Na trh s ocelí se něco děje

Na trh s ocelí se něco děje. Je to surovina s širokým uplatněním a tedy s významným dopadem na globální ekonomiku. Proto si zaslouží komentář, i když není obvyklým cílem mých komentářů.

O co tedy jde? Jde o výsledky největších indických ocelářských firem, které patří mezi největší globální dodavatele oceli.

Cena oceli se drží na úrovni tříletých maxim. Cena největších surovin za poslední rok významně poklesla – u železné rudy o 13%, v případě klesla koksovatelného uhlí dokonce o téměř 40%. Zisky společností mají zaděláno na významný růst. Opak je však pravdou, podobným směrem se pohybují i ceny akcií. Konkrétně jde o Steel Authority of India Limited (SAIL) obchodovanou na burze. Příčinou je pokles tržeb i při rekordních cenách, implikující významný pokles fyzického objemu produkce.

Pokles fyzického objemu oceli nesignalizuje pro větovou ekonomiku dobré zprávy. Uvidíme, jaké výsledky vykáží jihokorejští výrobci.

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Toľko o ekonomickom zotavení a o svetlých zajtrajškov.

    Koreň súčasného prepadu vidím v prepade spotreby USA, ide v podstate o to, že nielen štáty a federálna vláda je zadlžená po uši, ale aj ľudia, pričom 76% nich žije od výplaty k výplate, je zamestnaný na čiastočný úväzok a stredná trieda zaniká tieto veci neznižujú spotrebu: https://www.zerohedge.com/news/2013-08-17/destruction-americas-middle-class-under-seven-minutes
    Čína zas má síce solventnú populáciu, ale de facto nemá vnútorný trh a inštitúcie/firmy sú zadlžené po uši.

  2. Toxic napsal:

    Přiznám se, že to nějak nechápu. Cena vstupů je nižší, cena oceli je vysoká, ale společnosti mají nižší tržby – prodávají méně. Znamená to tedy, že schválně produkují méně, aby drželi cenu oceli vysoko? Není to kartelová dohoda, když oceláren je více (např. Mittal, US Steel, Posco, Gerdau, Mechel) a tedy výpadek jedné by mohl být nahrazen některou jinou? A pokud to tak není a je nadprodukce, proč cena oceli neklesá?

  3. Oracle napsal:

    Toxic, možno kartelová dohoda či prinajmenšom je to sledovanie spoločných cieľov, totiž nikto nechce byť 1. pri znižovaní cien a to by potom viedol k cenovej vojne. Stačí si pozrieť čo sa deje na trhu s umelými hnojivami/dusičnan draselný, ako Ruská firma Uralkali? postavil celý trh na hlavu.

    Myslím si, že tento krok Uralkali? bol taký test, čochvíľa ale vypukne cenová vojna, ktorú zatiaľ nikto nechce odštartovať.

Přidat komentář