Nejvýnosnější investice na světě

Toto je další článek publikovaný na základě naší výzvy. Těšíme se na další.

 

Koláče dělají doláče a peníze dělají peníze. Od první chvíle, kdy jsem přečetl knihu Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosaki, jsem nechtěl být ničím jiným než investorem. Výhodně zainvestovat, pak se válet na pláži a sem tam se podívat, jak dobře si stojí mé investice. Když by se mě někdo zeptal, co dělám, nejspíš bych odpověděl, že jsem investor, rentiér, aktivní důchodce a v nejhorším případě bych řekl, že jsem dobře placený kavárenský povaleč. V hlavě mi běžely obrazy, jak zručně obchoduji online s akciemi, jak se dívám na zlaté cihličky v mém soukromém trezoru, jak neustále počítám své stříbrné mince, jak popíjím ty nejlepší ročníky ze svého vinného sklípku a jak skupuji starožitnosti a díla nadějných umělců. Krásný to život.

Přesně takhle jsem si to představoval a pak zjistil, že přesně takhle to nefunguje. Po roce od přečtení Kiyosakiho knihy mi bylo jasné, že pan Kiyosaki udělal někde chybu. A nebo, že bych ji snad udělal já? Když jsem si porovnával finanční situaci nás obou – on multimilionář v dolarech a já nula od nuly pojde, hned mi bylo jasné, odkud vítr vane. I kdybych přečetl tisíce knih na téma investování, podnikání a finanční svoboda, nestalo by se vůbec nic. Pravda byla taková, že jsem chtěl vidět jen to příjemné, na tom samo o sobě není nic špatného, ale to bylo vše… Byl jsem příliš malým člověkem na to, aby se mi otevřela stavidla hojnosti. A netrvalo mi to jen ten rok od přečtení oné knihy, ale několik dalších dlouhých let, než jsem pochopil, že musím investovat nejdříve sám do sebe, abych mohl sklízet sladké plody mé práce.

Pokud se právě rozhodujete do čeho investovat tento rok, pak investovat sami do sebe je tou nejlepší volbou. Prognozy jsou více než ideální – celosvětová ekonomická krize a krize v našich hlavách vybízí k tomu, abychom začali investovat právě do sebe. A co to znamená? Tato investice je natolik individuální, že na tuto otázku musí každý nalézt odpověď sám. V tom spočívá její kouzlo. Někomu to „docvakne“ hned, jinému až za několik let, dalšímu se to nepodaří za celý život. Uvedu jen pár příkladů, které investici do sebe charakterizují. Nepřáteli tohoto druhu investice jsou lenost – hlavně ta myšlenková, vlastní pohodlí a falešná jistota. Na tuto investici bychom měli nahlížet jako na dlouhodobou, protože trvá celý život. Jejím mottem je poznej sám sebe a změna je život. Její výnos bude přímo úměrný kapitálu, který do ní budete pravidelně vkládat. Čím více, tím lépe. S touto investicí nemáte co ztratit, ba naopak. A výnos bude mít pozitivní dopad hned na několik oblastí – finance, rodina, zdraví, vztahy… Dokonalý pákový efekt!

Takže už víte do čeho tento rok investovat. Pokud nejste ještě plně rozhodnuti, proveďte si toto malé cvičení. Pohodlně se usaďte do křesla nebo na postel, zavřete oči a zklidněte mysl. Představte si, že není nic na světě, co by Vám bránilo žít Váš vysněný život. Představte si sami sebe v situacích, o kterých sníte. Ať už to jsou báječné dovolené, plavení se na jachtě či prosté zahrádkaření nebo užívání volného času tak, jak to máte nejraději. V duchu si vychutnávejte ty chvíle, kdy víte, že můžete cokoliv, co si zamanete. Až cvičení skončíte, jděte do koupelny a pěkně od plic si promluvte s tím člověkem v zrcadle. On je ten jediný na světě, který Vám brání v tom, o čem sníte. Myslíte, že stojí za to, abyste do něj investovali?

 

Jan Furiš

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Gobseck napsal:

    Obávám se, že autor chtěl být v první řadě darmožrout a né investor. Investor používá v první řadě svůj rozum a poznání ve prospěch druhých, válení na pláži je vedlejší produkt.
    To co napsal Kiyosaki sotva platilo když to psal, když to tiskli už to přestávalo být použitelný i pro mrchožrouty. Doba jde totiž rychle dopředu. Dravci obírají pitomce co nevědí co má hodnotu a prodávají svou duši do otroctví. Cca od roku 2000 se už neinvestuje, ale rozebírá co vyprodukovaly předchozí generace. Oběživo se začalo velmi rychle kazit. Vypadá to, že jsme v poslední fázi a brzy se ukáže, kdo je nahý a kdo něco hodnotného má. Ať v hlavě, či v kapse. Snad se zase začne skutečně investovat pro dobro celku, né pro válení se na pláži.

  2. VoDo napsal:

    Hehe souhlas, doporucuji knizku Myslenim k bohatstvi od Napoleona Hilla, pokud to clovek nepochopi je treba to cist znovu a znovu 🙂 Kiyosaki ma v ty knizce pravdu, staci se ale kouknout jak dlouho mu to trvalo, on mel vyuku od malicka a az ve 47 sel do „duchodu“. Investovani je na celej zivot a clovek tomu musi taky neco dat a to presne jak autor pise, investici do sebe sama, ja si treba myslim ze bez anglictiny nema smysl vubec na trh lezt, vsechny informace jsou nejdriv v AJ a jen neco a zkreslene se dostane pres ruzny filtry do cech. Hlavne mi pomaha cist blogy, nazory, veci co nikdy nebudou prelozeny, plus knizky.

  3. Tom napsal:

    Vzdělání(kvalitní) je velmi dobrá investice, záleží ale na učiteli a naší strategii! Ano, každá minuta je drahá, nejlépe začít ihned. Jak se ale přinutit? Napíklad aplikovat psychovzorec koncentrace při pohledu do zrcadla….. Čas neúprosně letí, snít nestačí. V dnešní době plné finančních krachů a volatility je dobré umět dobře aplikovat Psychovzorce, Fundamentální a Technické analýzy, Cash Flow a Risk management. Cílem je umět se orientovat v informačním chaosu a podniknout správné kroky, tak abychom udrželi(rozmnožili) co máme, případně si zabezpečili náš těžce vydělaný majetek a peníze v nadcházející finanční bouři, a dokonce i pomohli jiným,dali na charitu. Pro ty kteří chtějí ZAČÍT, přináším odkazy na mé oblíbené kouče a osobnosti. Více na: https://www.gruberteam.cz/cz/index/pro-cleny-klubu

  4. qed napsal:

    Nie je možné pre bežného smrteľníka so ziskom investovať na burze. To je matika. Bez pomoci informátorov „zhora“, ktorí musia byť minimálne vaši dobrí kamaráti, môžete na akékoľvek zisky rýchlo zabudnúť. Pokiaľ sa chcete živiť čestne v tomto nečestnom systéme, veľa sa nadrete, nech sú vaše talenty akékoľvek. Ale taký je život.

  5. Jan Dvořák napsal:

    Kiyosaki – tam podle mě stačí přečíst tu první knížku, „Bohatý táta, chudý táta“. V ní vyložil základy své filozofie. V dalších knihách toho moc nového už není.

    Co je dnes klíč? Jak napsal Tom – je to umět se orientovat v informačním chaosu a najít ty správné informace.

  6. Jan Andrlik napsal:

    Angličtina je důležitá dokonce si troufnu tvrdit, že nutná dnes člověk bez znalostí angličtiny je hodně limitován a všichni tušíme jak to bude do budoucna. V poslední době mám rád přísloví, používáme je dlouho, ale příklad si z nich vezme jen málo lidí. Kolik řečí znáš tolikrát jsi člověkem. Platí naprosto dokonale. Jsem mladý a ještě studuji, ale když sem jsem se k angličtině začal učit rusky hodně lidem cukaly koutky proč rusky ? Francouzsky nebo italsky by ses měl učit. Ruština už se mi mnohokrát hodila na rozdíl od francouzštiny nebo italštiny. Tímto se dostávám k tomu co jsem chtěl napsat už na začátku. Je důležité mít svůj vlastní názor, nadhled a vyrovnanost. S takovou schopností se nerodíme, ale musíme si ji vybudovat, proto investovat svoji vůli a čas do zlepšení osobnosti vedle vzdělání je podle mě jedna z nejlepších investic v životě. Víme sami co se v minulosti dělo, když se davu lidi slibovala lepši budoucnost. Hodně lidí je dnes upnuto na detaily a nevidí celek (chodí do práce, vydělané peníze utratí za PS4 pro děti aby od nich měli klid a na dovolenou pojedou za vypůjčené peníze). Soustředí se na takové detaily a ve stáří si řeknou, že by to teď už udělali jinak. Možná ano, ale možná také ne. Podle mě je to dané těmi třemi vlastnostmi, které je potřeba stále rozvíjet. Na konec k tomu ještě jedno přísloví. Často přes stromy nevidíme les.

  7. VoDo napsal:

    @ Jan Andrlik: Naprosta pravda, ja jsem se zacal ucit anglicky az v 29 a muzu rict ze nic lepsiho jsem udelat nemoh, teda mohl, odjet do zahranici driv 🙂 Anglictina otevrela oci, jak jsem uz psal spousta, troufam si tvrdit, 90% informaci se do cestiny bud nedostane, nebo zkreslene a pozde. Anglictina je a bude business jazyk jeste pekne dlouho. Ten pocit precist si Kiyosakiho, Hilla, Rickardse v originale je k nezaplaceni. Moje prvni knizka v AJ byla tato https://www.amazon.com/Profiting-Worlds-Economic-Crisis-ebook/dp/B003E8AJLA

  8. Jan Dvořák napsal:

    S ruštinou souhlasím (taky chodím na ruské servery) a vzhledem k informační válce bude její význam zase stoupat.
    Kdo neumí rusky, ale zajímají ho názory z ruských serverů, najde je zde: https://czech.ruvr.ru/news/ I když překladače v dnešní době udělají hodně dobrou službu…

  9. VoDo napsal:

    Jan Dvorak: A co http://www.rt.com ?

  10. Jan Dvořák napsal:

    Vzhledem k mé ruštině jsem ani anglickou verzi ruských webů nehledal… Ale řadě čtenářů se určitě hodí

  11. plukin napsal:

    Podle me je uplne nejdulezitejsi mit spravnej pristup ke svetu tj. mit poradek sam v sobe. Pokud tam je bordel, tak je uplne jedno jak si clovek zpracuje sebelepsi externi info nakonec stejne dojede na to co je v nem. To jsou ty pripady uspesnych milionaru kteri po par letech zase zkrachujou, znova nahoru a znova dolu.. Jenom proto ze podvedome proste uspesni bohati nechcou bejt jenom kvuli tomu jak se o penezich mluvilo doma. Nebo ruzni vyherci loterii, ci jini kteri rychle prisli k velkym penezum. Kdyz je clovek navyklej premyslet jako chudej nebo verit ze „penize kazi charakter“ a podobne tak to se pak clovek podvedome tech penez sam zbavuje.
    Takze za sebe:
    – uz zmineny Napoleon Hill
    – Joseph Murphy: Moc podvedomi.
    – Happy pocket full of money. Hodne zajimave pojeti sveta.

    Vsecko tocici se kolem toho ze to co si clovek dokaze predstavit a veri tomu, toho lze dosahnout.
    Takze ti co tvrdi ze tohle, tamto nende..jsou omezeni a ke sve vlastni skode to ani nevi. Ale toz treba to casem donde i jim.

    VoDo: to ze to Kiyosakovi trvalo relativne dlouho bych nebral jako bernou minci, navic asi 2x zbankrotoval.. Psal ze prvni mega mel ve 30ti. To je slusne. Holt ho ale mysl chudeho cloveka dohnala.
    Dneska se o tom uz vi a existuji postupy ktere ten starej sabotujici „programing“ mysli relativne rychle zrusi a das si tam to co chces.
    Komu to pripada jako prilis velka fantasmagorie, chvili sledujte sebe ci ostatni co rikaji, mysli a co se pak deje. Nefunguje to vzdy, ale odmitam verit na pouhe mnozstvi „nahod“.
    Taky pry 5 nejblizsich lidi kolem ma vliv na uspesnost jedince. Ze by zase nahoda?

  12. Jan Andrlik napsal:

    plukin: S tím naprosto souhlasím. Kdo má myšlení chudého člověka bude chudý člověk. A nejen po ekonomické stránce platí to o všem. Na to mám zase takové pořekadlo 😀 Pokud chcete něco co jste ještě nikdy neměli, budete muset udělat to co jste ještě nikdy neudělali. Další věc společnosti ve který žijeme, je nedostatek vizí nebo snů myslím konkrétních cílů. Lidé řeknou, že chtějí být bohatí, ale jak ? Konkretní hodnotu nebo představu nemají 🙂 Proto bohatí nebudou. Opět toto neplatí jenom v ekonomické oblasti, profesní, ale i ve společenské a dalších. Nakonec ještě jedno pořekadlo. Pokud nevíte kam jedete, tak přestaňte šlapat.

  13. Jan Dvořák napsal:

    K již zmíněných knihám bych přidal ještě jednu:
    https://proinvestory.cz/proc-chytri-lide-delaji-hloupe-chyby-kdyz-jde-o-penize-belsky-gilovich

  14. VoDo napsal:

    Plukin dik, Murphy zakoupen za A$8.99.

    Jeste mam rozecteno your money & your brain od Jason Zweig ale to me moc nebavi tam se porad odkazuje na nejaky studie a na nejaky lidi takze z odstavce jsou tri vety „napsal ten a ten z ty a ty university tehda a tehda a pomahal mu ten a ten tam odtud“ blbe se to cte. Skoda ze to ma tuhle formu, protoze kdyz zrovna nectu kdo to vyzkoumal tak je to zajimave.

Přidat komentář