Zajímavé komentáře čtenářů z uplynulého týdne

Petr Gejdos: Hodnota je něco, co reálně existuje. Cena je lidský pokus vyjádřit hodnotu něčeho v něčem jiném – čili najít nějaký univerzální přepočet pro směny hodnot.

Celý zdejší spor má i nemá smysl. Smysl má pro lidskou společnost v tom, že se hodnoty všelijak redistribují a aby to vůbec nějak šlo – původně si na to vymysleli lidé jakousi stálou obecně uznávanou hodnotu = zlato, stříbro a podobně. Čili komodity s reálnou hodnotou, které mají tu hodnotu v sobě vysoko koncentrovanou a pokud možno nepokazitelnou. Čili nevhodne jsou třebas jahody a podobně, vhodne jsou diamany a podobně.

Jako ulehčení procesu to pak “vylepšili” tak, že ty reálné hodnoty někde bezpečně deponovali a dále se obchodovalo jen s jákýmisi poukázkami na tyto hodnoty = papírové peníze a vůbec podobné nástroje – mena podložena zlatem.

Tyto poukázky nemají již svou hodnotu reálnou, nýbrž smluvní. Ve společnosti, kde se striktně a poctivě dodržují smlouvy, tam je to v pořádku a pak fiktivni hodnota peněžního obnosu třebas v dolarech, za třebas kilo zlata je stejná jako hodnota kila zlata.

Pokud si někdo myslí, že žijeme ve společnosti, kde se smlouvy dodržují – prosim, potom si koupí jakýsi certifikát, že “někde má kilo zlata” a ten si doma může zarámovat a těšit se, že má hodnotu kila zlata.

Podle mě má ale hodnotu pouze toho papíru. Čili na jedno přiložení do kamen, až bude jo zima a nikdo nebude prodávat uhlí nebo plyn za nějaké certifikáty, bude třeba použít papírovou hodnotu třebas deseti tun zlata. To bude drahé topení pro lidi, kteří si pletou hodnotu a cenu.

 

Hugo: 

tedy toho odborníka bych chtěl vidět to musí bejt pěkný vemeno, já su jen blbec z moravy ale náklady na těžbu z břidlic budou vždy vyšší než klasická těžba. je to přesně naopak klasická těžba 30-60 dolarů za barel, těžba z břidlic 80-100 ale tak klidně 300 dolarů za barel…

a kromě toho už od léta si štebetají vrabci na střeše že to vše byl jen bonbonek jak nalákat investory. Na ostatních ložiskách to bude v bledě modrým.

Podle posledního květnového reportu Americké energetické agentury (EIA) jsou zásoby ropy v původně nejnadějnější americké oblasti Monterey v Kaliforinii o 96 % nižší než se původně předpokládalo. Zásoby ropy v břidlicových nalezištích v Monterey činní pouze 0,6 miliardy barelů oproti předpokládaným 13,7 miliardám barelů. Naleziště přitom tvořilo až 64 % celkových zásob břidličné ropy v USA.

 

drewid: Myslím že v současné chvíli je trio Francie+Itálie+SuperMario silnější než německo. Takže se tisknutí rozjede, soud v tom nic špatného neshledá….

 

Komentáře

Přidat komentář