Bill Gross a možná nezdárný konec vývoje

Bill Gross spravující největší obligační fond světa je často považován za krále obligací. Investice nejsou řádně analyzovány a politika nulových sazeb a QE podle něj vede ve svém důsledku k lehkověrnému využívání prostředků „zdarma“ a tím jen k vyšším nákladům.

Dokonce se růst kapitálových investic zpomaloval, v letošním roce jsme dokonce svědky jejich absolutního poklesu. K tomu ještě investiční příležitosti nebyly řádně analyzovány, peníze se často „rozhazovaly“ a množství skutečně produktivních investic bylo mnohem menší, než by bylo třeba.

QE možná zabránilo pádu ceny finančních aktiv. Nijak významně však nepřispělo k rozběhnutí produktivních investic.  Pokud jde o Fed, je tu ještě jedna zajímavá věc. Formální smlouva mezi Fedem a americkou administrativou vyprší letos. Nedivil bych se, kdyby Fed byl více podřízen ministerstvu financí. Vládě by to umožnilo prosazovat QE4 až QEXX dle potřeby.

Podle něj se hra blíží ke svému „nezdárnému“ konci a QE mu nijak nepřispívá.

Co by tím nezdárným koncem mohlo být? Je tu jedno téma, které je prakticky tabu. Je jím devalvace dolaru. Časový rámec tohoto vývoje? Mluví se maximálně o několika (2-3) příštích letech. Vývoj na trhu zlata, případně neočekávané událostina globálbí scéně, může časovou lhůtu významně zkrátit.

Jak takovou devalvaci zrealizovat? Vůči čemu devalvaci provést? Kdy? Zde vezmeme v úvahu, že doba nutná pro standardní přípravu a realizaci měnové reformy ve Spojených státech je 11 dní. V případě, že by se všechny lhůty osekaly jen na skutečné minimum, lze to celé stihnout za 6 dní.

Klasická devalvace, tedy jednorázové snížení kurzu dolaru vůči všem měnám, potažmo komoditám, by mě nijak nepřekvapilo. Někteří komentátoři však nabízí ještě jeden scénář. O co jde?

Nazval bych to „domácí devalvací“. Tedy to, že dolar by ztratil X% své hodnoty, avšak zahraniční investoři – s důrazem na věřitele – by měli garantován předchozí kurz dolaru. Týkalo by se to hlavně garance odkupu US T-Bills a T-Bonds, účtů v dolaru vedených v zahraničí.

Uvidíme, ať tak či onak, globální měnová reforma se blíží.

 

 

Pohled na penzijní reformu

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. Kolda napsal:

    Dva kursy dolaru? A není to málo Antone Pavloviči?
    Když už socialismus, tak pořádný. Za totáče existovalo 25-40 různých kursů koruny k dolaru.

    Osobně tedy vůbec nechápu, jak se provádí jednorázová devalvace v režimu volně plovoucích kursů.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Mně to připomíná kurz dolaru z doby ČSSR…
    Ztřeštěné je to dost, souhlasím.

  3. Toxic napsal:

    To zní šíleně. Jak by chtěli udělat aby devalvoval jenom „jeden“ dolar a druhý ne. Co třeba akcie – byly by burzy 2? Jedna s devalvovanými dolary a druhá s nedevalvovanými? Byl by to guláš na entou..

Přidat komentář