Prezidentské volby a česká ekonomika

Původně jsem článek k volbám vůbec psát nechtěl, ale na konec mi to nedalo.

Nedoporučím vám, jakého kandidáta máte volit. I když má prezident omezené pravomoci a jeho vliv na naší ekonomiku je patrně menší než vliv amerického ministra financí,  chci upozornit na jednu prezidentovu pravomoc, schopnou ovlivnit život v České republice.

Mám na mysli jmenování a odvolávání členů bankovní rady ČNB včetně guvernéra a viceguvernérů. Členové bankovní rady jsou jmenováni na 6 let a mohou zastávat maximálně dvě funkční období.

Prezidentem vybraní kandidáti nepodléhají žádnému schvalování v parlamentu, jako je tomu například u soudců Ústavního soudu.

Jak tedy vypadá současné složení bankovní rady:

  • Guvernér: Miroslav Singer, ve funkci od 1. 7 . 2010,  tedy do června 2016
  • Viceguvernér: Mojmír Hampl, ve funkci od 1. 12 . 2012,  tedy do listopadu 2018
  • Viceguvernér: Vladimír Tomšík, ve funkci od 1. 12 . 2012,  tedy do listopadu 2018
  • Člen bankovní rady: Kamil Janáček, ve funkci od 1. 7 . 2010,  tedy do června 2016
  • Člen bankovní rady: Lubomír Lízal, ve funkci od 13. 2 . 2011,  tedy do února 2017
  • Člen bankovní rady: Pavel Řežábek, ve funkci od 13. 2 . 2011,  tedy do února 2017
  • Člen bankovní rady: Eva Zmrazilová, ve funkci od 1. 3. 2008,  tedy do února 2014

Nový prezident tak bude během svého pětiletého funkčního období jmenovat 5 členů bankovní rady ze sedmi, včetně nového guvernéra. Zásadně tak ovlivní chování ČNB, včetně postoje k euru.

 

 

Pohled na penzijní reformu

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:

 

Komentáře
  1. František Sousedík napsal:

    No a který ekonomický proud těchto 5 lidí zastává? Ví to někdo? Lze to někde zjistit?

  2. Jan Dvořák napsal:

    Nejde o to, jaký proud zastává těchto 5 lidí (v principu jsou to europesimisté, konzervativní měnová politika – už to, že si je vybral Klasu, je výmluvné), ale k jakému proudu se hlásí ten či onen prezidentský kandidát. Ten je bude znova jmenovat či nahrazovat.

  3. Jan Altman napsal:

    No. Současné vedení srazilo úrokové sazby prakticky na nulu a podílí se tak na deformaci finančního trhu, vzniku bublin a udržování neefektivní alokace kapitálu a neefektivních investic „v provozu“.
    Zároveň se současné vedení rozhodlo zruinovat naši jedinou oficiální a monopolní fiat měnu (aktivně ji oslabovat), tedy trestat zodpovědné a spořivé, odměňovat hazardéry a dlužníky.

    Pokud dojdeme k závěru, že (vzhledem k pravděpodobé osobě budoucího prezidenta) bude budoucí vedení ČNB ještě horší (člověk by řekl, že už to snad ani nejde, ale vždy může být ještě hůře), tak soudný jedinec musí dojít k tomu, že držet korunová aktiva je finanční sebevraždou. K čemu je nominální výnos 6%, když reálná inflace i devalvace CZK bude podstatně vyšší? V této měně si na penzi může spořit snad jen ten, komu lékaři oznámili, že mu zbývá max. rok života…

Přidat komentář