Zajímavé komentáře čtenářů z uplynulého týdne

marwin: No,nejsem ekonom,ale státní dluhopis koupený CB je aktivum,jako každé jiné.Tudíž musí být řádně spalcen v termínu.
Ne li-jde o státní bankrot…
(Jak dlouho se to dá natahovat emisí nových bondů,když hrozí zvyšování úvěrových sazeb…?)
I FED výkup bondů – přes tvrzení,že už to vlastně nejde-zrušil…:)
Nejde o to,jestli je výkup některých dluhopisů fér,či nikoliv,to přece řeší jejich rozdílné úročení dané trhem.Jde o to,zda budou řádně daným státem evropské centrální bance v termínu splaceny…?
A toho se asi Němci- po řeckém a kyperském antré -bojí.
Nebo je to jinak…?:)

 

Jan Altman: Dluhopis koupený CB je aktivum….podle dnešních zákonů a účetních pravidel.

Ale reálně: pokud CB bude teoreticky vlastnit celý státní dluh, tak stát nic reálně nedluží. I pokud CB státu dluh (nebo alespoň úroky) neodpustí, tak je státu jako zisk může vracet. CB získá 100mld na úrocích a tento zisk přejde do státního rozpočtu.
Jelikož věřitel i dlužník jsou reálně tou samou entitou (pouze formálně ne), tak se cesta lehce najde. Nad státem již žádná entita, která by to mohla napadnout/zakázat, zkrátka není.

A Němci se bojí, že budou jih dotovat a je jim logicky celkem jedno, jak k tomu dojde:
A) Tak, tak se již nedávno stalo – 70% odpuštění Řeckého dluhu, pokd by jeho vlastníkem byla ECB, je prostě dar Němců Řekům
B) Tak jak píšu já: ECB nakoupí a sama odpustí – vždyť A a B je přeci úplně to samé.

Ale v případě zemí, které mají svou měnu (USA, JP, ČR, GB, …) zde žádná “německá” opozice nebude. CB dluhy skoupí a pak dojde k haircutu. Tak jako se již stalo v případě Řecka. Akorát že zde nebude žádný organizovaný Němec, který by protestoval a dělal obstrukce – postižení (např. střádalové) zde nebudou žádnou organizovanou silou a tak to projde poměrně hladce. Na několika nezávislých webech s mizivou navštěvovaností se bude psát o krádeži za bílého dne (jako bychom jich prostřednictvím daní nezažívali denně několik) a tím to skončí.

 

woxow: Já taky nejsem ekonom, ale je tu pár ale. Skupovat dluhopisy zemí jejichž vlády se dále zadlužují, ikdyž to inflační růst HDP zkresluje asi nikam nevede. Navíc jsem někde četl, že hodnota dluhopisu velmi rychle klesá když se zvyšuje jeho úroková sazba. Zatím všechny země musí držet dluhopisy nepzadluženější ekonomiky jako “dobré gesto” pro mezinádorná obchod stejně tak jako držet devizové rezervy v mezinárdní měně, která silně devalvuje a to se obchodníkům nelíbí, když dostanou zaplaceno o 20-30% méně během půl roku ikdyž nomnálně je to stejné. A při turbulencích se velmi těžko budou uzavírat kontrakty v něčem jiném než v ekvivalentu měny, která nepatří žádné vládě. Z tho pohledu jsou Němci, Francouzi Italové i Řekové velmi dobře připraveni protože mají cca 80% rezerv ve zlatě vůči svému oběživu. FED sice nekupuje, ale má bíle koně jako např. Británii pro nákup a taky vojenskou moc aby si v zahraničí vynutil kontrakty vypořádáné v dolarech. Podle posledních zpráv i Merkelová obrací a chce velmi ryhle podepsat TTIP.

 

Pet: Historie se jen opakuje – idnes – “V ruských bankách a trezorech se začíná hromadit více dolarových úspor. Řada Rusů totiž opouští domácí měnu rubl, protože výrazně ztrácí na hodnotě. Vyplývá to z čerstvých dat ruské centrální banky”

“K 1. listopadu dosahovala rublová hodnota devizových vkladů v Rusku 3,86 bilionu rublů (82,3 miliardy dolarů čili asi 1,8 bilionu korun) ve srovnáni se 3,42 bilionu rublů k 1. říjnu. Byl to nárůst o víc než 12 procent a větší část z něj byla odrazem poklesu hodnoty rublu vůči dolaru za říjen o zhruba osm procent. Hodnota rublových vkladů klesla o 0,3 procenta na 13,83 bilionu rublů.
Strach z propadu rublu vede řadu Rusů k nákupům dolarů ve směnárnách. Ty si někteří ukládají na účty u bank, častěji si ale pronajímají bezpečnostní schránky a ukládají je do nich, protože se bojí omezení výběru z bank.
Rubl vůči dolaru přišel letos zatím o téměř 30 procent své hodnoty. Minulý týden jej centrální banka přestala udržovat za vysokých nákladů v omezeném rozpětí a nechala jeho kurz volnému pohybu. Ruská měna se poté stabilizovala a podpořila ji i vyjádření prezidenta Vladimira Putina.
Stabilita měny byla jednou z hlavních vymožeností Putinovy vlády na ekonomickém poli. Letošní propad rublu však oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy vedl pád rublu k uzavření bank a ztrátě úspor obyvatelstva.”
———
Jinak v článku se píše – Štvrtý dôvod je, že tlačenie meny vôbec nepomáha reálnej ekonomike, lebo vytvára bubliny. Pre dôkaz stačí pozrieť na Japonsko (alebo USA), ktoré bezmála 30 rokov tlačí Yen a 4 veci rastú: ceny dennej spotreby, počet bankrotov, mizerný pocit Japoncov a burzový index, všetko ostatné ako kurz Yenu, výroba a zisky japonských firiem klesajú nehovoriac o negatívnej obchodnej bilancie Japonska. To znamená, že finančné trhy nerastú na základe ekonomických fundamentov a sú v stave bubliny.—————
Co se podívat na tisk juanů a praskající bublinu nemovitostí v Číně – chystané snížení sazeb ze strany PBOC zdevalvuje juan více než stagnující(?klesající?)ekonomika — evidentně jsou ovce na porážku všude kam se podíváš

 

Oracle: @ Pet
Obávam sa, že neviem koho predpoveď sa stane skutočnosťou a to, že Americká vláda povie, že “za tie US$ na zahraničných účtoch v USA nikto nič nekúpi”. A tento krok bude dôsledkom Ruskej reakcie o nedodržaní dohode ohľadom MMF a k tomu je precedens.
Totiž USA usporiadali v Estónsku (pokiaľ si to dobre pamätám) vojnové hry, ktoré mali za cieľ vystrašiť Rusov a Ruská reakcia bola obnovenie hliadok v Arktickej oblasti a v Karibiku a v západnej časti Mexického zálivu a keby to nestačilo Rusi tú druhú vec robia atómovými bombardérmi! Evidentne tá vyhrážka minula účinkom, pretože podľa Ruskej mentalite buď človek niečo urobí alebo drží hubu, lebo vyhrážanie je pre slabochov.
Podotýkam, Rusov od SWIFT-u neodstrihnú, lebo keď k tomu dotlačia Merkelovú, priemyselníci vyhodia.

Ďalšia vec je, že Nemecko podľa medzinárodného práva je ešte stále okupované územie a podľa jednej zmluvy z roku 1991 právnym nástupcom Nemecka je Nemecká ríša a nie BRD (skratka z nemeckého Nemecká spolková republika). To znamená, že existuje legálny precedens na to, aby Nemecko vystúpilo z EU bez zbytočných prieťahov. No a to je tá páka, ktorá keď sa použije tak europapalášom a ich pánom v USA skriví na tvári úsmev, a podľa všetkého keď to pôjde do tuhého nemeckí priemyselníci to využijú.

 

Pet: no, ale PBOC se rozvášnila – “Centrální banka rovněž učinila krok k dalšímu uvolnění tvorby depozitních sazeb. Nově mohou banky nabídnout střadatelům za jejich úspory úrok, který bude 1,2násobkem základní sazby. Doposud to byl 1,1násobek “

 

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář