Ropa v Kurdistánu a jak na ní profitovat

Jako novoroční dárek předplatitelům jsem připravil analýzu jednoho z největších dnes zkoumaných ložisek ropy a seznam pár firem, které na něm participují. O Iráku se vývoji v něm se poslední dobou moc nemluví, a to i přes to, že jeho rezervy v tichosti rostou o desítky až stovky procent a něco podobného lze následně čekat i s těžbou na jeho území, mimo jiné díky nálezům a těžbě na území Kurdistánu.

Oficiálně Irácké rezervy činí 115 barelů ropy a jsou druhé největší na světě. Tento údaj je však založen na více než 10 let starých datech, které vak byly získány ještě staršími technologiemi. Poslední údaje ukazují dalších 50-100 miliard barelů ropy, nemluvě o Kurdistánu. Jeho území je samotnou kapitolou.

Ložiska na jeho území jsou e facto nedotčena, toto území zatím nebylo prozkoumáno moderními technologiemi. Průzkum začal teprve před několika lety a zatím nalezená ložiska přesahují 10 miliard barelů ropy. Navíc, již první vrt je řádově silnější nežli poslední vrty ve Spojených státech. Výsledkem je skutečnost, že za posledních několik let se na Kurdistán zaměřily prakticky všechny významné globální společnosti – počínaje Chveronem, přes Exxon Mobile a po Sinopec.

Aktuální těžba v Kurdistánu se přibližuje hranici půl miliónu barelů ropy denně. Ropu je však nutno dostat na trh. Jak je tomu Kurdistán v dnešní době?

Část vytěžené ropy směřuje do Turecka, dopravována je cisternami. Necelých 200 tisíc barelů se zpracovává přímo v Kurdistánu a je poté exportováno do Íránu. Pro zbytek se staví ropovody. Současná kapacita je nad 100 tisíc barely denně, v nejbližších týdnech by se měla zvednout na trojnásobek, do roku 2015 pak až na 1 milión barelů ropy denně, což je předpokládaná těžba regionu za dva roky. V případě rostoucí potřeby bude na řadě výstavba paralelního ropovodu.

Rozvoj těžby ale není levná záležitost a neobejde se bez investičních peněz. Jeden vrt stojí cca 200 miliónů dolarů, a může trvat rok až rok a půl než je uveden do provozu. Aktuálně je těžba v této lokalitě velmi roztříštěná, časem bezpochyby dojde k její koncentraci. Pokud vrt dodá 10.000 barelů ropy denně (v této oblasti je možné dosáhnout i násobku této hodnoty), je návratnost velmi slušná.

Pokud někdo z čtenářů je ochoten podstoupit zvýšené riziko, akcie menších společností operujících v této oblasti by stály za zvážení. Je jich celá řada, různě velikých či (ne)operujících. Tím se zásadně liší míra jejich rizika.

Největší společností (již generující tržby) je Genel Energy obchodovaná v Londýně, o něco menší společností se začínající těžbou je Gulf Keystone Petroleum (opět obchodovaná v Londýně). Pokud by někdo chtěl vsadit na úspěšný průzkum, můžete se podívat například na kanadskou společnost Western Zagros Resources.

Rozhodnutí je na vás.

Komentáře

Přidat komentář