Turecko a jeho geopolitické kroky

Demonstrace a nepokoje v Turecku se během první poloviny června dostaly do médií i v České republice. Nyní se situace trochu zklidnila, nastal čas se trochu podívat na to, co těmto událostem předcházelo. Nemám na mysli rozhodnutí o jednom parku v Istanbulu, ale turecké kroky na globální geopolitické scéně.

Nyní začalo Turecko podnikat i geopolitické kroky. Jak jsem již jednou zmínil, motivací k tureckému kroku může být i snaha ukázat Evropské unii něco ve stylu „Když jste nás odmítli, my si můžeme dělat, co chceme… a dopad na vás nás netrápí“. Když Turecko bylo odmítnuto na západě, obrací se směrem na východ.

O co jde? Turecko, ač člen NATO, se jako první jeho člen letos na jaře stalo partnerem Shanghai Cooperation Organization (SCO), organizace někdy označované jako „Anti-NATO“. Podle vyjádření administrativy Spojených států je však současné členství / spolupráce s oběma organizacemi nemožná. Turecký ministr zahraničí naopak obhajoval tento krok s tím, že studená válka již skončila.

Situace v Turecku se sice na nějaký čas zklidnila, ale dříve nebo později tam dojde k revoluci / převratu. Jeho výsledek určí nejen další vývoj v Turecku, ale může se stát černou labutí spouštějící řadu dalších globálních geopolitických událostí.

Stejnou labutí se ale může stát i Egypt…

 

Tagy:
Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Ja si myslím, že Erdogana Američania nechajú padnúť, nie je dosť servilný a varí si svoju polievočku (viď. orientácia na „východ“).

    Otázka je nakoľko bude „pro-západná“/“pro-východná“ nová vláda, ktorá asi uvedomí, že sa nevyplatí byť na nože so susedmi ako Rusko?

  2. Lime napsal:

    Osobně s článkem souhlasím, ale přece, to vidím i z jemně jiného úhlu.
    Turecko nejprve poslouchalo vzorně nařízení NATO a úzce spolupracovalo.
    Je známo, že přes Turecko chodily zásilky zbraní pro Syrské vzbouřence. Turecko, dle mého, mělo být použito jako trojský kůň proti Sýrii. Právě to si lidé začali velmi dobře uvědomovat a tlačili na Erdogana..
    Proti podpoře povstalců v Sýrii se mnohokráte protestovalo. V našich médiích o tomto faktu, nebylo téměř nic řečeno.
    Jelikož turečtí občané, mají v Sýrii příbuzné, válku si nepřáli.
    Proto ten odklon od NATO. V Sýrii již nejde o Assada, konflikt je náboženský a začíná se přelévat přes hranice země.
    Operuje se z Libanonu i na jeho území. Počítá se s možností zatažení Libanonu do války. To by mohl být pouze začátek.

  3. Lime napsal:

    Zajímavý článeček o Sýrii, cizích militantech a postoji Turecka zde:

    https://warfare.blog.cz/1307/sokujici-pocet-zahranicnich-militantu-v-syrii

  4. Lime napsal:

    Zpráva z 7.července 2013 Sýrie

    M: A turecká hranice je pořád otevřená pro vyzbrojování a přecházení?

    MRA: Ano, ano. Turecká vláda tvrdí, že hranice uzavírá, jsou to ale jenom slova, protože každý den přes hranice pořád chodí lidé a militanti jsou v Turecku léčeni zadarmo. Zbraně z Turecka zaplavují Sýrii, hlavně libyjské zbraně a zbraně, co pro ně koupil Katar a Saúdská Arábie.

  5. Lime napsal:

    Důkaz , že má domněnka ohledně toho, že Turecko, mělo být trojským koněm, proti Sýrii přišla dnes:
    M: Takže v podstatě říkáte, že je zde zahraniční zasahování. Edrogan a AKP možná neudělali něco, co měli.

    TD: Ano, víme, že chtěli zapojit Turecko do syrské války. To je vážné, proto turecká invaze by způsobila ruskou odezvu a pak by vstoupilo NATO, protože Turecko je členem NATO. Možná je to, co se děje v Turecku, výhružkou. Možná premiérovi řekli: “Uděláš, co ti řekneme, nebo věci u tebe v zemi zhoršíme.” Lidé mají legitimní požadavky, ale vždy je tu jiný zájem. Vidím to jako výhružku.

Přidat komentář