Nabízí historie analogie pro současnost?

Tu  a tam se můžeme dočíst, že akcie půjdou nahoru nebo dolů proto, že v minulosti se tak chovaly. Na první pohled – zejména z pohledu technické analýzy – se jedená o zajímavou nápovědu. je to však jedno velké ALE:

Podívejte se na korelaci nedávného vývoje indexu S&P 500 s minulostí. Co nám nabízí? Dva pohledy na totéž období.

 

1. Korelace 2015 s rokem 2011

graf1

 

2. Korelace 2015 s rokem 1937

graf2

 

Pak si vyberte, ani korelace se nijak významně neliší. Závěr? Spoléhejte se sami na sebe, na svoji analýzu a na pochopení trhů.

Komentáře
 1. Petr Gejdos napsal:

  Tady od optimistů, libujících si v modelu světové ekonomiky a’la „hyper-pyramida či hyper-letadlo“ slýcháváme (čteme) velmi skvělé a pro budoucnost světa naděje-plné myšlenky, že „…tu plechovku jde kopat dál ještě celé roky či desetiletí…“

  Ano, to je pravda, má to ale jedno velké ALE. Nesmělo by být, že někdo kazí tu pseudo-ekonomickou selanku a chce tady kazit onen „nadějný vývoj“ světa zlodějů a hyper-elit. Nu a ta podmínka není evidentně splněna.

  Existují tady státy de facto „osy zla“ (čti zla pro zloděje a hyper-elity), které z neznámých nějakých podivných důvodů chtějí, aby se dodržovaly vyhlášené pravidla chování. Přece tady máme SN, MMF, SB a jiné všelijaké světové instituce, ty přijaly spousty všelijakých všeobecných a formálně celým světem uznávaných „Chart“, které by tvořily poměrně slušný fundament pro trvale udržitelnou globální lidskou společnost.

  Chyba ale se stala …

  Všechna ty slavnostně vyhlášené Charty a pravidla platí jen někdy a jen pro někoho. Nu a ty státy oné „osy zla“ trvají na tom, aby ty pravidla platily obecně a pro všechny – padni, komu padni.

  Všichni dnes vidíme či vidět můžeme, že onou hlavou osy zla je Rusko a Putin. Takže, abychom mohli dále kopat tu plechovku „do nekonečna“ – je třeba dobýt a rozkrást Rusko, z Putina udělat novodobého Hitlera. Bez Ruska už se zbylé „zlé státy“ zařadí zpět do houfečku, snad jedině ještě Čína by mohla dělat potíže.

  Takže tady samozřejmě lze bádat, jak ve hře, která má pravidla naprosto gumově natahovací do všech směrů si hrát na smysluplný život, podnikat, investovat a v cosi doufat. Já se vám divím !!

  Vždyť vám musí být jasné, že vy neobchodujete, neinvestujete, nepodnikáte. Vy hrajete tu nejblbější možnou ruletu. To totiž není ruleta, kde kulička lítá dokola a výsledek je na poměrně ještě „spravedlivé“ náhodě. To je ta nejblbější možná ruleta, kde krupier formálně řekne : „… „konec sázení, děkuji Vám“ a pak vyhodnotí, kde kdo položil jaké sázky a pak sám cíleně položí kuličku na konečné místo a slavnostně provede vyhlášení vítězného čísla. Aby někdo neremcal, že vlastně byly porušené formální pravidla – je nepsanou povinností hrajících mít celou dobu zavřené oči nebo alespoň se tvářit, že vůbec nic nevidí. Kdo toto pravidlo poruší a remcá – bude vyveden a zlikvidován. Třebas nedávno Kaddafi, dneska Assad a podobně. Nu zapoměl jsem – ten dnešní největší remcala a narušitel je Putin a Rusko. Zničit Rusko ! Zničit Putina !

 2. Jan Dvořák napsal:

  Jak to souvisí s článkem?

 3. VoDo napsal:

  JD: nijak ale to nevadi, on se zrovna vratil z navstevy letajiciho talire a tam mu vsechno co bude rekli a tak ma potrebu to tajemstvi vsem rict.
  jinak k tem korelacim, pri trose chteni se da jakejkoliv graf prilozit temer na jakejkoliv jinej, staci aby se naslo obdobi kdy to slo stejnym smerem jako je predloha a navic to kulha na obe nohy jak je videt a vysledek muze bejt uplne opacnej, Ale tohle technicka analyza fakt neni.

 4. Jan Dvořák napsal:

  Já vím, právě proto jsem sem ty dva grafy dal

 5. lulinak napsal:

  co muze s clovekem udelat dlouhodobe cteni ZH, zivot v konspiraci a zavirani se do podzemi s kulometem myslim hezky ukazuje video viz odkaz nize, z jehoz xichtu by i obcas Iva Janzurova pukla zavisti…
  Pretocte to ca za polovinu, da se to vsak vydrzet asi pul minuty, snad to neni nikdo odsud….. 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=8XyluBj9xb0

 6. Petr Gejdos napsal:

  „…Jak to souvisí s článkem? …“

  On to v druhé, té věcné části, svého příspěvku, počínaje druhou větou, napsal VoDo. Já to přeložím do srozumitelnějšího kontextu, jo ? Z těch korelací lze vyvodit skoro úplně všechno a to na všechny strany. A já jsem Vás chtěl mírně doplnit tím, že to de facto na sám konec ani nevadí, protože v podstatě i poměrně seriozní analýzy nemají valnou cenu za podmínek, kdy se trhy neřídí neměnnými zákonitostmi, nýbrž jsou ty „zákonitosti“ ad hoc upravovány podle nějakých zadání – lze se dohadovat – v čím zájmu. A že tomu tak je – to snad nepopřete.

  Mi se tedy nejeví, že bych byl nevěcný či dokonce katastrofický. Chtěl jsem říci zcela věcně, že za těchto podmínek vlastně nemá smysl takto tyto stavy nějak důkladně analyzovat a stavět na tom nějaké vážné záměry. V těchto podmínkách lze být úspěšný hlavně tehdy, pokud vlastní podnikání stavíte na de facto „skoro-mafianských vztazích“. Toť vše, ale „malo či dokonce skoro nic“ to taky není !

 7. VoDo napsal:

  Nejvic krivej trh ruzny dotace a politicka potreba ruznych stabilizaci.

 8. Jan Dvořák napsal:

  je to tak a je jich čím dál více

 9. lulinak napsal:

  a IMHO bude vice a vice, cili bud se z toho casem clovek uplne zblazni, anebo se musi chte nechte preladit na novou castecne umelou realitu, ktera muze trvat velmi mnoho let.
  Ze to pak ve finale velmi pravdepodobne skonci nejakym dalsim pruserem a naslednym novym lepenim se da cekat, v tom stare dobre poucky ze kazdy extrem zabije casem sam sebe funguji beze zmeny, jen to casovani….. Tedy slychane vety „dnes je to uz ale jine“ neplati, je to porad dokola, jen s mirne odlisnymi barvickami. 🙂

 10. Hugo napsal:

  Lulíne, fakt nevím co si jako básník myslel ani jsem to nepochopil. To že vy sedíte před českou televizí a čekáte až Vám řekne pravdu je Vaš věc. Pokud se já pamatuji, jěště nedávno IS bojovníci mezi uprchlíky byla konspirace a že turecko podporuje IS byl blábol. Já se musím smát když dneska česká televize hlásá to co byla před půl rokem konspirace a vůbec se nestydí za to že předtím kydala hnůj. Takže Jak Vás tak posuzuji, vy patříte k těm co sestřelení ruskéhpo letounu oslavovala dlouho do noci, nepletu se že ne?

 11. marwin napsal:

  to VoDo-díky za linky,ode mne podpis…:)

Přidat komentář