Jaké černé labutě kolem nás krouží?

O tom, že současný vývoj je de facto globální finanční válkou, jsem psal nedávno. Podle vývoje a podle toho, co čtu, to vypadá, že horizontu měsíce či dvou budeme svědky mimořádné události. Tato událost pak poslouží jako rozbuška pro následující víceméně krkolomný vývoj.

Co za událost by to mohlo být? Variant je celá řada:

  • Jako první se nabízí tolik diskutovaný izraelský útok na Írán. Jeho dopad by závisel na íránské reakce. To je něco, co lze jen velmi těžko odhadnout.
  • Default Řecka, a to i přes na první pohled úspěšně vyvíjející se jednání o odpisu velké většiny dluhů soukromými investory. Podle všeho Německo uvažuje o všech možných variantách. Jaké kroky by následovaly po krachu Řecka jsem sepsal již v květnu loňského roku. Německo připouští, že Řecko může v dohledné době plnit roli testovacího balónku  – co se stane, když některé země zkrachuje. Mimochodem, o této možnosti jsem psal už ve své analýze pro rok 2010 před dvěma lety. Výsledkem by nebyly jen finanční dopady, ale byl by to odrazový můstek k systémovým změnám.
  • Sesazení dolaru z piedestalu hlavní světové rezervní měny ze dne na den. Sice to k tomuto vývoji směřuje, ale černá labuť ve formě oznámení třeba významné země OPEC může změnit situaci v horizontu minut.
  • Nastane skokový růst ceny zlata vůči všem měnám, iniciovaných a nastartovaný centrálními bankami. Změny ceny by v tomto případě byla o stovky dolarů v řádu minut.
  • Bude ustanoven globální vypořádací systém pro mezinárodní obchod postavená na bilaterálních smlouvách, o jejichž rozmachu (zejména v Asii) jsem nedávno psal. Může jít i o barterový systém.
  • Rozsáhlé vyšetřování špiček globálního finančního systému. O tomto vyšetřování jsem před rokem psal jako o jedné z potenciálních černých labutí. Podle určitých signálů pravděpodobnost takovéhoto vyšetřování o něco vzrostla.
  • Země jako USA, Velká Británie, Japonsko a země eurozóny se mohou dohodnout na vzájemném zápočtu a odpuštění dluhů? To by byl rachot…

 

Co je největším rizikem jakékoliv černé labutě? Je jím skutečnost, že další současná mocenská centra budou nucena reagovat, že se situace vymkne kontrole, že se objeví řada dalších neočekávaných důsledků…

Řada dalších možných labutí by se zcela jistě našla. Máte další tipy na potenciální labutě? Těším se na ně.

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. michal napsal:

    Svetová ekonomika je na pokraji krízy, ktorá ukončí modernú civilizáciu ako ju poznáme. Národy resp. bankové kolónie skolabujú. Chudoba a nezamestnanosť v globále vzrástli na úroveň, ktorú za súčasného byrokratického, politického a ekonomického systému nie je možné zvládnuť a situáciu znormalizovať.
    https://www.infowars.com/beware-the-ides-of-march-in-2012-the-double-blow-of-economic-collapse-and-world-war-is-coming/

  2. Toxic napsal:

    Kromě varianty útoku na Írán se mi jeví všechny ostatní kandidáti na labuť jako nepravděpodobné. I když, to je vlastně podstata černých labutí, že? 🙂

  3. spreadycz napsal:

    Když je řeč o černých labutích, občas přemýšlím nad případnými důsledky dořešení termojaderné fůze či objevení podobné technologie.

    Tedy postupné oslabení vlivu fosilních paliv na ekonomiku planety. Přesměrování nyní relativně stabilních finančních toků, ztráta důležitosti mnoha států a celých regionů.

    Všichni bychom určitě zajásali. Kdo ví ale, zda by nás brzo radost nepřešla? Zhroutil by se hlavní, byť možná nespravedlivě nastavený, celosvětový ekonomický nástroj.

  4. michal napsal:

    vybuch islandskej sopky katla by sa mohol stat ciernou labutou

  5. Mattoni napsal:

    Němci přestanou vymejšlet kraviny a místo toho se zajedou podívat do New Yorku na svoje zlato uložené pod newyorským fedem, eventuelně si ho budou chtít odvézt. 🙂

  6. VoDo napsal:

    Odpuštění dluhu asi proběhne. Ty dlužíš tisíc já ti dlužím 800 tak to seškrtáme a budeš dlužit jen 200, vždyť peníze jsou dneska jen čísla ničím nepodložená. Zároveň s tímto budou bankovní prázdniny kdy se občanům sdělí že právě proběhla měnová reforma a že jejich vklady se ponížej o částku o kterou se ponížil dluh, ve výsledku se nic nestane jen se zmenší dluh k HDP takže se bude moci začít další několikadesetiletí trvající kolečko zadlužování. Bankovní domy dostanou jako kompenzaci za ztrátu zisku z úroků z dluhopisů novou spravedlivou daň nazvanou opatruj svého bankstera, kdy každý ovčan bude platit jedno procento ročně za správu peněz v hodné bance.

  7. Jan Dvořák napsal:

    Někde jsem četl, že Němci svoje zlato už v NY nemají…

  8. Mario napsal:

    zadnej armageddon se nekona. posledni dobou mam pocit, ze tu uz chybi jenom teorie o zboreni dvojcat americany a teorie kdo zabil kennedyho.

  9. Miroslav Piták napsal:

    To Mario: To že problémy většina lidí nevidí neznamená, že neexistují. To co se nyní děje ukazuje, jak zoufalá situace je. Jasně, žádný konec světa nebude, proč taky, lidstvo už ve své historii přežilo spoustu státních bankrotů, hyperinflací, válek i epidemií. Nečeká nás nic horšího než to, co se v minulosti už stalo. Upozornování na systémová rizika není hysterií, pouze snahou o otevření očí. Kdo chce nosit růžové brýle, proč ne, tomu mohu pouze závidět klidnější spaní, ale zároveň ho litovat až se probudí. Samozřejmě, hned to nemusí být, ve vývoji globální ekonomiky je den, týden, měsíc nepodstatná časová jednotka, jak ale bylo možné pozorovat v průběhu posledních let, naposledy v druhém pololetí 2011, situace se může radikálně změnit během několika týdnů. Ještě centrálních bankám a vládám zbývá nějaká munice, jak situaci dočasně udržet pod kontrolou, ale číšník už se blíží ke stolu s tučným nesplatitelným účtem za velkou hostinu. Zatím jsem od propuknutí krize neviděl žádné řešení, které by řešilo příčiny krize.
    Ty sice nevidíš žádný aramgaden, tak za sebe ti mohu říci, že jsem ho v loňském roce už viděl na peněžním trhu, trhu CDS bank+států a vládních dluhopisů. Aktuální situace kromě Řecka naznačuje uklidnění, vidím to pouze jako oddechový časn ež nastane další šoková vlna. Jsem velmi zvědavý jak dopadne bankrot/nebankrot 🙂 Řecka.

  10. Toxic napsal:

    Myslím si, že pokud problémy nevidí drtivá většina lidí/investorů, pak situace zoufalá nijak není. Ono se to vždy nějak udělá.
    Podívejte se na burzy – DJIA, Nasdaq, SAP na nových 3 letých high, to přece není žádná krize 🙂

  11. johndow napsal:

    Nebo naopak je, stejne jako tomu bylo pred velkym krachem,realna ekonomika jiz neslapala, a vsichni si brali levne uvery aby mohli snadno rychle zbohatnout a kupovat akcie, nejvetsi objemy uz se jeli pouze na virtualni burze nez to vsechno spadlo

  12. Miroslav Piták napsal:

    To Toxic: Je nutné si uvědomit, že akciový trh je nejmenší z finančních trhů. To že rostou akcie nemusí znamenat, že je vše v pořádku, likvidita dodávaná do systému centrálními bankami je důležitým faktorem ovlivňujícím vývoj trhů.

    Ano, zatím se požáry daří držet pod kontrolou a jak jsem psal, ještě nějakou chvíli se to s největší pravděpodobností bude dařit, ale určit okamžik kdy to nebude možné je velmi těžké.

  13. Jan Dvořák napsal:

    Toxic: právě proto, že hodně investorů problémy nevidí, o to větší dopad pak černá labuť má.

    Spoléhat se na „ono se to nějak udělá“, to je balancování na hraně

  14. Toxic napsal:

    Nechci samozřejmě tvrdit, že je vše v pořádku, vždyť pořád hážu do fóra odkazy na články spíše negativního charakteru..
    Jenže dokud investoři problémy nevidí/nechtějí vidět, rally bude pokračovat, tak proč se nesvézt.
    Ono se to nějak udělá, protože zatím se to vždycky nějak udělalo..:)

  15. Jan Dvořák napsal:

    Tvoje články ve fóru sleduji, díky za ně.
    To svezení má jediný háček – jak načasovat vyskočení. (Ne)vyskočení totiž rozhodně o (ne)úspěchu.

  16. VoDo napsal:

    Jsem s Toxikem rally bude pokracovat dokud posledni doom a gloom nebude v trhu, jeden z nich uz je https://www.cnbc.com/id/46296487 dale tu mame Nasdaq na 11 ti letych maximech, DJ30 na 4 letych, co je na tom bearish? Kazdej uz dneska vi ze situace okolo dluhu je vice nez spatna, ale o to prece slo ne? Rozsirit zpravy o tom jak je to blbe i do posledni vesnice, Recko je uz v trhu zapocitany, jasne muze tu byt propad, ale nejspis ne pad na hubu jako v roce 2008. Jsem si jistej ze politici vedi co delaj, oni to nemohli nechat zkolabovat, protoze obycejnej clovek by vubec netusil proc se to stalo a dal by to za vinu politikum, takhle se ta vina pomalu ale jiste presouva na obcany (ty obcane sis zil nad pomery co ja, politik) nakonec z toho vyjde polik jako hrdine, a budme za to radi, protoze kdyby to nechali padnou na hubu tak se nam v evrope zrodi novej pan s knirkem a resilo by se tak jako se resilo po staleti, proto ani neverim na rozpad eurozony, to by byl signal ze evropa neni jedna. Inflace to vyresi, odecet dluhu, rozprodej reckyho majetku, tak jak je to naplanovano. Kolaps nebude, neni to v zajmu nikoho, ani veritele, ani dluznika, ani politika, ani stredni tridy, ani bohace, ani tech co drzej zlato, protoze to by se nejspis stejnak znarodnilo.

  17. VoDo napsal:

    Jeste neco, dokazu si predstavit ze se o kolapsu mluvi v kazdy dobe, i v nedavny, no koho by v osmdesatejch letech na zapade napadlo ze se vychodni blok rozpadne uplne bez problemu? Vzdyt to taky mohlo bejt uplne jinak a rusak moh kopat, ze.

  18. Tom napsal:

    Zapomínáme na přírodní katastrofy, například TSUNAMI. Během několika minut to může zničit západní pobřeží USA, víme jak to bylo v roce 2004 v Sundským zlomu a minulý rok v Japonsku.

  19. lulinak napsal:

    moje rec, nemohu si pomoci ale hysterie poslednich mnoha mesicu je sice opodstatnena, ale ve finale neexistuje jine reseni nez zasahy ECB, postupna inflace a slovni hratky, na krachy, debakly, krize apod. neni vhodna doba, je volebni obdobi a proc si spinit ruce… Takze clanky o cernych labutich a konci sveta, ktere dlouhodobe cteme nejen tady, maji sice realny podklad, ale neni a nebude politicka vule neco takoveho spustit, osobne tedy nemam strach, i kdyz bych za jinych okolnosti mit mel.

  20. johndow napsal:

    Tak na Kitcu jsem takovyto komentar jeste neslysel

    https://www.kitco.com/events/2012/cambridgehouse/california/

  21. Jan Dvořák napsal:

    lulinak:
    Politická vůle něco takového spustit nebude, souhlasím.
    Jde o to, jestli bude SÍLA, něčemu takovému zabránit.

  22. plukin napsal:

    lulinak: nejde o to mit ci nemit strach, jde o to delat profitabilni obchody. Emoce jsou pro ty ostatni.. Ono i kdyby mel nakrasne svet skoncit tak na paniku je vzdycky casu dost. 🙂 Taky proc propanikarit ten cas co zbejva ze..
    Btw ono se neda obchodovat na zaklade clanku nebo zprav. Je zasadni videt co dela trh. A tam plati jedno..trend je pritel. Takze je dobre naucit se cist cenu a mit o stavu trhu vlastni predstavu.
    Cetl jsem nedavno nadherne zasady jak obchodovat:
    Rozumet fundamentum, rozumet technicke analyze, kdyz se rozchazeji jit vzdycky s trendem ceny..a kdyz se shoduji..tak se do toho pak clovek muze poradneji oprit! 🙂

  23. Kolda napsal:

    Vypadá to, že tady každý druhý věří na záchranu skrze inflaci. Ta nás zachránit může, ovšem pouze pokud se podaří nejdříve ucpat díry v lodi, tj. dostat deficity pod kontrolu a zachovat hospodářský růst. A to je mimořádně obtížné, ne-li nemožné, jak vidíme v Řecku.
    Pokud se Západ bude léčit inflací a sekat další deficity, tak se rychlost inflace bude muset stále zvyšovat. To může pár let fungovat, ale pak je kolaps opravdu nevyhnutelný. A deficity samozřejmě nejsou jediný problém. Pak tu máme nepružnou EU, jejíž všelék je více centralizace a více byrokracie. A hlavně TBTF banky, které jsou drasticky větší, než byly v r. 2006.

    Takže můj tip na černou labuť – zavládne univerzální přesvědčení mezi politiky, investory i voliči, že inflace je řešení.

  24. plukin napsal:

    Btw co vubec prekazi vzajemnemu zapoctu / seskrtani dluhu? Me to prinde logicke a normalni..

    VoDo: ze politici vi co delaji, tak tomu neverim ani omylem..oni vi jenom jak se udrzet u koryta stuj co stuj. Kdyby vedeli co delaji tak zapad neni tam kde je.. Spatne navrzena spolecna mena mluvi za vse.. By museli mit realne business/trading zkusenosti aby vedeli co delaji..

    toxic: to ze US trhy vali nahoru nemusi znamenat ze investori problemy nevidi. Psal o tom uz drive Armstrong a nekolikrat jsem to tady zminoval.. Ale nikoho nenutim at si to cte, jenom by se pak nemel divit. 😉 Akciovy trh neni zase tak velky a pokud velci investori uvazuji co s prachama, tak moc moznosti nemaji. Staci aby jenom cast odesla z bondu do akcii a je o palivo pod cenou postarano.. Kdyby to udelala vetsina, tak bude DJI na 50k, dle Armstronga.
    Nemluve o sentimentu..trhy rady investory matou, o to lepe to pak jede druhym smerem. Viz treba posledni mesic na euru.

  25. Jan Dvořák napsal:

    Vzájemnému seškrtání dluhů brání to, že množství obligací drží soukromí investoři.
    Mohli by seškrtat je to, co je vzájemně v držení vlád / centrálních bank.

  26. VoDo napsal:

    Kdo je soukromej investor? Banky? Penzijka? Hedge fondy? Preci neni problem vydat nejaky prohlaseni a narizeni ze se menej pravidla hry. Stejnak to k tomu speje, je ale nejdriv potreba presunout statni dluh na lidi, proto uz i nam dovolil Kalousek kupovat ceskej dluh 🙂

  27. VoDo napsal:

    Ano jde hlavne o udrzeni se u koryt, ale taky o geopolitickou situaci, evropa ztraci posledni kousky moci nad svetem, amerika taky, asie, rusko a jizni amerika se probouzej a oni to vedi, problem je ze evropa uz nema NIC, skoro vsechny prirodni zdroje jsme uz vycerpali a asiati a jizni amerika nam to uz nechtej davat za hubicku a pak draze kupovat vyrobky. Oni moc dobre pochopili ze je lepsi ty veci spotrebovat u sebe a pak prodat hotovej produkt, zapad ma uz jen financnictvi a bomby.

  28. Jan Dvořák napsal:

    Soukromý investor – banky, podílové fondy, penzijní fondy, hedge fondy, vlastně kdokoliv kromě vlád a centrálních bank.

  29. VoDo napsal:

    Tak si ten dluh skrtnou banky mezi sebou, v ty dobe uz to stejnak budou drzet jen vlady a banky, hedge fondy to pomalu poustej a penzijka se kdyztak znarodnej a dluhopisy v nich proste zrusej. Co udela lid? Nic jako v Madarsku a jinde, pak se zvednou uroky, protoze se vydaj krasny novy dluhopisy, lidi budou platit vic na hyposkach a na danich protoze ty uroky, situace win-win z pohledu stat-banka. Zacne se tvrdit ze normalni je setrit a ne zit na dluh a bude zase dobre. 🙂 Stredni trida to odnese tak jako tak, stejnak za to muze ona kdyz si zvolila populisty co rozdavaly penize ktery nemely ani jejich pradeti.

  30. rj1 napsal:

    „Cernou labuti“ by bylo, kdyby se nic nestalo 😉 = udalost vysoce nepravdepodobna. „Cerne labute“- zase z jineho uhlu – vychazeji z principu ze toho vic nevime nez vime. Tohle netvrdi jen Taleb ale uz i jeden staroveky Rek – a asi maji pravdu. Cernou labuti muze byt Cina samotna – nevime prilis co se tam deje. Prosakuji zpravy o mnozicich se stavkach, nespokojenosti. Doug Casey pro Gold report:

    DC: „Áno, myslím si, že z oka hurikánu sa už dostávame a smerujeme na druhú stranu búrky. A táto búrka bude oveľa horšia, pretože sme nevyriešili ani jeden z problémov, ktoré krízu spôsobili. To, že vlády na celom svete vytlačili bilióny menových jednotiek celú situáciu len zhoršilo. Aktuálne očakávam, že rastúce ceny sa spoja s problémami, ktoré sa objavili v rokoch 2007, 2008 a 2009. Zničí to šetrných ľudí, ktorí si odkladali úspory. Ukladali si ich totiž vo forme meny a keď si tieto úspory vyberú, ich hodnota bude katastrofálna.

    TGR: Dotkne sa to len severnej Ameriky a Európy?

    DC: Dotkne sa to predovšetkým severnej Ameriky a Európy, ale vážne to bude aj v Japonsku. Katastrofa sa môže hrozivo dotknúť aj Číny. Čínska realitná bublina sa kvôli ochote čínskych bánk požičiavať nafúkla do hrozivých rozmerov a ak praskne, banky sa z toho len tak ľahko nespamätajú. Mnohé z nich zbankrotujú a úspory čínskej populácie si zoberú so sebou. Medzitým tí, ktorí si nakúpili nehnuteľnosti, zistia, že ich hodnota je oveľa menšia, než za ne zaplatili. Tieto problému povedú v Číne k sociálnym nerovnostiam, nepokojom, možno dokonca k revolúcii a kto vie k čomu ešte. Dopady môžu byť príšerné.“

  31. VoDo napsal:

    rj1: zadna tragedie, muzou se zeptat Vychodoevropanu co se stalo s jejich usporama po 89, nebo Argentincu, problem je ten ze Zapadoevropan si mysli ze je nadclovek a ze je mu souzeno se mit lip nez zbytek sveta na ukor toho zbytku sveta, vcetne pana kejsiho ac ho ctu rad tak nelze zaprit ze je to jasnej American a kouka na svet pohledem Americana, treba nazory na Evropu mi prijdou ze ma tak trochu zcestny a nechape moc historicky souvislosti.

  32. VoDo napsal:

    Prumernej zapadan nechodi do prace aby se uzivil, chodi do prace aby mel na zabavu, protoze na uziveni mu staci jit na urad pro davky nebo pracovat dva dny v tejdnu, to je realita, oni se bojej toho ze budou muset chodit do prace aby meli na zakladni potreby a pak mozna neco na zabavu, na to nejsou zvykli a bojej se toho. Vemte si ze ceny ziti jsou na zapade a v cechach plus minus stejny, jen ty platy jsou jinde. To ze jejich standard musi poklesnout je jasny, dochazi k vyrovnani kdy asie se chce mit lip, ale zdroje jsou omezeny, neni mozny aby 5% obyvatel spotrebovavalo polovinu zdroju, uz ne.

  33. johndow napsal:

    Po tenhle zprave me napadl jeste atentat.

    Nepotvrzené, o to nebezpečnější zvěsti se objevily na síti v pátek ráno. Informace tvrdila, že severokorejský vůdce Kim Čong Un byl zavražděn v Pekingu. Pověsti začaly na čínském mikroblogu v čínštině Sina Weibo, (čínský webový ekvivalent twitteru) s odkazem na „spolehlivé zdroje“ s tím, že k atentátu mělo dojít na severokorejské ambasádě v Pekingu, kam se mělo sjet neobvyklé množství zatemněných aut. To alespoň tvrdil čínský novinář Joe Xu. Pověst si našela cestu přes twitter.

Přidat komentář