tak jak funguje v plusové části osy může fungovat i v záporné části osy. Je to jen systém… nemůže matematicky zkrachovat, i kdyby všechni jeho účastnící měli mínusové biliónové a triliónové zůstatky. Stačí aby někdo prohlásil že 0 Kč na účtě není konec kapitálu. A že zůstatek na účtu pouze ukazuje stav vývoje podnikání, který se třeba jednou vlivem inflace hravě splatí. A až bude ten nejbohatší účet planety v minusu miliardu, tak stačí říct, umažeme všem 9 desetinných čárek aby se to na ty výpisy lépe vešlo a jedem zase dál, přijmy a výdaje i výše úroků z dlužné častky… to vše může fungovat v intervalu 0->miliarda stejně jako -miliarda->0

  4. VoDo napsal:

    Vždyť se ty peníze jen neprojídají, taky investují, ale jednim řešením by bylo zbavit se důchodců, a importovat pracechtivé občany z indie s jejich rodina aby nám populace pěkně rostla a rozhýbala kola ekonomiky.

  5. diego004 napsal:

    VoDo: mno z Indie uz tu nejaci „pracanti“ jsou… a moc nam to tedy nehelflo .. 🙂

  6. Libri napsal:

    VoDo: jenže problém je, že se jedná o nerentabilní alokaci zdrojů. to že se peníze „projídají“ je eufemismus pro nehospodárné plýtvání („investice“ do dotací do rybníků, multifunkčních bazénů, golfových hřišť atd. atd., samé „investice“ nesoucí jen budoucí náklady a ne zisk). je to jako „výhodná“ hypotéka do vlastního bydlení – zní to rozumně, ale jen v případě, že nekoupíme South Fork a provoz nemovitosti nepřevýší naše příjmy. jistěže jsou i plusové investice, jenže bilanční suma všech je záporná, o čemž nás přesvědčují již 20 let výsledky hospodaření „vyspělých“ demokracií. k nevhodné alokaci zdrojů vede především nulová odpovědnost těch, kterým prochází rukama státní rozpočet a nastavují pravidla pro ekonomické chování subjektů (lidé,firmy,státní organizace). a dále zkreslování hospodářských ukazatelů (lžiCPI,HDP,nezaměstnanost atd.), což je také kompas pro toto chování. a když střelka švidluje, co můžeme asi čekat od turisty?

Přidat komentář