David Ševčík: Vyznání burzovního opčního praktika II…osobní cesta k obchodování velkých účtů

Je tu druhý článek prázdninového kola soutěže čtenářů roku 2014, navazující na článek publikovaný před týdnem.

 

Jak zvládáte stres ze ztráty na obchodním účtu?

Jak zvládáte stres, pokud poslední expirační den, kdy měsíc budujete zisk, tak dojde k nečekané události a celý, nebo jeho podstatná část zisku je pryč?

Jak zvládáte stres z promarněného obchodu, kdy si chystáte týden obchod, a pak Vám ho asijská seance pošle přes čáru, že risk se zásadně změní vůči zisku?

Ok. V minulém článku jsem zjistil, čím mi psychika dovolí být: Opčním traderem s potenciálem zisku kolem xx% ročně. V tomto článku popíšu jaká velikost účtu, je pro mě příjemná a kde se cítím psychicky OK. Dodávám jen, že je to o mé vlastní cestě. Pro někoho je to dávno objevená věc. Někomu možná poslouží jako inspirace.

 

Jaké výhody mám na své straně, které nemohu ovlivnit:

-časový rozpad spreadu, které vypisuji na stricích s podmínkou dostatečné vzdálenosti od ceny trhu.

-vypisované spready pod, nebo nad co největším počtem supportů, nebo rezistancí v podobě SMA, nebo kanálů

-nastavený fundament a sezonnost trhu. Tedy kam směřují peníze bank, velkých hráčů. Zbavují se instituce, banky pozic do longu, nebo zajišťují se koupenýma put opcemi na pokles? Jsme ve fázi zveřejňování „earnings“ firem?

 

Jaké Výhody mám na své straně, které mohu ovlivnit:

 

-Celková alokace kapitálu. Tedy kolik celkového množství kapitálu budu mít zainvestováno a kolik bude volná cash pro případné rolování, nebo flipování. (výpis podobné velikosti kapitálu, ale na opačné straně trhu.)

-z tohoto celkového množství si kapitál učený na investice rozdělím na x jednotek, které postupně vkládám do různých trhů s různým stupněm alokace. Tedy velikosti obchodů (počtu kontraktů.)

 

Nevýhody, které nemohu ovlivnit: (ty které mohu, zde již neuvádím.)

-veškeré fundamentální zprávy typu pád Lehman-Brothers, a zprávy, které trh nečeká a nepočítá s ním.

-veškeré fundamentální zprávy typu výbuch sopky na Islandu, dopad meteoritu na Wall-street, způsobené vyšší mocí.

 

Resumé:

Pokud si statisticky spočítáte, kolik takových zpráv se objeví během roku x let nazpět. Pak když začínáte obchodovat s účtem, kde si sami určíte hodnotu rizika alokovaného kapitálu k celkové hodnotě účtu, můžete přijít na vlastní komfort jaký účet je pro Vás snesitelný a psychicky únosný.

Praxe tohoto přístupu mi dala osobně jedno zjištění: Čím větší účet, tím je má psychika lepší. Vysvětleno níže. Otázka tedy zní: Pokud budu používat spread, který mi vydělá x procent ročně v závislosti na marginu tohoto spreadu, za jak dlouho vydělám tolik, aby mi případná fundamentální Nevýhoda smazala jen za tu dobu vytvořený zisk? (Myšleno tak, že margin spreadu, to znamená vzdálenost mezi vypsanou a koupenou opcí je maximální risk s ohledem na četnost tohoto fundamentu. Prostě kolikrát nastane kapitálový konec světa za určité časové období a trh mi projede jak vypsanou, tak koupenou- ochranou opcí 🙂 )

 

Největší psychologická výhoda:

Ok. Pojďme si odpovědět co je ta největší (pro mě osobně) Výhoda, která mi tohle dokáže vše spojit dohromady? Otázka pro mě osobně zní: Pokud se podívám na stav obchodního účtu, co chci, aby mi každý měsíc ukazoval?

-co nejmenší propady na účtu. To znamená, aby účet vykazoval co nejmenší volatilitu, drawndown chcete-li. Jsem zvyklý na měsíční náklady, placení složenek, školky pro své děti.

-co je pro mě nejdůležitější? Je vidina zisku. Cíl, ke kterému ten měsíc směřujeme. Každý měsíc pracuju s vidinou zisku.

 

Ok pokud tohle uvidím na svém obchodním účtu, budu přirozeně spokojený. Pokud je to jinak, záleží, jak jsem trénovaný, jakou mám motivaci přestát ztrátová období.

 

Srovnání:

-krátkodobé obchody Forex, ETF, apod. Mám stress z toho, že prodělám a na účtu vidím ztrátu. Nutí mě to ztrátu nahradit. Obvykle skončí ne moc dobře.

-akciové obchody. Mám stress z toho, že obchody jsou dlouhodobé, ale nemám pod kontrolou křivení trhu. Co si vymyslí centrální banky? Obvykle propásnu naskočit na začátek akciové rally. A se mnou většina traderů. Tuna strategii pracuje na bázi Buy Dip. Tedy na korekci a pokračování vzhůru. Ok na stranu long pracuje dobře. Ne vša , pokud je trh v chopu, nebo ve velké korekci.

-opční obchody. Vypisování spreadů na měsíční bázi. Co mi splňuje je to, že na začátku každého vypsání, dostanu okamžitě peníze a čekám na vypršení tohoto spreadu. Pokud musím vyplatit „pojistku“, vypíšu další spread s o trochu větší alokací, takže vidina „cíl“ se posune o další měsíc. Ale ten cíl tam pořád nějaký je.

Protože mám „zamarginováno“, chrání mě to před sebou samým nahrazovat ztráty nadměrným obchodováním. Úroveň stressu je opravdu snížena na minimum. Funguje, pokud trh longuje, shortuje, anebo je v chopu.

 

Poznámka nakonec:

Tento článek je pouze má osobní cesta a inspirace pro výběr způsobu obchodování z hlediska psychiky, která působí na člověka. Při obchodování prožívám přiměřenou míru stresu. Pokud je stres žádný, nebo nadměrný musím se dokopat snížit alokování účtu. Tedy snížit risk. Ochrana kapitálu je na prvním místě, zisk je jeho důsledkem. Pokud toto budu dodržovat, pak obchodovat větší a větší učet je psychicky pro mě ok. Praxe mi dává zapravdu. Vše co zde je napsáno jsem osobně prožil a prožívám. Není myšleno jako reklama na opční obchodování, ale inspirace. A nakonec. Omluvte případné nepřesnosti v názvosloví, či chyby. Nejsem častým pisatelem článků. V podstatě je to pro mě forma terapie.

 

David Ševčík – opční obchodník

Advisor od roku 2010

Komentáře

Přidat komentář