Čína a poptávka po komoditách

Často se doslechneme, že změna ceny té či oné komodity je důsledkem změny poptávky Číny. Rozhodl jsem se proto podívat se, jak je to s cenami komodit ve skutečnosti, jaká je váha čínské poptávky.

Čína je opravdu jedním z nejvýznamnějších, ne-li nejvýznamnějším kupujícím u řady komodit. Je proto důležité sledovat vývoj čínské ekonomiky. Signalizátor vývoje – oficiální „Purchasing Managers Index“ – klesá již tři měsíce po sobě a v červnu se zastavil na 50,9 bodech. Přitom jakákoliv hodnota pod 50 znamená pokles. Je tedy na hraně poklesu, jeho pokles by znamenal zpomalení čínské poptávky.

V níže uvedené tabulce najdete 10 komodit s největším čínským podílem na světové spotřebě (u ropy tento podíl činí např. „jen“ 11%, navíc Čína čím dál tím častěji využívá barterového obchodu a vyhýbá se tak používání dolaru).

Pokud se obáváte výrazného zpomalení nebo dokonce poklesu čínské ekonomiky, měli byste se vyhnout komoditám z výše uvedeného seznamu. Pokud věříte v pokračování čínského zázraku, máte zde položky, které můžete zvážit přidat na svůj nákupní seznam.

 

P.S.

Protože pro vývoj cen komodit je výkon čínské ekonomiky důležitý, můžete se těšit za 1-2 týdny na pohled na čínskou ekonomiku.

Komentáře

Přidat komentář