Oznámí Saúdská Arábie a další země „Gulf Dinar“?

Poprvé se o projektu psalo cca před 5-6 lety. Tehdy měla být tato měna kryta zlatem. Nakonec byl projekt odložen a byl u ledu několik let. Nyní se zdá, že projekt byl oživen. Za jakých podmínek? Čím by měl být kryt? Jaké země o účasti uvažují? Kdy by se mohl objevit na světě?

Měna se podle dostupných signálů objeví na scéně během roku 2014 a bude podle všeho pro začátek svázána nikoliv se zlatem, ale s americkým dolarem. To je zásadní politický obrat. Zda dlouhodobý či dočasný, těžko hádat. Díky tomuto kroku zmizel odpor Spojených států proti zavedení této měny.

Sdílet by ji měly Bahrajn, Katar, Kuvajt a Saúdská Arábie (Omán a Spojené Arabské Emiráty se rozhodly zatím se k nové měně nepřipojit). Spojení měny s dolarem není ekonomické, ale politické rozhodnutí. Z ekonomického hlediska by bylo lepší navázat měnu na koš měn podle objemu obchodu (podobně jako se počátkem 90. let minulého století stanovoval kurz koruny).

Možná je dinár navázán pouze na dolar schválně, pouze jako politické rozhodnutí. Na první pohled žádná změna, vždyť saúdský riyal je na dolar navázán po řadu let. Prvotní je zřejmě pro zúčastněné země dostat dinár jako společnou měnu několika zemí na trh.

Co se s ní bude v případě zavedení dít dál, je otázka. Možností je celá řada – od „žádné akce“ po řadu let až po relativně rychlé zavedení koše měn a přidání eura nebo čínskému juanu nebo něco zcela jiného… i když, divil bych se, kdyby si Spojené státy situaci nijak nepojistily.

Tagy:
Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Naviazanie tejto meny na USD je prechodné a naozaj krátkodobé, z jednoduchého dôvodu ekonomika USA je na dne, USD aj vďaka QE prakticky bezcenné a USA už prakticky nemá čo svetu ponúknuť. V skratke USA skončili.

  2. Oracle napsal:

    Zabudol som dodať, tento krok je len na získanie času pre USD a USA, ako všetko ostatné v posledných 5 rokov.

Přidat komentář