Hackerský útok na Bitcoin

Bitcoin je soukromě vytvořená digitální měna, která si zakládala na tom, že se nachází mimo jakýkoliv dosah vlád. Tato měna potupně získávala čím dál větší popularitu. Přibližně před měsícem však nedokázala však odolat útokům hackerů. To je to nejhorší, co ji mohlo potkat. Přišla tím o svoji důvěryhodnost a bez toho se nehne.

Tento útok přiznal na fóru tohoto webu v otevřeném dopise samotný zakladatel, p. Roman Shtylman. Útočníci převedli 24 tisíc jednotek oceněných v době útoku na přibližně 250 tisíc dolarů na neznámé místo. Účastníci tak přišli prakticky o všechny vložené prostředky. Firma neukončial činnost a z poplatků z budoucích transakcí slibuje postupně vrátit účastníkům jejich prostředky.

Zda primárním cílem hackerů bylo „pouze“ vydělat nebo opravdu položit Bitcoin, protože se někomu nehodil do krámu a stál mimo oficiální bankovní systém, to se už dnes sotva dozvíme.

Spekulace na toto téma se samozřejmě množí.

Pokud chcete mít peníze opravdu mimo stávající finanční systém, musí to být nefinanční aktiva a musíte je mít ve vašem fyzickém držení, žádná ETF nebo podobné „papírové“ náhražky skutečných aktiv.

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

 

 

Komentáře
  1. javar napsal:

    Útoku hackerů neodolal pouze web bitfloor, nikoli měna bitcoin. Je to jakobyste napsal, že několika lidem byli ukradeny akcie ze střediska cenných papírů v Praze a proto jsou akcie jako investiční nástroj nedůvěryhodné. Samotná měna bitcoin však dosud nikdy hacknuta nebyla.

  2. v6ak napsal:

    A ten zakladatel je zakladatelem BitFlooru, ne samotného BitCoinu. Zakladatel BitCoinu není známý. Je to nějaký údajně Japonec, který se kdysi objevil na internetu, přinesl měnu (algoritmy, protokol apod. – nevím, jaký je tu podíl komunity), k níž nalákal komunitu, a pak zmizel. Měna ale funguje dál.

  3. Jan Dvořák napsal:

    javar – přirovnání k akciím a SCP nesedí.
    Dnes to sou spřízněné ososby a navíc hackeři neukradli „pár drobných“, ukradli prakticky všechnu do té doby vydanou měnu.

    To je jako kdyby se z SCP ztratili veškeré akcie všem klientům… V takové zemi by si už sotva někdo akcie koupil….

    Proto to na mě působí jako útok na samotný Bitcoin. Ten sice finguje, zakladatel BitFlooru slíbil, že bude škody postupně nahrazovat, ale důvěryhodnost byla podlomena.

  4. javar napsal:

    Jan Dvořák: ano, mé přirovnání je nepřesné. Pokud u přirovnání zůstanu, pak souhlasím s Vámi – klienti na této burze (zdaleka ne největší) dost možná již obchodovat nebudou. Bylo ukradeno 24 000 BTC (nenašel jsem informaci jak velká část z bitconů uložených u bitflooru to byla), v době kdy se to stalo (začátek září) existovalo přibližně 10 milonů BTC. To mi nepřipadá jako ukradení veškeré do té doby vydané měny. V této souvislosti bych připomenul loňské hacknutí největší BTC burzy Mt.Gox. Bylo tenkrát ukradeno 25 000 BTC. Mt.Gox funguje dál a je stále největší burzou BTC. Jediný dopad to mělo na cenu BTC. Ta rychle velmi klesla, dnes už se však opět blíží původním hodnotám.

  5. Jan Altman napsal:

    Podle mne toto bitcoin nepoloží. A to proto, že BTC je primárně transakční a (mikro)platební prostředek a ne prostředek uchování hodnoty (určitě ne ve smyslu „životních úspor“ – velkých objemů na dlouhou dobu – samozřejmě až na výjimky). V bitcoinech asi málokdo spoří na dům či na penzi. Peníze se tam točí a lidé je točí právě v bitcoinech z určitého důvodu (nízké transakční náklady, anonymita, …) a tyto důvody nijak nebyly narušeny.

  6. Jan Dvořák napsal:

    Hackeři ukradli většinu toho, co měli klienti v té době na účtech:
    „This attack took the vast majority of the coins BitFloor was holding on hand.“

    Největší riziko je právě ta důvěryhodnost, zda klienti budou bitcoin i nadále využívat pro točení peněz.
    Právě anonymita dostala silnou ránu.

    Je možné že ano, jenom to bude čistě transakční prostředek a klienti tam nebudou držet žádné peníze, hned je budou převádět na vybranou měnu.

  7. me vakérav napsal:

    Au! Na jednu stranu chápu, že princip fungování bitcoinu je dost složitý (jak technicky, tak i ekonomicky i sociologicky) a je super, když se o něm píše, ale takhle zpackaný článek? S bitcoinem se nestalo nic, a průlom Bitflooru je navíc jedna z těch menších událostí. Bitfloor byla jedna z menších směnáren (ani jsem předtím nevěděl, že vůbec existuje) a její vliv byl pramalý. To už se staly mnohem větší krachy – TradeHill, Bitcoinica, podvod pirateat40 nebo ten hack MtGox před rokem – to všechno mělo větší vliv než Bitfloor. A víte co? Nestalo se nic. Hodnota dočasně vždycky klesla, a nakonec zase stoupla, ještě silnější než předtím. Každá taková událost naopak dokazuje, že bitcoin nelze zničit a čím víc těch krachů je, tím je lépe prověřeno, že bitcoin je silný dost. Jedna směnárna padne, tři další vzniknou. To ničemu nevadí.

    Ono totiž jedním ze smyslů bitcoinu je ten, že tu měnu může mít uživatel čistě na svém disku (a je to také velice doporučeno) a nemusí být závislý na tom, že má peníze někde jinde. Kdo dobrovolně poslal velkou částku nějaké třetí straně a teď se diví, že o peníze přišel, dobře mu tak.

    Spojovat zcela decentralizovanou měnu s jednou z čistě centralizovaných komerčních směnáren, navíc tak malého významu, je opravdu velký fail (to se teda stává více lidem, ale nemělo by se to objevit v článku). A k poslednímu komentáři:
    > Hackeři ukradli většinu toho, co měli klienti v té době na účtech:
    > „This attack took the vast majority of the coins BitFloor was holding on hand.“

    Zřejmě si pořád pletete Bitfloor a bitcoin! Ano, většinu prostředků uživatelé *Bitflooru* ztratili. Ale co je komu po tom? To je jako říct, že střadatelé do místní kampeličky v Horní Dolní ztratili většinu vkladů a že to byl útok na českou korunu, protože do ní střádali v korunách. S korunou tohle ani nehne. (A že se na korunu dají útoky dělat lépe než na bitcoin, protože existuje někdo, na koho se dá působit.)

  8. Robert-Antonio napsal:

    Nedorozumění ohledně Bitcoinu vzniká z toho, že Bitcoin je elektronická měna, a tak ji lidé posuzují podobně jako „elektronické peníze“ na bankovním účtě. Což není pravda. Bitcoin svou koncepcí odpovídá spíše hotovosti.
    Jednou z vlastností BTC je, že transakce jsou ireverzibilní – na rozdíl od bankovních převodů je nelze stornovat, pokud se transakce ukáže jako nelegitimní. Je to důsledek neexistence centrální autority nad BTC. Nabourá-li se hacker do vaší BTC peněženky, je to stejné jako kdyby vám ukradl hotovost – nikdo vám peníze nevrátí, dokud pachatele nedopadnete a nedonutíte ho peníze převést zpět.
    Hacknutí Bitflooru pak lze chápat jako vyloupení banky. Když vyloupí Komerční banku s vaším korunovým vkladem, ztratí na kreditu KB, ale ne česká koruna.
    Samozřejmě BTC není 100% bezpečné. Ale pro běžného člověka je stále cenově dostupnější pořídit silnou softwarovou ochranu své BTC peněženky, nežli platit za pancéřovaný trezor.

  9. Robert-Antonio napsal:

    A ještě k BTC jako transakčnímu prostředku: Pokud budete držet kapitál výhradně v „klasických aktivech“ a BTC používat jen na levné převody peněz kamkoliv po světě, tak se vzdáváte anonymity. Při jakékoliv konverzi BTC na běžnou měnu totiž lze spárovat konkrétního člověka (či bankovní účet) s ID konkrétní BTC peněženky.
    Pokud chcete obchodovat opravdu anonymně, je třeba konverze omezit na minimum a všechny příjmy v BTC utratit taktéž v BTC.

  10. elendir napsal:

    Ahoj, nechtěl bys ten článek buď stáhnout anebo opravit alespoň ty nejhorší chyby? Mám proinvestory.cz rád protože se zde dají najít zajímavé a fundované informace, ale tenhle článek je skutečný fail. Nemohl sis prosím alespoň v rychlosti ověřit fakta? Je to otázka dvou minut googlení. Namátkou:
    – Roman Shtylman není zakladatelem bitcoinu,
    – byla hacknuta jedna jediná burza, existují desítky jiných které fungují,
    – nebyla ukradena veškerá vydaná měna, jedná se pouze zhruba o dvoudenní obrat největší bitcoinové burzy,
    – v minulých letech proběhly řádově větší zpronevěry bitcoinů a přesto poptávka po nich stabilně roste (kolem 10 USD za 1 bitcoin),
    – bitcoin jako takový se pokouší bez úspěchu už řadu let hacknout jak zloději, tak i týmy na světových univerzitách, je to tudíž jeden z nejprověřenějších protokolů pro elektronické finanční transakce v moderní historii.

    Fakt mě mrzí, že jsem se tohle dočetl zrovna tady. Princip bitcoinu je bohužel pro mnoho lidí těžko uchopitelný a pak vznikají takováto nedorozumění.

  11. Otaznik napsal:

    Jestli jsou i ty další články na tomhle serveru tak důvěryhodné jako tento, tak to investory potěš pánbůh. Hehe.

  12. PetrAsch napsal:

    Bitcoin, e-gold apod. Má někdo z vás praktické zkušenosti s těmito měnami? Já o nich silně uvažuji, líbil se mi i Bitcoin. Ale teď nevím.

Přidat komentář