Prokrastinace – dobrá vlastnost investorů

Prokrastinace je módní slovo poslední doby a je hodně spojováno s negativním nádechem – o neustálém odsouvání věcí, do kterých se lidem moc nechce. Pro investory však tato vlastnost (samozřejmě, nic se nemá přehánět) může být do určité míry pozitivní. Jak je to možné? Co to pro investory vlastně znamená?

Dobrý investor nemusí být všude první. Být „hrrr“ se nevyplácí. Důvodem je skutečnost, že dlouhodobý investor by se měl umět oprostit od emocí. K tomu nedělá žádné velké množství obchodů za rok. Dělá je jenom v případě, že je opravdu výhodný a najít takovou příležitost nějaký čas trvá – musí proto být trpělivý. Naučte se nebát toho, že Vám uteče nějaké příležitost, speciálně pokud je prezentována jako „tahle mimořádná příležitost, která se nemusí opakovat“. Takové jsou nejrizikovější

Samozřejmě, stát se to může, ale časem se vždy objeví jiná. Je třeba umět si na skutečnou příležitost počkat. Navíc rozhodování pod tlakem typu „taková příležitost se už nemusí nikdy objevit“ není to pravé, často je tomu spíše naopak. Toto je časté u takzvaných „Initial Public Offering – IPO“. Jde o zahájení obchodování s danou akcií na burze a brokeři se snaží nalákat co největší množství investorů.

Nákup IPO je spíše trading než investování. Prvotní nadšení investorského davu často vyžene ceny akcie vysoko a poté následuje cenová korekce. Schválně se podívejte na Facebook. V jeho případě to trvalo více než rok, než se cena akcie dostala zpět na cenu z prvního dne obchodování. Přitom index S&P 500 se za stejné období zhodnotil o 30%.

Trocha čekání často významným způsobem eliminuje riziko, a tím (i kdyby za cenu malého zhoršení výnosů) významným způsobem zlepšuje poměr výnosu a rizika. Uvedu dva konkrétní příklady, kde se čekání v drtivé většině případů vyplácí. O jaké případy nejčastěji jde?

 Věřte mi, nejvíce chyb se dělá pod tlakem, proto vyplatí investovat s čistou hlavou. Odložte rozhodnutí o den či dva. Čiňte rozhodnutí s čistou hlavou. Tento postup často vede k tomu, že si položíte novou otázku a v důsledku toho si o dané investiční příležitosti zjistíte doplňující informace. Umožní vám to stanovit lépe hodnotu investice a tím i nákupní limit.

Oddechový čas nikdy neuškodí.

 

 

 

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář