Jakub Huták: Spready – část 1.

Toto je šestý článek do prázdninového kola soutěže čtenářů v roce 2013.

 

Dobrý den vážení tradeři,

ti co mne znají, tak vědí, že se věnuji primárně obchodování AOS/EA systémům a že nepatřím mezi žádné extrémní blogaře, protože na to nemám vůbec čas. Občas si s úsměvem na rtech rád počtu některé příspěvky, když už je to úplně mimo realitu i rád zareaguji a snažím se investory nasměřovat na správnou cestu. To že si někteří s martingale, NO-SL strategiemi stejně nedají říct – je bohužel už každodenní realita. Nicméně nechci, aby tento blog byl určen tématu SL/Martingale, ale rád bych vám všem (i těm no-stoplosákům) dnes dal poslední výtvor kolegy LuKu a to indikátor (spread meter), který umí měřit nejnižší, nevyšší a hlavně hodnotu spreadu zvanou Medián.

 

Co je to Medián?

Medián (označován Me nebo  ) je hodnota, jež dělí řadu podle velikosti seřazených výsledků na dvě stejně početné poloviny. Ve statistice patří mezi míry centrální tendence. Platí, že nejméně 50 % hodnot je menších nebo rovných a nejméně 50 % hodnot je větších nebo rovných mediánu. Pro nalezení mediánu daného souboru stačí hodnoty seřadit podle velikosti a vzít hodnotu, která se nalézá uprostřed seznamu. Pokud má soubor sudý počet prvků, obvykle se za medián označuje aritmetický průměr hodnot na místech n/2 a n/2+1.

 

Proč se této problematice věnuji?

Odpověď je jednoduchá, vzhledem k tomu, že se poslední dva roky věnujeme primárně „skalpovacím“ strategiím (poslední měsíce už bych to nazval i HFT), tak jsou pro mne poplatky životně důležité. Koncem minulého měsíce jsme se s kolegou domluvili, že už opustíme nekonečnou sféru věčně problematické platformy MT4 a LuKu začal všechny naše ziskové strategie přepisovat do C#, abychom je po vyjednání podmínek mohly bez větších problémů nasadit na burzu nebo real spot. Jen pro zajímavost, ví někdo – jaké poplatky nabízí skuteční ECN brokeři (typu Reuters, HotSpot)? No dejme tomu, že běžný rádoby ECN broker má poplatky kolem 8$/lot, tak pokud se někdy posunete o „level up“, tak běžné poplatky jsou kolem 0,25$/lot. Zajímavé že! Takže až vám nějaký rádoby „broker“ bude tvrdit, že už nemá, kam by s poplatky couvl, tak víte, že prostoru má skutečně hodně. No a co se týče spreadu, ten tu raději nebudu vůbec zmiňovat, protože potom udělat nějakou funkční intra-denní strategii, která ziskovostí „přeleze“ spread a komise je za těchto podmínek tak trošku dílo hodné génia. Abych MT4 ECN brokery moc nehanil, jsou zde i horší a to DD/MM, kde tento spread metr nebude vůbec potřeba, protože jejich spread je fixní a tím pádem není co měřit a pokud si přepočítáte náklady u DD/MM jsou zase o „level down“ oproti klasickým MT4 ECN (nedívejte se jen EUR/USD, ale podívejte se i na ostatní instrumenty). Stejně tak pokud nemáte dostatečnou historii zobchodovaných lotů a ziskové systémy, tak nemá význam uvažovat o něčem lepším. Vždy je nutné pro posun o „level up“ umět ziskově obchodovat i na běžně dostupných poplatcích, mít dlouhodobě ziskové strategie a o tradingu vědět více než jen ze zkušeností ostatních. Pokud budu mluvit za nás, tak rozhodně při svém výběru obchodního partnera vybírejte alespoň ECN MT4 brokery, kteří už mají jiný druh myšlení – vzhledem k původu jejich zisků.

 

Zpět k tématu – na co jsme při měření přišli?

Za reklamní kampaní, na které se brokeři chlubí super malým spreadem již od 0 pips se skrývá trošku smutná realita. Když jsme porovnávali spready HI, LOW, MEDIÁN, tak jsme zjistili, že většina brokerů ten LOW spread drží jen jedním tikem na M1 svíčce a MEDIÁN, je ne uprostřed, jak by ho každý slušný člověk očekával, ale u horní hranice naměřeného spreadu. Smutné že? Nechci házet všechny do jednoho pytle, i když tam většina dle mého názoru patří, ale najdou se i skutečně féroví brokeři, kteří drží nejčastější spread kolem střední hodnoty. Dokonce i vývoj v CZ se posunul poměrně dál a dříve zavrhovaní brokeři dnes nabízí nečekaně solidní obchodní podmínky (o technickém zázemí to ještě říci nemohu, i když z velké části za to může MT4) a třeba časem, kdo ví, doženou i světovou špičku. Dost možná i někteří další MM pochopí, že tu nejsou proti traderům, ale že tu mají být hlavně pro ně, tak se časem stane trading pro obě strany příjemnější a obchodování bude primárně o hledání dobrých vstupů a výstupů než o hledání obchodního partnera pro zprostředkování obchodů.

 

Ptáte se – proč to dělám? Proč to tu píšu? Proč si možná dělám nepřátele?

Nechci si hrát na nějakého O2 GURU a ani nikoho školit nebo poučovat, ale pokud nebudou vznikat podobné blogy od zkušených, tak nám bude Leoš Mareš vnucovat „nejlepšího brokera na světě“ a my jako tradeři, pro které by tento server měl být primárně určen, budeme jen obchodovat na hloupých obchodních podmínkách a nedočkáme se férového přístupu, jaký si skutečně zasloužíme a za jaký si také platíme neskutečné peníze! Věřím, že se vám náš indikátor bude hodit a pokud budete moct, prosím předejte ho i dalším traderům, ať vidí všichni realitu a ne jen marketingové kampaně. Indikátor je určen pro platformu MT4 a doporučuji jej pustit na M1 svíčce a nechat běžet non-stop.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se tradingu naplno věnují a je škoda, že zde někteří úspěšní nechtějí (někteří i nemohou) přispívat. Jsem také rád, když vidím první smysluplné blogy držím všem palce, ať svůj vývoj dotáhnou do ziskového konce! Pokud bude zájem a narazím na nějaký zajímavý nástroj, rád se o něj opět podělím.

 

Prosím berte toto upozornění v potaz:

Tento blog je jen soubor vlastních názorů podpořený reálným několikaletým vývojem a zkušenostmi na FX trhu. Nejedná se ani o reklamu na konkrétního brokera! Proto zde úmyslně neuvádím žádný obchodní název! Hledání ideálního obchodního partnera nás stálo nejen značný finanční obnos, ale také spoustu času při testování a agendě spojené se zakládáním a rušením účtů. Primárním cílem není někoho urážet, pomlouvat, ale upozornit na skutečnou realitu, která by za aktuálních obchodních podmínek neměla být akceptovatelná a je v zájmu traderů o takových věcech mluvit.

Co nejvíce dobrých zkušeností s brokery přeje,

 

Jakub Huták
Download nástroje:

https://brokerbot.net/research/blog/mereni-nejcetnejsiho-spreadu/

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  O čem měl/je být tento článek? Obávám se že tu traderů moc neni, natož těch na forexu.

 2. František Sousedík napsal:

  Vážený pane Dvořáku,
  tento server by měl být primárně určen traderům?

 3. Jan Dvořák napsal:

  Nerozumim otazce pana Sousedika. Proč by zde nemohl byt článek určeny traderum, i když netvoří vetsinu čtenářů?

 4. Lime napsal:

  Nejsem trader, ale článek jsem si rád přečetl. To, že je článek právě zde je OK, kde jinde by měl být? Na seznamce?
  Právě takové články rozšiřují obzor. Osobně mne nutí si o tradingu něco zjistit a třeba pochopit, že není pro mne.
  Každý článek zde je svým způsobem obohacující. Díky za ně.

 5. Toxic napsal:

  Ale tak proč ne, nevidím důvod, proč by tu nemohlo být něco o tradingu, zajímavý článek si čtenáře najde, ať už je o čemkoliv.
  Článek se dá shrnout 2 větami: že Metatrader 4 je na nic a že brokeři mají vysoké poplatky, což je tedy překvapující zjištění 🙂

 6. Jakub.Hutak napsal:

  Toxic:
  Díky za komentář!
  Příště budu stručnější 😀

 7. johndow napsal:

  Dobry den, mohu se zeptat na tip kteri ECN brokeri maji pod 4USD za lot?
  dekuji

 8. Jakub.Hutak napsal:

  Dobrý den,
  nechci tady psát konkrétní jména brokerů, protože tento článek nemá být reklamou na nějakého brokera. Pokud chcete poradit, tak mi napište na můj e-mail a já se Vám pokusím pomoci s výběrem. jakub.hutak(a)brokerbot.net

  Jakub

 9. František Sousedík napsal:

  Jan Dvořák:
  Hm, jak snadno vznikají nedorozumění. Jednou na jednání vedení firmy, jsem člověku, který přišel se seznamem závad IS řekl: „Ten papír jsem nikdy neviděl.“. A jeho reakce byla taková, jako kdybych řekl: „O žádném z těch problému jsem nikdy neslyšel.“. 🙂
  Ale, když je chuť, tak se takové malinkaté nedorozumění snadno vysvětlí. 🙂
  Autor napsal: „Nechci si hrát na nějakého O2 GURU a ani nikoho školit nebo poučovat, ale pokud nebudou vznikat podobné blogy od zkušených, tak nám bude Leoš Mareš vnucovat „nejlepšího brokera na světě“ a my jako tradeři, pro které by tento server měl být primárně určen, …“.
  Sice připouštím, že autor mohl mít na mysli server „nejlepšího brokera na světě“, ale já to pochopil tak, že má na mysli server proinvestory.cz. V žádném případě jsem si ani na okamžik nemyslel, že by zde nemohl být článek určeny traderům.
  Nikde jsem na serveru takovou definici nenašel a chtěl jsem si tuto věc ujasnit.

 10. František Sousedík napsal:

  Jakub.Hutak:
  Já si zase nemyslím, že by článek byl zbytečně rozvláčný.

 11. Jan Dvořák napsal:

  Já to zase pochopil tak, ze autor temi blogy mini napr. svůj, odkaz je pod článkem. Ani me nenapadlo to vztáhnout na proinvestory. 🙂

  Poprosím autora při příštím článku upřesnit formulace. Díky moc.

 12. Jakub.Hutak napsal:

  Blogem nebyl myšlen portál proinvestory.cz (to bych považoval za urážku), ale tímto označením byly myšleny jednotlivé články od investorů (traderů), které zde na webu zveřejňují. Ještě k pojmu trader – dle mého názoru je trader každý, který otevře a zavře nějakou investiční pozici (asi opakovaně), ale nezáleží, jestli k exekuci provede po telefonu, na svém PC nebo i přímo na parketu. Tedy mezi pojmem trader a investor nevidím až tak velký rozdíl, snad jen ten, že investor se na exekuci obchodů nemusí sám podílet.

  Jakub Huták

 13. bradrtony napsal:

  Vyborny clanek, jsem doslova nadsen. Taky kdo by nebyl: sdeleni subjektivniho poznani skutecnosti + nastroj k vlastnimu vyzkumu, co vic si muze clovek prat.

  Ac jsem zde temer kazdy den, nepripivam, pozorne ctu. Pro me idealni portal pro ziskani macro pohledu.

  Classic Retail FX

 14. Martin Kopáček napsal:

  Jakub.Hutak Velmi dobře, kolego tradere. Jsem rád, že se tu objeví také články, které mají přínos pro praktiky. Teoretických debat je všude plno. Nedejte se odradit a pište dál.
  MT4 používám k tradingu indexů (DAX, US500 a DJ), spread je docela maso. A samozřejmě slip.
  Časem Vás budu kontaktovat ohledně toho C++, s kolegy máme takový startup, kde se řeší podobné věci (AOS, programování v C++ atd.) Jde o prakticky zaměřenou aktivitu, takže s dalšími podobně smýšlejícími by byla možná synergie.
  Závěre ještě jednou: Díky a nenechte se otrávit. Plků je všude dost, praktických věcí jako šafránu.

 15. Jakub.Hutak napsal:

  Zdravím Martine,
  děkuji za podporu a klidně piště – produktivní debatě se nikdy nebráním!

  Jakub

Přidat komentář