Kontrakt na dodávky ruského plynu do Číny podepsán

Nejvyšší představitelé Ruska a  Číny podepsali 30-ti letý kontrakt na dodávky zemního plynu do Číny. Jeho celková hodnota se odhaduje na 400 miliard dolarů- „Malou“ překážkou je skutečnost, že ještě není vybudován plynovod, kterým, plyn bude proudit.

Dodávky (mluví se o 38 mld metrů krychlových ročně) by pokryla přibližně pětinu čínské spotřeby. Čína by možná mohla odebírat i víc, ale nebude chtít být závislá na jednom dodavateli.

Zároveň si Rusko zcela jistě pohlídá, aby se místo EU nestalo závislým ne exportu plynu do Číny. Vyměnit jednu závislost za druhou by nebylo rozumné řešení. Proto zřejmě ten objem v právě takovéto výši.

 

 

Komentáře
  1. Koudak napsal:

    Myslím, že je to poměrně logické vyústění vývoje. V Evropě, kdo plyn chtěl, už ho má, v Číně je velký prostor pro růst a hlavně Čína nedržkuje s lidskými právy a podobnými věcmi, které Rusové neuznávají. Jenom nevím, jak to teda bude nově s tou nutností Rusů vyvézt plyn do Evropy, aby se jim nesložila ekonomika, jak psala mainstreamová média. Vypadá to, že zatímco Rusové budou stavit plynovod a mají kontrakt, Evropa, ani USA terminály na LNG nemají a moc se jim do jednání o nich nechce.

    Existují odhady, jak dlouho bude trvat postavení aspoň základních větví do Číny? Počítám, že spíš měsíce, než roky.

  2. Jan Dvořák napsal:

    tipoval bych jednotky let

  3. Pet napsal:

    cena je snad dohodnuta 350 USD, do Evropy dávají za 380 USD. Otevírá se cesta pro plyn do Evropy z Afriky, Kataru, středoasijských zemí – Španělé a Portugalci mají terminály – mohou stavět pipeline, Řekové mohou začít těžit v egejském moři – vši budou happy se mi zdá. USA si mohou plyn nechat doma – no není ten svět krááásnýýýýýý.?

  4. Oracle napsal:

    @ Koudak:
    Číňania postavili 1 hotel s 30 poschodiami za 15 dní: https://www.youtube.com/watch?v=rwvmru5JmXk
    Plynovod sa chystá 10 rokov, trasa je dávno vytýčená, stanice asi pripravené, takže Číňania naťahajú tie rúry za mesiace.
    Mám ten dojem, že sa teraz nedohadovalo o cene plynu, ale skôr o tom, že aký bonus dostane Čína od Ruska, pretože Čína a Rusko veľmi dobre vie, že najistejšia doprava zemného plynu je cez suchozemské potrubia a USA či iná námorná mocnosť môže blokovať dodávky.
    Bonus bol to, že Rusi dajú asi 55 miliárd US$ na prieskum Čínskych nálezísk a na vybudovanie plynovodu: https://kdal610.com/news/articles/2014/may/21/russias-putin-says-to-invest-55-billion-in-exploration-pipeline-construction-to-china/

  5. DEERRICK napsal:

    tak jsem si zase dovolil vypsat ropu.jen 3 kontrakty,strike 105,50,premie na kontrakt 970 USD.

    Light Sweet Crude Oil – jul 2014 105,50 17-6-2014 Krátká pozice Call 3 0,97 0,98 -2 940 -75 USD -75 -1,03 a mám už delší dobu měď.

    Ta už je po delší době v plusu.tak uvidíme.

    Copper – jul 2014 320,00 25-6-2014 Krátká pozice Call 3 3,85 2,90 -2 175 668 USD 668 24,68

    to jen zase pro inspiraci.

  6. DEERRICK napsal:

    rozhovor s vojenským analytikem Kolerem.

    Mluví o ruském zlatém rublu,číně,Brics a virtuálních měnách.Pokud na to rusko přejde,přidá se čína,Brics a USD se buď potopí či padne dolů.Takže bych tohle nepodceňoval ani náhodou.

    https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3122900

  7. Oracle napsal:

    Podľa Los Angeles times, americké úrady znížili odhady Montereyských zásob bridlicovej ropy o 96%, čo tvorilo asi 2/3 pôvodných odhadov bridlicovej ropy, zdroj: https://www.latimes.com/business/la-fi-oil-20140521-story.html
    Stále my rezonuje v hlave niekoľko príspevkov od VoDo v ktorom tvrdil ako bude USA energeticky sebestačný a ako bude exportovať lacnú ropu a ako to položí ostatné exportné krajiny, pričom celkom vážne tvrdil, že bridlicový plyn a bridlicová ropa nie je bublina.

  8. Oracle napsal:

    @ DEERRICK:
    Podľa neoverených zdrojov už prebehlo testovacie kolo prevodov vo vlastných menách medzi Ruskom a Čínou, ktoré prebehlo bez problémov a na nasledujúce 2 týždne sú naplánované testy pre ostatné BRICS krajiny.
    Okrem niekoľkých pomýlencov stále si niekto myslí, že rezervný status US$ de facto neskončí tento rok? 😉
    Mimochodom BRICS a ostatné štáty budú najprv obchodovať vo vlastných menách a potom ich podložia komoditami, a nie naopak, to by bola finančná samovražda a la USA.

  9. Koudak napsal:

    Nikde jsem nenašel, odkud kam by ten plynovod měl vést. Je jasné, že postavit plynovod a napojit na něho větší oblast jsou dvě různé věci. Ale i tak mám dojem, že úvahy českých novinářů o tom, že Rusko se bez Evropy nehne, protože jinam ten plyn prostě nedodá, byly pěkně mimo.

    2Pet: O přístup těchto zemí do Evropy se bojovalo v Sýrii a bojovala za ně Al-Kaida s USA po boku – proti Rusku nevyhráli, takže si nejsem jistý, že se sem v brzké době tento plyn dostane, spíš bych tipoval, že ne (ale ČNB bude mít radost, inflace poletí se zdražováním plynu nahoru). Viděl jsem zprávy, že povstalci v Sýrii se pomalu stahují a utíkají ze svých bašt, protože Asad je na koni.

    2Derrick
    mě zase lákají nějaké dlouhodobější investice do uhlí. Podobné zprávy o přecenění ložisek v USA jsem zachytil taky, a pokud jsou pravdivé, je otázkou času, než to splaskne a začne se zase uvažovat nad uhlím (otázka je, jestli tak dlouho přežije naše NWR) nebo nad něčím dalším (renesance jaderné energie…?).

  10. Oracle napsal:

    @ Koudak
    Uhlie je asi dobrý typ, skúste sa prihlásiť do súťaže.
    Mimochodom, Číňania teraz testujú tóriové reaktory s tekutým štiepnym materiálom taká 60 ročná technológia, koncept: https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_fluoride_thorium_reactor
    -o testoch: https://blogs.telegraph.co.uk/finance/ambroseevans-pritchard/100026863/china-going-for-broke-on-thorium-nuclear-power-and-good-luck-to-them/

Přidat komentář