Energetický report BP

Trhy jsou v posledních dnech volatilnější a budeme netrpělivě čekat na vyjádření představitelů americké centrální banky příští týden ohledně případného omezování QE v USA. Taktéž odhad indikátoru ekonomické aktivity PMI v Číně od HSBC, který se zdá vykazuje horší čísla než ten od čínského Národního Statistického úřadu a vývoj cen čínských nemovitostí za květen bude rovněž zajímavé sledovat. Zde v Chicagu se právě skončila konference Clinton Global Initiative, kde se mj. žhavě diskutuje, jak by se dalo čekat, energetická politika a její vývoj do budoucna. Možná trochu bez povšimnutí médií zůstal zajímavý report britské energetické společnosti BP, publikovaný od r. 1965: Statistical Review of World Energy 2013.

Report potvrdil historicky rekordní růst těžby ropy a zemního plynu v USA, zásluhou břidlicových vrtů metodou horizontální frakturace a tím následný pokles importů o 36% z vrcholu v r. 2005. Tato metoda těžby se očekává bude dále rozšířena v bloku zemí BRIC a vliv seskupení OPEC se má tak snižovat. Jaké jsou důležité body reportu:

  • Růst světové spotřeby energií se v minulém roce zpomalil meziročně na 1,8% z 2,4%. 90% tohoto růstu poptávky je zásluhou Číny a Indie.
  • Emerging ekonomiky se nyní podílejí na světové poptávce 56% v porovnání s podílem 42% před 20-ti lety.
  • Spotřeba energií v zemích OECD se v r. 2012 snížila o 1,2%, mimo tento blok pak rostla o 4,2%, avšak pod úroveň 10-ti letého průmeru 5,3%.
  • Světová produkce ropy rostla o 2,2% neboli 1,9 mil. barelů za den. Produkce zemního plynu  rostla o 1,9%.
  • Emise CO2 se zvýšily, ale pomalejším tempem než v r. 2011. Tak jak se přechází v USA stále více z uhlí na zemní plyn, tak emise byly v Americe nejnižší od r. 1994.
  • Výroba nukleární energie poklesla v minulém roce o 6,9% a Japonsko představovalo 82% tohoto poklesu po tragédii ve Fukušimě. Podíl atomové enrgie na celkové světové energii se snížil na 4,5%, což je nejnižší % od r. 1984.

Avšak, a to je důležité, proč report zmiňujeme je to, že i když narostla produkce zemního plynu, tak obchod s kapalným zemním plynem LNG se poprvé od r. 1980 snížil v minulém roce meziročně o 0,9%. To i přes to, že Japonsko, jak omezilo produkci nukleární energie právě zvýšilo importy LNG. Vysvětlujícím důvodem je neutěšená hospodářská situace ve světě a obrovská citlivost na cenu (je třeba si uvědomit, zemní plyn je i 3-4x dražší v Evropě a Asii než v USA) a tak se raději spalovalo uhlí. USA je rovněž ve fázi, kdy se pro exporty zemního plynu teprve získávají potřebné licence a povolení a buduje se potřebná infrastruktura. Celosvětově tak uhlí nabylo podílu na celkové energii 30%, což je největší % od r. 1970. Podle reportu Čína nyní spaluje většínu světového uhlí! V USA se odhaduje, že cena zemního plynu pod 5 USD za milión britských termálních jednotek představuje dlouhodoběji ekonomičtější, efektivnější a hlavně pro životní prostředí bezpečnější (při spalování) variantu. Resp. srovnatelný poměr cen zemní plyn/ uhlí kolem 1,5, ale i více. Jaké jsou projekce procentuální spotřeby jednotlivých paliv pro výrobu elektřiny podle americké vádní energetické agentury EIA na základě jednotlivých scénářů se můžeme podávat na graf:

 

S tím souvisí i otázka oněch břidlicových vrtů, resp. do jaké míry je možné je dále dělat a zda je tato metoda dlouhodoběji rentabilní? Poté co společnosti jako Chesapeake (největší světový provozovatel horizontálních vrtů) nebo QEP Resources utratily 53 mld. USD na alokaci nových nalezišť ropy a zemního plynu, tak se nyní začínají akcionáři ptát na návratnost této investice. Pro měření rentability se v průmyslu používá tzv. recyklační poměr. Tj. u ropy například zisk z vytěženého barelu ropy na jednotku nákladu na nalezení a vytěžení suroviny. Zatímco klasické energetické firmy jako Exxon mají tento poměr kolem 4,5, tak u Chesapeake to je 0,97 a u QEP dokonce jen 0,69! Tito specialisti na břidlicové vrty se hájí dočasností těchto vyšších nákladů a odhadem růstu, zvláště ceny plynu do budoucna a hlavně pak postupnou redukcí nákladů vlivem více časově a ekonomicky efektivních vrtů za použití dokonalejších technologií. Tak uvidíme.

V posledních dnech můžeme být svědky opětovného růstu ceny ropy. Hlavním faktorem je možné zapojení USA do konfliktu v Sýrii a zvýšení rizikové prémie z důvodu geopolitického rizika. Technicky v pátek prorazila cena nejbližšího kontraktu na americkou WTI ropu (červenec) rezistenci na 97,61 a zavřela na 97,89, další rezistence je kolem 98,22. Závěrem se pojďme podívat zase po nějaké době na komoditní spread mezi ropou Brent a ropou WTI na burzách CME (Globex) a ICE (srpnové kontrakty, týdenní data). Klikněte na obrázek pro zvětšení:

Komentáře

Přidat komentář