Španělsko a jeho banky na odpis

Autor článku: 11. 12. 2012

Španělsko teprve nedávno konečně vytvořilo „špatnou banku“. Řadu let (prakticky od roku 2005 – tedy ještě před provalením nemovitostní krize ve Spojených státech) nedodržovaly španělské banky pravidla pro účtování půjček na nemovitosti, respektive na tvorbu opravných položek k nim. Došlo k tomu, až když to bylo absolutně nezbytné, kdy se bankovní trh začal pod vahou nemovitostních půjček potápět ke dnu.

Bohužel, španělské podvádějící banky nejsou zas takovou výjimkou.

Španělská vláda je přesvědčena, že tato „špatná banka“ nebude znamenat žádnou zátěž pro veřejné rozpočty. Jejím cílem má být dosažení zisku. Hlavním nástrojem má být to, že kupovat nemovitosti bude výrazně pod cenou. Kupovat nemovitostní půjčky bude v průměru za 54% jejich účetní hodnoty, v případě bankrotu bude kupovat aktiva v průměru za 37% jejich účetní hodnoty, v případě půdy půjde o nákup za 20%-44% účetní hodnoty podle toho, zda půda je součástí bankrotového řízení či nikoliv.

Co to bude znamenat? Aktiva, která budou banky předávat do „špatné banky“ budou v nejbližší době odepsána / vytvořeny opravné položky tak, aby tyto položky pokryly rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou. Objem špatných půjček v rozvahách španělských bank je odhadován na 180 – 200 miliard euro, spíše vyroste ještě výše. Účetní odpisy se tak budou nejspíše pohybovat nad 100 miliardami euro.

Jak před pár dny bylo schváleno, čtyři znárodněné banky dostanou 37 miliard euro – jde o banky Bankia (18 mld. Euro), CatalunyaCaxia (9,1 mld. euro), Novagalicia (5,5 mld. euro) a Banco de Valencia (4,5 mld. euro). Samotné „špatné bance“ připadne 2,5 miliardy euro. Jde o půjčky se splatností v roce 2025 a úrokem menším než 1% p.a.

K čemu to celé bude? Španělsko je systémově důležitá země, proto ta pomoc. Banky se sice nevyhnou ztrátám, vyčistí však své rozvahy, aniž by musely otevírat množství exekucí, bankrotů apod. Výrazně jim díky tomu ubude administrativní zátěž.

Akcionáři postižených bank se tak dočkají naředění svých podílů s odpovídající reakcí ceny akcie.

 

Pohled na penzijní reformu

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Štítky: , ,

Napsat komentář