Zrniny a jejich vývoj

Před týdnem vydala Societe Generale analýzu srovnávající vývoj ropy v roce 1973 s aktuální situací v zrninách. Toto jsou hlavní body z této analýzy (grafy jsou převzaty taktéž z této analýzy). Zájemci najdou celou analýzu zde

Když se mluví o ceně ropy v roce 1973, jako hlavní důvod skoku se uvádí embargo OPEC.

Kdyby tomu tak skutečně bylo, cena ropy by se po uvolnění ropy vrátila k původním hodnotám. To se nestalo. Lze tedy předpokládat, že za udržením ceny ropy na nové hladině stály jiné důvody. Nemohlo tím hlavním faktorem být překlopení USA z exportéra ropy na importéra?

Dnes jsme svědky něčeho podobného. Čína se pomalu ale jistě překlápí z exportéra zrnin na významného dovozce. Ještě před 10 lety byla Čína soběstačná. V dnešní době již importuje více než 15% své spotřeby.

Vzhledem ke snaze Číny o industrializaci a praktickém zastaveném růstu produktivity vlastního zemědělství lze předpokládat, že se k soběstačnosti nejspíše nevrátí. I čínské zásoby jsou níže, než bylo zvykem ještě před pár lety.

Stačí jedna či dvě podprůměrné úrody na globální úrovni a zrniny si najdou novou cenovou úroveň. Zvláště, když se vezmeme v úvahu situaci v Rusku a dále spekulace o tom, že letošní úroda v USA nebude tak skvělá, jak to zatím vypadá z novinových titulků.

Komentáře

Přidat komentář