Výprodej na kukuřici

Autor článku: 30. 6. 2011

To byl šok. Dnešní netrpělivě očekávaný USDA report velmi překvapil farmáře a obchodníky s kukuřicí. Očekávál se pokles odhadované plochy oseté kukuřicí. Odhad byl 90.776 milionu akrů. Důvodem očekávaného poklesu byla především spožděná setba v této sezoně (která ovlivnila i řízení mých obchodů) a potom nedávné povodně v produkujících oblastech. Toť odhady.

Realita byla odlišná. Podle USDA je množství oseté plochy kukuřicí 92.282 milionu akrů. Toto číslo je i z dlouhodobého hlediska rekordní (ale nezapomínat i na rekordní poptávku). Na toto zareagovala cena a prakticky ihned po open udělaly všechny futures limitní pohyb dolů o 30c. Jedinou vyjímkou byl front, velmi likvidní JUL kontrakt. A tady došlo k jedné zajímavé věci. Na tomto konktraktu je právě dnes FND (first notice day), takže u něj neplatí limit. Právě se dívám do platformy a tento konktrakt je nyní -78c. To je opravdu hodně a naznačuje to že i zítra se na ostatních corn futures dočkáme zřejmě pádu.

Co to znamená z hlediska mých obchodů? Měl jsem v bear spreadech vypuštěno pár výstupních limit příkazů. Byly dostatečně nad tržní cenou v minulých dnech. Když jsem se na ně díval 10 minut po open, byly fillnuty. V kukuřičných bear spreadech částečně stále jsem, přesto už nyní (relativně brzo) jsem uzavřel velkou část se ziskem. Vzhledem k tomu že letos jsem kvůli fundamentu (nízkým zásobám apod) bear spreadům na kukuřici příliš nevěřil, nakonec zdá se dopadnou dobře. I bull spready na sóji, kterými jsem toto svoje přesvědčení hedgoval dopadly také dobře a pokud se nic strašného neodehraje na zbylých bear spreadech co mám na kukuřici (což jak se ukazuje asi neodehraje), budu moci první polovinu roku prohlásit za úspěšnou.

Štítky: , ,

Komentáře

 • Miroslav Piták napsal:

  Tohle jsou přesně ty důvody proč obchoduji pozičně s využitím konzervativních instrumentů. Nikdy člověk neví, kdy přijde na trh nečekaná informace, která způsobí silný výkyv jakýmkoliv směrem. Mým přístupem je obchodování větších konzervativních pozic než menších agresivních. V absolutních hodnotách zisků/ztrát jsem na tom stejně, jen mám klidnější spaní, protože mi nehrozí totální default celé pozice. Např. zlato obchoduji přes warrant se Strike cenou 800 USD a expirací 12/2012.

 • Pavel Hála napsal:

  U me je tohle jeden z duvodu proc obchoduju spready. Zrovna u kukurice kdyz se podivas na graf tak uvidis jak je v posledni dobe divoka. Na grafu interdelivery spreadu se to ale skoro neprojevuje, resp treba interdelivery spready v ramci sklizne jsou mozna i linejsi nez byva zvykem.

 • ricmund napsal:

  Nevyplatí se zrovna v takovém případě držet přímo futures kontrakt? Riziko mi příjde už téměř stejné.

 • Pavel Hála napsal:

  ricmund: to myslite ve srovnani s tim warrantem? nebo dokonce spreadem? Tak jako tak v obou pripadech rozhodne ne. Dyt prima pozice ve futures by vas zabila. Warrant je pokud vim de facto call opce, cili pokud jej koupite tak mate omezenou ztratu. A spread je snad uplne nejlepsi moznost, protoze u interdelivery vam padaj obe nohy, takze ste v klidu. Limitnich dnu uz jsem zazil nespocet a vzdy klidek pohoda. Ono ale dneska kdy uz se obchoduje elektronicky to neni tak strasne. Horsi to bylo driv kdy treba doslo i k 10 gapum po sobe a cloveka ktery byl v outright futures to vykostilo.

Napsat komentář