Zajímavé komentáře čtenářů z uplynulého týdne

Copter: Pro zaměstnané občany možná hotovost nemá takový význam, ale většině z nich uniká, že Visa , MC a jiní přenášejí na obchodníka transakční náklady až do výše 3 % . Samozřejmě o tyto náklady obchodník zvýší svoji marži a běžnému zaměstnanci se nákup prodraží a téměř neviditelně. Jiná věc jsou zákony v Americe , kde firma která odebere zboží a nezaplatí je pro amerického soudce práce na 3 minuty a jednatel co nezaplatí, nebo vezme zálohu a nedá zboží nedodá jde do vězení pro dlužníky. Nejsem ten co by si v hotovosti liboval, ale je to cesta jak se vyhnou problémům s nezaplacením materiálu

 

VoDo to Copter: ztrata hotovosti je jista ztrata svobody, ale! V dnesni dobe kdy se da vysledovat pohyb cloveka jak fyzicky tak virtualni, v dobe kdy se daji sestavit myslenky cloveka podle toho jak a kde surfoval po internetu kde je neustale sledovan soukromejma firmama, agenturama, je ztrata hotovosti uz jen maly stripek do mozaiky. Osobne je mi jedno kdyz hotovost nebude, ja za penize nakupuji, ja nekseftuji s kradenym zbozim, drogama, uplatkama a tak dale, je nedelam za hotovy.

 

Jan Altman to VoDo: A jak bezhotovostni platby budou vyhovovat:
– Prostitutkam
– Obchodnikum se zbranemi
– Lidem touzicim po anonymite
– Obchodnikum s drogami
– Lidem snazicim se usetrit na danich (sleva od remeslnika, kdyz to bude bez dokladu)
– Lidem pracujicim na cerno ci na sedo
– Lidem, kterym banka na vklady da zaporny urok
– Korupcnikum
– atd…

Podle me poptavka po hotovosti vzdy byla a bude. Vyse zminene (a mnohe dalsi) duvody jeji preference nejde zrusit skrtem pera. A ty duvody NEZMIZI ANI POSTUPNE. V USA se na vas mozna divaj divne, kdyz platit kilem, ale dealeri si stale predavaj kufry USD.

Zruseni hotovosti povede pouze k tomu, ze lide budou hledat alternativu.
Stat timto opatrenim da mohutny impols alternativnim menam (coz je podle me hlavni duvod, proc to jeste neudelal a hned tak neudela). Stat by tim ze dne na den ztratil monetarni monopol. Nakonec by se ta alternativa totiz mohla ukazat jako kvalitnejsi a praktictejsi, nez oficialni statni mena.

Lide by presli na hotovost ciziho statu (treba CHF), na bitcoiny, stribrnaky, nebo na neco jineho.

 

diego004: uz i Spanelsko je v klubu minus! jede to cim dal tim rychleji…

 

Jan Altman: Spanelsko? No to uz tam chybi jen Venezuela, Argentina, Kuba a Severni Korea…

 

diego004: Švajčiarsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá má záporný výnos na 10-ročných dlhopisoch, konkrétne -0.055% po dnešnej aukcii.

 

woxow: Cílem podnikání je vytvářet zisk a nikoli solidaritu. To jen vláda musí podnikat donekonečna na stejném území. Banka může kdykoli vyhlásit úpadek, a vzít si to co ji jiní dluží z vkladů a úspor těch kteří něco mají, případné rozdíly uhradí stát a majitelé neexistující banky založí novou v zemi na začátku prosperity. Spíš si myslím že to bude jinak… když nejsou peníze není co žrát… a vyčerpáním zdrojů, potyček spousta lidí zahyne na násilí, nemoci, či hlad dřív než se dožije 18 let.

 

Zavacky: Stále si myslím, že nie je dôvod preceňovať záporné úroky. Vláde (vládam) pôjde viac o kontrolu nad tokom peňazí z dôvodu obmedzenia daňových únikov pri zhoršujúcich sa hospodárskych výsledkoch.
Záporné úroky môžu banky zmierniť (neutralizovať) znížením poplatkov pre sporiteľov a zvýšiť tak vklady.
Prípadné zníženie vkladov v bankách a znížený multiplikačný efekt nahradí CB vyšším QE. To predsa nie je robota na „plné ruky práce“ , ale len na dve ťuknutia na klávesnici navyše.

 

Jan Altman: Nebo budou vlády chtít záporné úroky aplikovat i na běžné a spořící účty běžných lidí, protože podle vlád tito lidé moc spoří a málo utrácí.
Je to sice hovadina, protože ty samé vlády lidem zároveň říkají, že si musí naspořit na penzi, protože státní penze se významně scvrknou – ale u vlád nemá cenu hledat logiku a konzistenci.

A aby mohly ty záporné úroky aplikovat, musí lidem zabránit si ty peníze odnést v hotovosti domů, protože při záporných úrocích se hotovost pod matrací začíná „vyplácet“.

Otázka je, jak tomu vlády mohou zamezit. Mohou hotovost buď natvrdo zakázat, nebo nějak všemožně omezit – ale to si nedovedu představit jak. Při takových opatřeních by prostě tisícikoruna v bance měla hodnotu 990 korun v hotovosti. Obchodníci by nenosili tržby do banky, protože v hotovosti by měly větší cenu. Prostě nastal by docela chaos.

Na řadu tak teoreticky může přijít úplná likvidace hotovosti. Na malé platby se zavede nějaká nabíjecí karta, která bude fungovat i jako tramvajenka, atd… prostě nějaká OpenCard.

Jenže opět lidi nejsou idioti. Pokud budu muset mít koruny v bance, resp. nebudu smět mít jí v hotovosti a zároveň budu cítit potřebu šetřit, tak to prostě nebudu dělat v koruně, ale v libovolné cizí měně (pokud možno v takové, kde ještě hotovost nezakázali), nebo v bitcoinech, nebo v Au/Ag mincích, nebo v čemkoli dalším, co se ukáže jako rozumné.

Opět se ukáže, že represe a regulace nic neřeší, že lidi/trh si cestu vždy najdou. Ale stát to nevzdá a nefunkčnost regulace bude řešit jejím rozšiřováním a zpřísňováním.
Možná nám tu zase vzniknou vexláci.
Resp. oni již vznikli, najdete je třeba na LocalBitcoins.com, nebo na inzertních serverech, kde nabízejí Ag mince „připašované“ z Německa.
Toto povolání má díky státu (opět) zářnou budoucnost.

Pokud někoho napadne, že při záporných úrocích úspory nainvestuje do dluhopisů, nemovitostí či akcií, tak by se měl zamyslet: pokud stát hodlá bojovat a okrádat spořivé lidi, zítra může začít bojovat a okrádat majitele nemovitostí (progresivní daň, Zemanem avizovaná „eutanázie třídy rentiérů“), akcií a dluhopisů. Stát nikdy nebude mít dost, vývoj státního dluhu i demografie ho budou nutit ke stále zoufalejším krokům. Brát bude tam, kde ví, že je co (evidovaný majetek). Až zjistí, že zápornými úroky si zas až tak nenabagroval, zkusí to jinde.

No ale dokud stát nezakáže hotovost, tak banky záporný úrok nasadit nemohou (lidi by okamžitě vše vybrali v hotovosti, nebo dali na zahraniční účty s nulovým či kladným úrokem, přelili do fondů, atd…).
Tzn. dokud stát hotovost nezakáže, úroky do minusu nepůjdou a banky se budou hojit jinde (poplatky, atd…). A paralelně s tím budou samozřejmě u politiků lobovat za zrychlení přechodu k bezhotovostní ekonomice, ze které budou mít následující výhody:
– poplatky z bezhotovostních transakcí
– možnost jít s úroky do záporu
– dokonalé informace o chování a vlastnostech svých klientů (ty se dají skvěle zpeněžit v cíleném marketingu, věrnostních systémech, v loyalty koalicích s retailery, bodových schématech, …)

 

Standa: Stát může vymyslet jiné kulišárny. Před nedávnem jsem tu naznačil možnost expirace hotovosti.

Pak nebude hotovost nutné zakazovat. Korupčníci budou moci radostně korumpovat (a politici býti korumpování), dealeři drog dealovat, prostitutky inkasovat, a přitom banky o své peníze nepřijdou, protože každý chechták se bude muset během pár let (měsíců) vrátit zpět k mamince.

Jediný, komu by se taková věc nelíbila, jsou kartové společnosti. Ty už si dlouho brousí zuby na své procenta ze všech nyní hotovostních transakcí, a na nádherný oligopol, který by jim zákazem hotovosti spadl do klína.

 

Jan Altman: Expirující hotovost je technicky možná, ale podle mne nepravděpodobná.
Ten opruz s pravidelnou výměnou všech bankovek…
Politicky těžko obhajitelné. Už vidím, jak to někdo vysvětluje prostému lidu jako klad a ten lid ho znovuzvolí. Moc bych tomu nevěřil.

Plus samozřejmě opět by nastoupily přizpůsobovací procesy. Když budu mít v ruce balík tisícovek s blížící se expirací, co udělám? Utratím za zbytečnost, nebo dojdu do směnárny na rohu a čenžnu to za CHF, GBP, USD, … nebo za pořádné peníze Latinské měnové unie?

Podle mne by toto velká číst lidí dělala (zbavovala se té měny) a ta by nekontrolovatelně oslabovala.

 

diego004: zase tak nerealizovatelne to neni … staci na to par zakonu z Bruselu + prirazka od lokalni vlady – dan na nemovitost, poradna dan na akcie+fondy, ve smenarne CZK+Ojra, zbytek na pridel, drahe kovy registrace+pridel nebo zakazat – „kdo potrebuje zlato?“, kapitalove omezeni a kontroly… a je to… a hlavne bez problemu obhajitelne – je to prece pro dobro tech potebnych, solidarita, boj proti burzoazii atd. atd. :-) a na hranice EU je to daleko + opet celnici v akci jako kdysi… a mate hned pekne zregulovanych 0,5 bilionu ovcanu… :-)

 

Pet: pokud jste dostali v poslední době dopis z banky o změnách úročení, je běžnou věcí, že banky nemají zájem, aby lidi měli na účtech moc peněz – doslova

 

 

 

 

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

  • – Akcie
  • – FOREX
  • – Indexy
  • – Futures
  • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Komentáře

Přidat komentář