Změna pozice zlata v bankovnictví

Kilovka zlata

Banka pro mezinárodní platby (které se také přezdívá centrální banka centrálních bank) sídlící s Basileji má na starosti pravidla používaná pro hodnocení kapitálové přiměřenosti obchodních bank. Pomalu se chystají vstoupit v platnost pravidla nazvaná Basel III. Že tato pravidla zpřísňují požadavky na kapitálovou sílu bank není nic nového, o tom se mluví již delší dobu.

O čem se ale prakticky nemluví, je změna pozice zlata. Celé to směřuje k zásadnímu přehodnocení přístupu ke zlatu. Dosud bylo na zlato pohlíženo jako na aktivum řadící se až do Tier 3 s váhou 50%, nyní to vypadá na přesun zlata do Tier 1 s váhou 100%.  Nebo jinak řečeno, aktivum držené ve formě alokovaného fyzického zlata nebude bráno v potaz při výpočtu kapitálové přiměřenosti bank.

Troufám si říci: „Konečně.“  Pokud dnes například americké banky chtěly nakoupit aktiva s nulovou váhou pro výpočet kapitálové přiměřenosti, mohly držet hotovost nebo nakoupit americké vlání obligace. Nyní se na tuto úroveň dostává i zlato. Současná aktiva bank měřená Tier 1 představují 4,3 biliónu dolarů.  Každé jedno procento přesunuté do zlata zvýší poptávku po něm o 43 miliard dolarů, což při dnešních cenách představuje cca 870 tun zlata.

Pokud bude banka potřebovat posílit kapitálovou přiměřenost, bude jí stačit prodat některé rizikovější obligace či akcie a nahradit je zlatem. Výsledkem bude přehodnocení pohledu investorů na zlato a tento posun v jeho vnímání se může stát významným činitelem ovlivňujícím potenciální budoucí poptávku po žlutém kovu.

 

 

 

Aktuální investiční trilogie:

 1. Rýsuje se nový finanční systém
 2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
 3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

 

Komentáře
 1. Mario napsal:

  takze by se zase mohla zvysit poptavka po slitcich stribra a zlata u silverum, ze? no konecne!

 2. Miroslav Piták napsal:

  To Mario : Nějak tvoji dlouhodobou podivnou rétoriku nechápu. Něco konstruktivnějšího k tématu by jsi nám raději nechtěl sdělit?

 3. Mario napsal:

  pripada mi, ze se tu ukazuji grafy jen takove, ktere se „hodi do kramu“, a mam dojem, ze se ze stranek stava takovy seskupeni lidi, kteri jsou podobne postizeni jako zastanci ruznych spikleneckych teorii. zacatky stranek se mi libily podstatne vice…

 4. johndow napsal:

  Nevim jestli by napr. investori kteri prisli o velkou cast svych pozic v MF Global nazyvali jako spiklence ty kteri dopredu psali (na ,,spikleneckych“ webech) o tom ze tam neni neco v poradku, ale budiz.

  Kazdy at si ridi svoji zdravou uvahou a zdroji ktere ma.

  Pridavam odkazy na dva bull clanky o PM.
  https://www.mineweb.com/mineweb/view/mineweb/en/page33?oid=154204&sn=Detail&pid=102055

  https://finance.alphatrade.com/story/2012-07-02/PRN/201207020300PR_NEWS_USPR_____CG32931.html

 5. Jan Dvořák napsal:

  Mario: s těmi články je to jednoduché. Píši články, které vyjadřují můj názor.
  Těžko budu psát články, jak je vše v pořádku, že krize je za námi apod., když si nic takového nemyslím.

 6. MZ napsal:

  Mě se zdá jednoduché – pokud chceš znát názory mainstreamu (který přichází o peníze většinu času), sleduj stejné zdroje jako oni.

  Stránky sleduji něco přes rok a půl a musím uznat, že také poslední dobou spatřuji většinu zpráv pouze upozorňujících na blížící se katastrofy, nebo se k takovým událostem vracejících. Po čase se to stane stereotypem a ztrácí svůj původní varovný efekt. Nechci tím současnou situaci ve světě nijak zlehčovat ani tvrdit, že je růžovější, než ve skutečnosti je (také sám věřím, že brzy přijde velké krupobití, jaké tu již velmi dlouho nebylo), pouze četnost a frekvence uveřejňování takových zpráv se mi zdá již blízko hranic únosnosti.

  Stejně tak mi přišlo až příliš okaté (reklamní) umístění odkazu o zlatě přesměrovávající na zlatou cihlu na stránkách Silverum. Věřím, že se snažíte odvádět práci, o jejiž správnosti jste sami pevně přesvědčeni a že se i cítíte povinováni upozornit na možná rizika spojená s investováním, či zajištěním na budoucnost. Domnívám se však, že přílišné snahy mají právě opačný efekt. Až moc odkazů na „rychlý konec světa“ (trochu nadsazuji pro názornost) a nutnost zajistit se právě tím, co nabízíte (spolu s odkazy právě na Vaše zboží), mi ve hlavě spouští červený majáček „na ty pozor“. Tím nechci naznačovat nepoctivost, to v žádném případě, pouze na meze reklamy a propagace vlastní značky vs. snahu o určitou informativní a minimálně ne tolik subjektivní zaujatost jedním směrem.
  Celkově se domnívám, že odvádíte dobrou práci, které i sami věříte, avšak poslední dobou se mi zdá, jako byste přidávali na otáčkách a snažili se vytěžit ze současné situace co nejvíce pro sebe (to dle mého názoru není nemorální, ale naopak chytré, pouze bych zjemnil prodejní tendence a učinil je méně nápadnými). Takové snahy totiž práci naopak hatí a mohou se jevit mnoha lidem jako zastrašující, či jednoduše příliš manipulativní („ha, mě neošálíte hošánci, já jsem vás prokouk! Na mě si nepřijdete…“).

 7. plukin napsal:

  MZ: jestli myslis ze existuji jenom nazory mainstreamu a tady tak jsi dost vedle. A muze te to stat hodne penez..

  Honzo: nikdo nerika ze problemy ve svete jsou vyreseny, ale prilisne rozsevani strachu je kontraproduktivni..nejde prece o to lidi vystrasit ale ukazat reseni. Ja treba narazil na zajimavou investicni skupinu, aspon tak pusobili ze zacatku..jenze ty jejich maily co mi od nich chodi jsou cim dal vice strasici a prestava me bavit to cist byt informace maji v zasade „spravne“. Oproti nim je M. Armstrong optimista! S vlastnimi nazory je to osemetne, clovek nemusi znat vsecky dily skladacky.. 🙂

 8. MZ napsal:

  plukin: Tím jsem nechtěl říct, že existují jen názory tady vs. tam, ale poukázat na rozdílnost – pokud se ti to nelíbí tady, na idnes pro radu můžeš vždy (spolu s dalšími x desítkami tisíc lidí). A kdo také říká, že se vším řídím? Třeba sem chodím jen pro informace, co se děje, abych byl v obraze, a vůbec neinvestuji. Třeba vůbec nedělám, čemu nerozumím a nesnažím se ani předstírat, že ano.

 9. plukin napsal:

  MZ: nejprve popres ze existuje jenom tady a mainstream a nasledne hned nekoho komu se to tady zda prilis gold buggovo posles pro radu na idnes..lol..

 10. plukin napsal:

  michal: hmm, nejsem si jist ze to je tak dobra zprava..az priste budou uvazovat o konfiskaci zlata, budou hned vedet kam a ke komu si pro to maji zajit. Nicmene jak nektery koment zminil pod clankem jeho local banka tuto moznost drzby zlata popira.

 11. MZ napsal:

  plukin: dobře, pro natvrdlé ještě jinak: když se ti to nelíbí KDEKOLI, běž jinam. A jestli nerozumíš příkladu pro názornost, odpusť si narážky typu „lol, to je ale idiot“. To jsme říkali, když nám bylo 15. Navíc poukazují na Vás samého, nikoho jiného. A ještě jinak, serverů s informacemi je mnoho, tak ať si každý vybere to svoje dle svého gusta. Pokud se ti tam, kde uvádějí odlišnější názory, nelíbí, vždy můžeš jít někam, kde jsou názory více se blížící zprávám v Tv, či kde to čte spousta lidí a věří jim beze zbytku.
  Doufám, že už je to jasné. Navíc jsem nikde nezmínil, že jsou jen dvě možnosti a ani nic o gold buggovo, to jste doplnil VY. Že by vlastní názor házený na jiné?

 12. plukin napsal:

  MZ: natvrdlej ses tady akorat tak ty..ze by vlastni nazor hazeny na jine? :))

 13. MZ napsal:

  Už to chápu. Když jsem dovysvětlit původní, možná nepříliš šťastně formulované myšlenky, najednou nemáte co říci, a tak se snažíte pouze zesměšnit. Proč neodpovídáte na argument?
  Pokud neumíte diskutovat o tématu a k tématu, radši se do toho nepouštějte. Kdybych se choval natvrdle, nebudu se snažit pochopit východiska jiných a pouze bych o nich řekl něco osobního ražení typu „natvrdlej ses tady akorat tak ty..“
  Uznávám, že jsem si mohl odpustit psát „pro natvrdlé“ jako osobní narážku, což uznávám jako můj prohřešek, stále však to nebylo jádro diskuze. Či snad ano? A netykejte mi, krávy jsme spolu nikde nepásli.
  Už ale dále nejsem ochoten si psát tímto způsobem. Pokud se chcete bavit nadále, napište email a můžete pokračovat mimo tyto stránky, kam už diskuze tématicky nepatří.

 14. velkamedvedice napsal:

  MZ a Mario.Když se Vám to nelíbí,proč to čtete??Založte si jiný web.Pro ostatní https://etfdailynews.com/2012/07/09/why-gold-etf-and-etn-product-selection-matters-gld-iau-dust-nugt-gdx-gdxj-gldx-tbar/

Přidat komentář