Tucet událostí, co se mohou skrývat za rohem

Za rohem může čekat celá řada událostí, které budou mít velký dopad a jejichž výsledkem mohou být skokové změny kurzů měn, cen akcií a obligací, nebo třeba cen drahých kovů. O některých se na serveru proinvestory již psalo, o některých ne. Proto se je netroufám nazvat klasickými černými labutěmi.

Jaké události mohou být rozbuškou?

1. Japonské penzijní fondy začnou nahrazovat vládní obligace zlatem. Dopad by byl významný, i kdyby šlo o zlomkové podíly na jejich portfoliích.

2. ECB zavede záporné úrokové sazby, což bude signálem, že nefinanční část ekonomiky je v silných problémech.

3. Technický default Spojených států.

4. Propuknutí skandálu ohledně alokovaného zlata, podporován německých stahováním zlata domů a požadavky na audity zlatých zásob. Právě toto alokované zlato se může ukázat být achilovkou celého finančního systému.

5. Krach třeba i malé soukromé banky nebo významného hedge fondu. Pokud bude zapojen do OTC obchodů s deriváty, dopad se bude lavinovitě šířit.

6. Destabilizace islámských zemí, severní Afrikou počínaje a Pákistánem konče.

7. Skokové posílení švýcarského franku.

8. Řada velkých bank opět v problémech – ESM bude mít „plná konta práce“, aby odvrátil nejhorší.

9. Významné problémy Francie, doprovázené bojem o přežití některé z francouzských největších bank.

10. Rozšíření spolupráce Ruska a Číny na měnovém poli, následná výměna informací u skutečných, ne o reportovaných, zlatých rezervách. Uvodíme, co se dozvíme po nejbližším setkání skupiny G20 v Moskvě.

11. Změna režimu v Saúdské Arábii doprovázená opuštěním dolaru a následných konce petrodolaru jako standardu.

12. Některá z jihoevropských zemí (např. Španělsko) se zachová ke svým bankám podle vzoru „Island“.

 

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Ted uz to ukocirujou.

  2. plukin napsal:

    VoDo: nepletou si optimismus s naivitou 🙂 V historii tohle nikdo nikdy neukociroval, museli by si nechat poradit..ale ze by meli snahu nechat si radit, na to to zatim nevypada..

  3. plukin napsal:

    priklad za vsecky: Jap., dle M. Armstronga mohli mit 3 letou depresi a pak dobry, to se jim nelibilo tak to udelali po svem..no a ted je to pres 20 let co se v tom porad placaji.. :] A dle M. A. se z Jap. zatim nikdo nepoucil.. Holt komu neni rady, tomu neni pomoci.

  4. VoDo napsal:

    plukin: no vidis ze to jde, Japonsko je priklad ze to lze ukocirovat, nerikam naporad, ale zapad ma jeste par desitek let cas.

  5. Oracle napsal:

    VoDo:
    Máte pravdu ale aj nemáte pravdu.
    Aby ste to pochopili z čoho ja vychádzam, z ekonomického hľadiska a čiastočne aj politického hľadiska prakticky celý svet je kolóniou USA (niečo o tom tu: https://zvedavec.org/komentare/2013/02/5336-exkluzivni-rozhovor-s-namestkem-statni-dumy-jevgenijem-fedorovem.htm).
    Ako každá koloniálna mocnosť má centrum a bližšiu a ďalekú perifériu, Japonsko je ďaleká periféria, preto jej finančné problémy ovplyvnili ríšu len minimálne ALE problém sa nastal v centre (USA) a v blízkej periférií (Francúzsko, Anglicko-škandál LIBOR atď) a tie sa zväčša buď riešia expanziou alebo rozpadom ríše.

    Druhá vec je, ríša bola pred cca 20 pred kolapsom, keby nebolo tých „revolúcií“ tak by koncom 90. rokov- začiatkom milénia by bola v krachu.

    Tretia vec je, kríza sa nastala už v roku 2000-2001, vtedy sa to riešilo hypotekárnou bublinou (expanziou dlhov) a vojnou proti terorizmu.

    Keďže ľahko expandovať sa nedá kam (ani vo finančnom zmysle-trh je presýtený pôžičkami a hypotékami) Sýria, Irán sú tvrdšie oriešky ako bol sovietsky blok, Afganistan, Irak či Líbya a čo sa týka Ruska, Indie a Číny tí zas bojujú o svoju nezávislosť takže škodia centru ako sa len dá bez toho aby ohrozili svoje pozície. Ostáva len krach, či to bude pomalé skomieranie alebo implózia to ukáže čas. (Ja osobne si myslím že to bude séria „menších“ implózií prerušované skomieraním a krátkymi obdobiami rastu.)

  6. Jan Altman napsal:

    Nevěřím, že Japonsko má několik desítek let.
    To jako že bude stále v pohodě i při 500% dluhu a silných poválečných ročnících v penzi?

  7. VoDo napsal:

    Ja zase neverim na kolaps, ano bylo velice blizko kolem roku 2008, ale oni to ukocirovali a stejne to bylo s evropou, recko je porad v pytli, ale uz se o nem nemluvi, proste se prestane mluvit o problemech a je to polovina uspechu. Krize byli jsou a budou, normalka

  8. Jan Altman napsal:

    Jenže zde nejde o cyklický vývoj! Státní dluh JP (ani jiných demokratickosocialistických zemí) se nepohybuje v cyklech, dokonce ani neroste „jen“ lineárně. A u demografického vývoje také nevidím nic, co by mělo cyklický charakter…

    Co se v jakýchsi cyklech pohybuje, jsou výnosy ze státních dluhopisů. Jenže kdyby se jen náznakem a vzdáleně měly vrátit výnosy např USBonds z 80.let, tak si nedovedu představit, co by se dělo (např. se schopností obsluhovat dluh). A inflace není řešením, protože má zásadní deformační a pro-chaotické dopady na ekonomiku, alokaci kapitálu, atd… Takže představa, že se z toho bez vedlejších efektů vyinflujeme tím, že budeme mít ofic inflaci 2 a reál 8 po dobu 15ti let (a trh to bude tolerovat a na dluhopisech reálně a dlouhodobě prodělávat), na to bych nespoléhal. Resp. konsekvence převýší pozitiva.

  9. VoDo napsal:

    Souhlasim s tim ze dluh je problem, ale zase se ptam kdo komu dluzi? Stat, banky, velky korporace=jedna rodina, staci se kouknout kdo jsou politici, kam odchazeji a odkud prichazeji. Ono se nema cenu moc prit je to o pohledu na svet, problemy jsou ale i byly, co treba sedmdesaty leta, ropna krize, hrozba atomovy valky s vychodem, mnoho problemu okolo novejch leku co zpusobovaly umrti ci mrzaceni, chemie vsude, atd. kdyby tenkrat byl internet tak by se mluvilo o konci sveta a ne jen o krizi a jak to dopadlo? Byci trh trvajici skoro dvacet let. Jde to porad dokola ale smer je nahoru, je to totiz soucati evoluce. (jasne, radsi bych byl v osmedasetejch letech na zapade nez na vychode a stejny to bude i dal, nekde bude lip nekde hur) od toho tu mame letadla a nejlevnejsi cestovani v historii.

  10. Oracle napsal:

    Vodo, základ som napísal tu: https://proinvestory.cz/sazky-na-opcnim-trhu#comments
    Chcem to ešte doplniť o to, globálny finančný systém ako celok vďaka spôsobu prepojeniu jednotlivých celkov správa sa nelineárne a je veľmi náchylní produkovať motýlové efekty čo v istých inštanciách môžu spôsobiť kolaps časti systému.

    Takže, kill all the butterflies.

    Čo sa týka býčich trhov, to obdobie končí, prichádzajú madevedie trhy.

  11. Toxic napsal:

    Souhlasím s VoDem, nevidím jediný důvod, proč by býčí směr měl přestat, zatím se to všem hodí do krámu, politikům, bankéřům, korporacím. Ono se to vždy nějak udělá, aby systém nezkolaboval. Je to sice asi těžko pochopitelné, ale logiku už jsem v trzích přestal hledat. Měl jsem dilema, co s akciemi teď na mnohaletých vrcholech, zda realizovat zisky nebo počkat, ale věřím, že se podíváme ještě hodně výše, tak držím 🙂

  12. Oracle napsal:

    Toxic to „nejak sa to urobí“ sa skončilo tak že buď občania zaplatili účet za sanáciu strát alebo zrušili nejakú reguláciu či významne pozmenili pravidlá, inými slovami došlo k odsunutiu problému na neskoršie lebo podstatu problému nikto neriešil (čo sú hlavne úročené dlhové peniaze, burzové kasíno a deriváty)príklad: Nixon nechcel dať zlato hlavne Francúzom zrušil zbytok zlatého štandardu v roku 1971, tím z USD urobil menu- skutočný problém bol/je frakčný rezervný systém kde sa požičalo aj na to zlato čo nebolo ani vyťažené a mohli by sme pokračovať do úmoru.

    Je mnoho dôvodov domnievať, že teraz je to „neskoršie“ a nikto nie je ochotný riešiť podstatu problémov.

  13. VoDo napsal:

    Toxic: taky si myslím že se podíváme ještě výše. Korekce budou, nedivil bych se kdyby DOW30 vylezl až na 16 000 a SP500 k 1 700, klidně ještě letos někdy na podzim, přeci jenom těch peněz bylo vytvořeno dost. Pak zase medvědí trh a pak zase nahoru. Teď je deflační období, podobně jako tomu bylo 1929-1949 kdy to bylo prodlouženo válkou.
    Oracle: komu prospěje kolaps? Nikomu, politici, bankéři, elita, vědí že by to byl jejich konec a příležitost pro revoluce. Neříkám že kolaps nemůžem nastat spíš tvrdím že to ukočírujou, třeba i za ztrátu svobody a dalších v zájmu věci.

  14. Oracle napsal:

    VoDo pýtam sa ťa dá sa ukočírovať tsunami, asi nie, že?
    Podľa tohoto článku a diskusie pod ním https://zvedavec.org/komentare/2013/02/5346-komu-duveruji-lide-v-evrope.htm to tsunami sa na nás rúti, proste rastie nezamestnanosť všade na západ od Ruských/Bieloruských hraníc, vzniká sociálna skupina „pracujúca chudoba“ aj u nás (charakteristická pre krajiny 3. sveta), v niektorých krajinách ľudia hladujú (Španielsko, Grécko atď), zvyšujú sa nepriame dane a dane fyzických osôb a väčšina vlád podporuje len veľké (medzinárodné) firmy na chrbticu ekonomiky malých a stredných podnikateľov kašle. Tým pádom rast finančného sektora je len bublina a reálna ekonomika rastie len v Rusku, v Číne a v Indií, a keď väčšina hráčov uvedomí, že rast je len bublina tak ich činy môžu vyvolať taký útek ku komoditám čo spôsobí jednak zdraženie všetkého, hlavne potravín a jednak kolaps búrz a niektorých bánk.

    Teraz reagujem aj k tomuto: https://proinvestory.cz/jaka-je-skutecna-nezamestnanost-v-ceske-republice#comments
    Keď to niekde nepraskne a to prasknúť musí (typujem, že to bude v Španielsku, v Grécku či v Taliansku), tak by som sa čudoval a podrylo by to moju tézu, že ľudia prestanú byť totálne ovce keď im ide o krk. O to tu ide ide o krk veľkej mase ľudí cca 25-30% Európskej populácie, toľko ľudí sa môže dostať na mizinu a môže následne strhnúť aj tých, ktorých situácia sa nezhoršila výrazne.

  15. VoDo napsal:

    To jsou pouze data. Například ve Španělsku je šedá ekonomika a nezaměstnanost není 50% u mladých, oni jen pobírají dávky a makaj na černo, zástup manažerů a umélců zjistil že nemá uplatnění a tak rozvážejí pizzu, pomáhají v restauracích atd, ale oficiálně práci nemají. Ve Francii je zase podpora v nezaměstnanosti neomezeně dlouhou dobu a tuto dovolenou můžeš trávit třeba v Karibiku. Jinde to bude podobný, informace mám od živých lidí ne z blogu či novin. Zvědavec je server zaměřený na senzace, neříkám že podává lživý informace je je prostě skládá tak aby se to „prodalo“. Čachry byly vždy a budou.

  16. Toxic napsal:

    Oracle: Ano, v zásadě souhlasím s tím co píšeš, že všechny ty problémy se neřeší, ale přesouvají se do budoucnosti. Ale takto se to dá dělat neustále dokola.. Tedy ne asi neustále, ale dostatečně dlouho.. A nic se na tom nezmění, dokud se to bankéřům, politikům, korporacím nebude hodit.. Finanční tsunami nemůžeš srovnávat s tím klasickým 🙂

  17. Oracle napsal:

    VoDo, štatistika sa „falšuje“ (prinajmenšom menia sa metódy počítania jednotlivých ukázateľov) a šedá ekonomika tu je a bude, problém je skôr to že vzniká pracujúca chudoba a sú ľudia ktorí sa neuživia ani keď majú 2-3 zamestnania (1 plnohodnotné a 1-2 na polovičný úväzok) a čo sa týka mladých, oni plánovali a dúfali v inú budúcnosť a nie nejakú neperspektívnu drinu. Čo sa týka Francúzska, dokedy sa dá tento systém financovať? Dlho určite nie.

    Toxic, nedá sa to posúvať do nekonečna a to preto, že každé takéto „riešenie“/posunutie skončí v takej či onakej forme na krkoch občanov vo forme priamych a nepriamych daní či škrtov a nechýba veľa že ľuďom dôjde trpezlivosť.
    Takže podstate je to jedno či to finančné tsunami odštartuje prasknutie derivátových bublín, občianske nepokoje alebo jedno z horeuvedných dôvod, raz (podľa mňa čoskoro) príde a bude to značne „nepríjemné“ pretože zmetie to takmer všetko ako skutočné tsunami.

  18. Toxic napsal:

    Oracle: Nedá se to posouvat donekonečna, ale párkrát se to posunout dá. A padnout se to nechá, až se politici a bankéři připraví. Něco jako pád Lehmannů apod. Na tom se dalo tak královsky napakovat, když jsi měl informace. A že výše jmenovaní ty informace mají, o tom není pochyb. Ano, lidé protestují v Řecku i Španělsku a nevšiml jsem si, že by jim to k něčemu bylo..

  19. Oracle napsal:

    Toxic parkticky niet kam to posunúť, preto lebo posunú to (na naše bedrá) a okamžite to znesie zo sveta ľudský hnev (light verziu sme mohli vidieť na Islande) a skrachuje sa to, neposunú to skrachuje. V Španielsku sa zatiaľ len protestuje, ale otázka je kedy sa prerastú krvavej vzbury, dlhodobo kašlať na masu protestérov nie je zdravé, to vedel aj Napoleon a Bismark. A čo sa týka vyššie menovaných, nuž tí sa môžu napakovať ako chcú ale peniaze sa nedajú zjesť a utiecť na nejaký supertajný ostrov sa neoplatí peniaze sa tam minúť nedajú.

  20. Toxic napsal:

    Bude se tisknout dál, i když se toho vytisklo kvanta, tak inflace (jaká by měla teoreticky dle vytisknutých peněz být) není. Dluhy se nějak umažou, zestátní, znárodní, nevím jak, ale na světě se jistě najdou odborníci.. Navíc, lidé jsou ovce, snáze zmanipulovatelní, Evropa je na hony vzdálená tomu, že lidé by se bouřili a zabíjeli, ještě stále se máme dobře.. Prostě mi připadá nepředstavitelné, co by se stalo, kdyby se to sesypalo, ještě ke všemu v celosvětovém měřítku, nikdo na tom nemá zájem..

  21. Oracle napsal:

    Toxic poviem 3 veci:
    -keď ľuďom ide o krk, tak prestanú byť ovce viď prezidentské voľby v Česku, kde ľudia zvolili menšie zlo Zemana (nie 75 ročného aristokratického dedka sedmospáča, ktorý mľaská, je takmer hluchý a chce reštituovať kat. cirkev a otvárať Benešove dekréty)
    -byť na tom dobre je veľmi relatívny pojem, sú Španieli, Gréci a Maďari na tom skutočne lepšie ako Česi alebo Slováci? Ja si to nemyslím, aspoň v relatívne nie, takže vzbura je reálna možnosť.
    -úplne celkom sa to zosypať nevie, proste Rusko, Čína a India a možno aj ostatné štáty hlavne zo zoskupenia BRICS sa pripravujú na zosypanie ekonomiky „západu“ a tým pádom vytvárajú ostrovy stability a základ nového fin. systému (o tom je tu séria článkov)
    -kto v skutočnosti má pravdu, rozhodne čas, já čakám že ozaj turbulentné (v zmysle občianskych nepokojov) začne byť tento rok a skončí to asi o 4 roky

  22. VoDo napsal:

    Oracle: mladí lidé si v první řadě musí uvědomit že věci který si kupují musí někdo vyrobit a taky že společnost nepotřebuje zástup ekonomů, humanistů, umělců ale že potřebuje technický obory. Ale na to prostě nestačí jen do tý školy chodit. Člověk co umí víc než jen kecat je potřeba neustále. Stejně se to odehrává v Čechách.

  23. Oracle napsal:

    VoDo načali ste veľmi komplikovanú tému a chcem k tomu urobiť pár poznámok:
    -je priveľa ľudí humanistickým vzdelaním
    -humanistickým odborom sa robí obrovská reklama (filmy, reklamy atď), ktorá na časť staršej a na väčšinu mladšej populácie zaberá
    -obecná mienka je taká, že technické obory zle platia (a väčšinou mimo IT to tak je)
    -keď máte technické vzdelanie mimo IT ťažko nájdete prácu, vlády (okrem Nemecka a Škandinávie) nevytvárajú podmienky pre výskum a vývoj, obzvlášť „naše“ vlády vytvárajú podmienky len pre stavbu montovien nadnárodným firmám (pre malé a stredné firmy podmienky sa sťažujú)

    Pri takýchto podmienkach je celkom normálne, keď mladý majú pocit, že ich podviedli, na druhú stranu máte pravdu taký čo vedia ako a čo robiť aby bolo to či ono je vždy potreba; a aj v tom súhlasím že mladý musia sa naučiť, že keď niečo kúpia, niekto to musel vyrobiť.

  24. Jan Dvořák napsal:

    VoDo: s profesemi mladých naprostý souhlas.

    Lidé by se měli zaměřit na následující vzdělání:
    * technické
    * matematiku
    * takové, které nelze dělat vzdáleně, nebo kde jsou potřeba specifické lokální znalosti. Jinak se budou dostávat do platové konkurence s Indy nebo Číňany.

    Tohle si lidé neuvědomují.

    Osobní dodatek:
    Když jsem šel počátkem 90. let na VŠ, byl jsem přijat na informatiku na ČVUT a na finance na VŠE. Tehdy jsem šel a finance, dnes bych volil na informatiku, ještě bych zvažoval matematiku na „matfyzu“.

  25. VoDo napsal:

    Ale nejde jen o vejšku i řemeslníci jsou potřeba, časem se to projeví, kdy řemeslník bude brát víc než ekonom někde u excelu.

  26. Jan Dvořák napsal:

    Na řemeslníky jsem zapomněl, souhlasím

  27. Oracle napsal:

    Vodo pán Dvorák a ja súhlasím, myslím si že idem vyučiť nejaké remeslo. 😉

  28. Jan Dvořák napsal:

    Tady jde hlavně o naše děti…

  29. Toxic napsal:

    Absolvent matematické fakulty se ptá: „Proč to funguje?“
    Absolvent přírodních věd se ptá: „Jak to funguje?“
    Absolvent fakulty strojního inženýrství se ptá: „Jak by se to dalo vyrobit?“
    Absolvent ekonomické fakulty se ptá: „Kolik by to stálo?“
    Absolvent filozofické fakulty se ptá: „S hořčicí nebo kečupem?“

Přidat komentář