Cena ethanolu v Chicagu opět v hledáčku

corn

Už jsem minule psal krátkou aktualitu ohledně vývoje ceny cukru, tj. její možná akcelerace vzhůru z důvodu situace v Brazílii. Dnes bych se chtěl krátce zmínit o produktu, který se z něj vyrábí – biopalivo ethanol. Realita je, že se ethanol nevyrábí pouze z cukrové třtiny, ale v USA také z kukuřice.

Situace zde v USA, resp. v oblasti středozápadu, je taková, že současné léto se vyznačuje počasím s teplotami nad 32 stupňů Celsia a to může znamenat poškození úrody z důvodu sucha, stejně jako v Brazílii minulý rok. Jaká je tedy na burze v Chicagu situace s ethanolem? Cena vzrostla na nejvyšší úroveň za více jak 5 let. Tento rok doposud o 24%. Cena kukuřice je pak v plusu 10,3%. Pojďme se podívat na vývoj ceny ethanolu s dodáním v srpnu 2011 na Chicago Board of Trade:

Ethanol s dodáním srpen 2011, měsíční vývoj na burze CBOT

Je tedy vidno, že současné politiky zemí s rozsáhlými  fiskálními a měnovými expanzemi vytvářejí na trhu situaci, kdy když se na trhu objeví externí  šok, jako geopolitický nepokoj, nepříznivé počasí, atd., dochází k prudké akceleraci nárůstů ceny především tzv. „hard assets“, tj. komodit jako drahých kovů, obilovin, apod. Situace s těmito expanzemi vlád a měnových autorit se nezdá, že by v nejkratší době ustala, takže jakýkoliv další externí šok může vyvolat další prudší nárůsty cen.

Komentáře

Přidat komentář