Ačkoliv jsme psali minule, že zájem finančního sektoru v oblasti těžby ropy opětovně narůstá, tak u konvenční těžby (té mimo břidličný sektor) můžeme hovořit o velké recesi. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) ropné společnosti globálně, z důvodu nízkých cen komodity, v roce 2016 pokračovaly ve snižování investičních výdajů a nově schválené projekty konvenční těžby poklesly na 70-ti leté minimum, což může pokračovat rovněž i tento rok. Objem minulý rok poklesl na 4,7 miliard barelů, meziroční snížení o 30% a nejnižší úroveň od 40-tých let. Nová naleziště pak byly redukovány na 2,4 miliard barelů v porovnání s průměrem za posledních 15-ti let 9 miliard barelů za rok. Pohlédněme graficky na danou skutečnost:
Zvláště mořská offshore těžba zaznamenala výrazný propad a představovala v roce 2016 jen 13% u shválených konvenčních projektů v porovnání s průměrem 40% mezi léty 2000 až 2015. U projektů v Severním moři, kupříkladu, čínily investiční výdaje jen kolem 25 miliard USD, což je zhruba polovina toho co v roce 2014. Pro zajímavost u severomořských offshore projektů větrné energie se pohybují nyní investiční výdaje již kolem 20 miliard USD!
V kontrastu s tím v břidličném sektoru v Severní Americe došlo k poklesu produkčních nákladů o 50% od roku 2014 a zároveň se zvýšila investiční výdaje (téměř 60 miliard USD minulý rok). Tento rok je pak dle severoamerických břidličných těžařů odhad investičních výdajů ve výši 84 miliard USD. To znamená nárůst o 30% a u mezinárodních projektů pak je predikce zvýšení výdajů o 3%. Naopak u tak zvaných konvenčních majors v USA plánuje zvýšit investiční výdaje jen ExxonMobil o 22 miliard USD (16% nárůst meziročně), ostatní hodlají ponechat na stejné úrovni či snížit jako v případě společnosti Chevron.
Nedávno dosažené ceny ropy nad 50 US znamenaly pro břidličné těžaře příležitost k zajištění ceny (hedging) na burze a bylo zaznamenáno výrazné zvýšení aktivity a počtu otevřených pozic. Podle banky Societe Generale je nyní bod zvratu u břidličných těžařů 40-45 USD za barel v porovnání s 60-65 USD za barel před dvěmi lety.
Přes toto všechno je však potřeba mít na paměti, že konvenční těžba se podílí výraznou většinou na celkové globální produkci černého zlata v rozsahu 69 miliónů barelů za den z celkových 85 miliónů barelů za den. Při očekávaném růstu poptávky o 1,2 miliónů barelů za den ročně během následujícíh 5-ti let, IEA varuje, že může brzy dojít při pokračujícím poklesu investičních výdajů v konvenční těžbě k nedostatečné úrovni zásob.
Čisté pozice v WTI ropě, dle posledního reportu komise pro komoditní trhy, jsou mimo zajišťovatele na NYMEX divizi chicagské burzy ve výši 411 250 kontraktů na nákupní straně.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj ceny aktivního kontraktu na WTI ropu v Chicagu a její komoditní spread s kontraktem pro konec roku za poslední měsíce (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení: