Zlato a stříbro – krátkodobý výhled

Predikce na vývoj drahých kovů teď vidíme uplně všude. Rozhodl jsem se přidat i svůj názor a to především proto že je jiný než 90% toho co se můžeme dočíst. Poté co proběhl downgrade ratingu USA se skoro všichni nechávají strhnout a predikují další a další rekordy. U zlata se mluví dokonce o $2000 a u stříbra o $60. Já jsem však vždy snažil tyto výkřiky ignorovat.

Co si tedy myslím o dalším vývoji? Tak nejdříve stříbro. Z pohledu COT se zde vytvořila opravdu velmi zajímavá situace.

Producenti a ostatní subjekty nakládající s fyzickou komoditou začínají dávat najevo že současné ceny se jim nelíbí a považují je za příliš vysoké. Může to souviset s tím co se nahlas příliš neříká. A sice že poptávka po stříbře ze strany průmyslu v poslední době oslabuje. Souvisí to jednak s vysokými cenami, ale také s útlumem v USA a Evropě. Jenom si vzpomeňte na nedávno zvěřejněné mohutné zpětné redukce v hodnotách růstu HDP v USA. Situace tedy nebyla tak světlá jak se nám to snaží politici nakecat.

Přesto fyzického stříbra je na trhu málo a ceny rostou. Je to dáno tím že veškeré výpadky poptávky průmyslu několikanásobně překonává investiční poptávka. Ta souvisí s růstem cenové hladiny, která má několik důvodů. Tím nejviditelnějším je masivní monetizace federálních bondů v USA a v poslední době také monetizace bondů evropských zemí ze strany ECB. Co to ale znamená v důsledku?

No přece obrovskou závislost ceny na náladě investorů. A ta je rozhodně méně stabilní než průmyslová poptávka. Na grafu money managers jsme skoro na levelu 0.9. To je vcelku hodně a implikuje to možnost korekce, což by vcelku souhlasilo s prvním grafem producers. Dalším význámným argumentem jsou SIFO (silver forward rates). Krátkodobá 3 měsíční sazba je nyní na hodnotě 0.4% což je relativně dost (zváště v porovnání s historií tohoto roku). To značí že na fyzickém trhu jako celku momentálně žádný nedostatek nehrozí.

Přesto si myslím že pokud se nemýlím a ke korekci skutečně dojde, nebude mít dlouhého trvání (jak už plyne z nadpisu). Myslím si že současný výplach na trzích který pozorujeme je pouze předehrou a argumentem pro QE3, které je tak jako tak nevyhnutelné. Jde pouze o to zda se o něm oficiálně dozvíme nebo ne. To ještě více nakopne investiční poptávku, protože trh je malý a dolarové zdroje investorů, fondů a v neposlední řadě zemí jsou stále velké. Technické scenáře ke kterým by mohlo dojít (ale nezapomeňte že to je pouze tipovačka) znázorňuji modrou a cyanovou barvou na následujícím grafu. Zajímavé je že tyto moje predikce směřují někam do oblasti 200 MA, což nemusí být náhoda.

Samozřejmě jako vždy připomínám že se mohu mýlit. A pokud sledujete moje predikce tak víte že někdy se opravdu mýlím. Narozdíl od většiny analytiků si ale své závěry necucám z palce a snažím se je podložit daty, grafy apod. Každý si tak sám může zhodnotit moje argumenty, což si myslím že je velmi důležité. Taky nezapomeňte na tu nejtěžší věc, tedy časování. Korekce nakonec může přijít, ale nemusí to být teď, ale třeba až koncem srpna apod.

Málem bych zapomněl na zlato. Pro to platí prakticky to samé co pro stříbro, s tím rozdílem že situace je zde mnohem méně vyhrocená, takže případná korekce by byla nesrovnatelně menší než u stříbra. Trh zlata je totiž mnohem větší a prodejní příkaz jednoho většího subjektu nezpůsobí takovou pohromu jako na stříbře. Nehledě na to že spousta velkých hráčů, dokonce tak velkých jako jsou centrální banky nebo sovereign wealth funds, zlato sledují a v případě že shledají cenu za dobrou, tak nakupují. Všichni totiž stále mají stohy dolarů a něpěkné vyhlídky k tomu.

Všechny grafy pro zlato následují.


Komentáře
 1. mircof napsal:

  včera som čítal niečo podobné – prikladám hneď prvý obrázok z analýzy striebra, btw – ten „minus“ je skvelý 😉

  https://minus.com/mecVG0z

 2. johndow napsal:

  Tak ted se bude lamat chleba, toto by mohl byt jeden z hrebicku do rakve EU.

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/1877018/prodejte-sve-zlate-rezervy-vybizeji-nemci-zadluzene-evropske-staty.html

 3. Pavel Hála napsal:

  no ono by to stejne neslo na volny trh – v tom objemu by to nebylo proveditelne. Ale ti co by to skoupili by pote omezili sve nakupy na volnem trhu, takze dopad by to ve finale urcite melo.

  mircof: ten graf se mi libi. Je velmi dulezite ze je logaritmicky. Presto $20 je tezko predstavitelne, to by vsici totalne vyluxovali fyzicky trh.

 4. mircof napsal:

  to Pavel Hála: prikladám ešte jeden graf, tu sú podpory trošku vyššie: https://minus.com/mbMg03w a link na zdroj: https://www.clivemaund.com/article.php?art_id=67

 5. Pavel Hála napsal:

  jj maund dela vcelku sikovny analyzy. Vadi mi u nej ze je to ciste technika, takze je to vhodne spis pouze jako doplnek vlastni analyzy. Na druhe strane nemiva zadne predsudky (jako napr goldbugs), takze to je plus.
  Ty supporty co tam znazornuje jsou logicke. Zvlaste ta pozice 200MA mozna sehraje nakou roli.

Přidat komentář