Ropa – o co se hraje?

Během tohoto týdne bylo oznámeno, že Mezinárodní agentura pro energii (IEA) mimořádně uvolní během července ze svých strategických rezerv 60 milionů barelů ropy. Je to teprve jejich třetí uvolnění v historii (první uvolnění bylo po Irácké invaze do Kuvajtu, druhé po hurikánu Katrina). Uvolnění ropy ze zásob oznámily prakticky vzápětí i Spojené státy. Je to mimořádná situace a proto bychom ji neměli ignorovat. Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že 60 mil barelů ropy je světová spotřeba za 16 hodin. Rozloženo do měsíce to představuje zhruba 2% spotřeby. Mimochodem, rozsah strategických ropných rezerv po celém světě je zhruba 1,6 mld. barelů ropy, z toho USA drží 56%, Japonsko 24% a Evropa 14%.

Mě ale zajímá načasování oznámení. Cena ropy Brent je přece o více než 10 dolarů pod maximy z před pár dní, ropa WTI je 20 dolarů pod maximy z doby před dvěma měsíci. Nevěřím, že hlavním důvodem je přetrvávající výpadek ropy z Libye, to není nic nového. Kdyby to provedli po začátku nepokojů, divit se nebudu. Proč teď? V čem je právě dnešní situace tak mimořádná? O co se hraje? Řeší to přece pouze situaci z krátkodobého hlediska, vůbec ne střednědobý a dlouhodobý horizont. Čím více o tom přemýšlím, tím více mě to připadá na tři možné scénáře:

Tím prvním je možnost, že mají informace o možných nepokojích v jiných zemích produkujících ropu v blízké době a předem se snaží srazit její cenu. Může jít o Nigérii nebo třeba i těžařské země Jižní Ameriky. Volná světová těžařská kapacita je jen na papíře. Podle všech indicií Saúdská Arábie tvrdě bojuje s Peak Oil. Vždy´t její těžba kulminovala v roce 2008 a evidentně má co dělat, aby jí neklesla produkce ropy ještě výrazněji. Produkce starých polí je za zenitem a musí rozvíjet nová a nová pole jen aby jim produkce neklesla. Je proto možné, že se jen snaží získat čas pro Saúdskou Arábii, aby zvýšila těžbu alespoň o něco.

Druhou možností je pak snaha ukázat, že „my“, když chceme, můžeme hýbat trhy, včetně ropy. Vyslat jakýsi signál Číně a dalším zemím, ale i spekulantům, aby si nevyskakovali, že mají pořád moci zatřást trhy a způsobit jim ztráty, když budou ve velké míře spekulovat proti nim.

Třetím scénářem je boj USA se Saúdskou Arábií a snaha udržet si jejich spolupráci… Jeden z nejvyšších představitelů společnosti Aramco zhruba před 10 dny oznámil, že Aramco omezuje slevy poskytované na sirnatější ropu. Je to nepřímý tlak na ceny kvalitní ropy, aniž by byli na první pohled napadáni, že v dnešní situaci úmyslně zvedají cenu ropy – viz nedávný rychlý růst k úrovni 120 dolarů za ropu typu Brent (který pak byl všemožným způsobem obrácen). To je něco, co se USA nemůže líbit.

Bude zajímavé sledovat další vývoj. Ten nám ukáže, který ze scénářů je ten s největší váhou. Ropa se může ukázat být jen jedním hřištěm. Mimo jiné i proto budu příští víkend publikovat stručnou analýzu změny rozložení sil v globální ekonomice.

Komentáře
  1. spetr napsal:

    Vidím ještě čtvrtou možnost, někdo ví, že ropa už nebude tolik potřeba.

Přidat komentář