Ropa – kdo s kým a proti komu

Cena ropy patří mezi jednu z nejvíce sledovaných cen. A jak jsem slíbil ve včerejším týdenním souhrnu, mám pro předplatitele připraven další pohled na to, co se děje na trhu s ropou.

Asi je jasné všem, že žádné ze zemí exportujících ropu nízká ceny ropy nevyhovuje. Země OPEC by rády zmrazily objem těžby, ale k tomu nedochází. Co je v pozadí?

Prakticky všechny země OPEC nají státní rozpočet postaven na vyšší příjmy z prodeje ropy, na ceni kolem sta dolarů za barel, některé i na vyšší. Výsledkem je rozpočtový deficit těchto zemí. Sadská Arábie dokonce přistoupil k rozpočtovým opatřením – zvýšila daně a osekala výdaje. Navíc vydala obligace a připravuje IPO státní ropné společnosti Aramco.

Nejtvrdší zásah ale dostaly členské země OPCE, které nejsou na Arabském poloostrově – Venezuela, Nigérie, Alžír nebo Libye. Výsledkem byly občanské nepokoje.

Do hry ale vstupuje země mimo OPEC – Rusko. Saúdové ani další země OPEC neomezí dobrovolně svoji produkci, pokud si nebudou jisti, že to udělají všichni. Jakékoliv semínko nedůvěry rozbíjí důvěru v celý systém. Rusko přitom stojí mimo OPECa je největším exportérem ropy na světě (mimo země OPEC).  Spojené státy sice těží více ropy než Rusko, ale ropu těží množství soukromých firem, kterým lze sotva nařídit změnu objemu těžby. Arabské země se proto musí domluvit s Ruskem.

Zde je jádru pudla. Zdá se, že Saúdský Arábie a Rusko si vzájemně moc nedůvěřují a obě země chtějí exportovat, co to jen jde. Bojují mezi sebou o podíl na trhu. Přitom jsou to Saúdové, kdo letos na poslední chvíli sabotoval rodící se dohodu pod záminkou, že nevěří Íránu.

Nevěřím, že by se minimálně do konce roku podařilo Saúdům a Rusům uzavřít pro obě strany akceptovatelnou dohodu. Do té doby bych tipoval cenu ropy jako sinusoidu.

 

Komentáře

Přidat komentář