Španělská finanční korida

Španělsko je aktuálně zřejmě nejdůležitější zemí v rámci eurozóny.  Už před dvěma měsíci jsem psal, že se na Španělsko valí problémy z důvodů sankcí ze strany EU kvůli neustálému odkládání úsporných opatření.

Španělsko je totiž pro finanční sektor jako celek jednou z nejrizikovějších evropských zemí. Je rozhodně významnější než Řecko – viz graf z léta loňského roku.

 

Španělsko je navíc obviněno ze zkreslování loňských čísel (za které byla prakticky odpovědna předchozí vláda) tak, aby ta letošní naopak vypadala příznivěji. K tomu si uvědomme, že trh s CDS je největší hned po Německu, Francii a Itálii. Proto CDS na rekordní úrovni těsně pod 500 body doprovázený růstem výnosů španělských desetiletých vládních dluhopisů k hranici 6% nevěští vůbec nic dobrého. V týdnu od 16. dubna týden je navíc na pořadu dne velká aukce desetiletých španělských dluhopisů. Její výsledky napoví mnohé a jsou tak netrpělivě očekávány prakticky všemi zúčastněnými stranami.

Vypadá to, že se španělské banky dostávají do izolace a nikdo jim nechce půjčovat, jinak by nebyly nuceny si půjčit v průběhu března přes 300 mld. euro od ECB. Jak je na tom španělská vláda uvidíme za pár dní. I když, kdo ví. Třeba její obligace mohou díky úvěrům od ECB kupovat právě španělské banky.

Španělsko má problém. Je příliš velké na záchranu, ale zároveň je i příliš velké na krach. Monetizace jejich dluhů se blíží. Právě proto asi se E. Nowotny z ECB ve snaze uklidnit investory vyjádřil v tom smyslu, že jeho teď více trápí deflace, než inflace.

Kombinovaný krach Řecka a Španělska je nezvladatelný a v takovém případě by byl rozkol v eurozóně nevyhnutelný.

 

 

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
  1. Jan Dvořák napsal:

    Díky za odkazy.

  2. Kolda napsal:

    To jsou dost zajímavé články od GL. Takový scénář exitu Španělska z EZ mne vůbec nenapadl. Nejspíš proto, že je nesmyslný.
    Neumím si představit, že by španělská centrální banka zkonfiskovala všechny eura, místo nich vydala nové pesety a zkonfiskované eura by NORMÁLNĚ DÁLE POUŽÍVALA pro zahraniční platby nebo pro splácení dluhů. Vždy jsem měl za to, že při případném exitu země z EZ by eura nahrazená lokální měnou byla zničena/ztažena z oběhu.

    Pokud by to španělům prošlo, tak by nebylo nic jiného, než uvalení inflační daně na zbytek eurozóny ve prospěch Španělska. To by si asi ten zbytek nenechal líbit. A pokud nechal, další země by rychle následovaly. Poslední země s eurem by vypadaly jako vykoupené obchody na Kubě.

  3. Standa napsal:

    Popravdě řečeno, takový scénář jsem čekal už vloni v Řecku. Ideálně na začátku hlavní turistické sezóny. Nedostatek nových drachem v rukou turistů, stejně jako splacení dluhu, by se daly skvěle využít jako PR tah vlády. Nová drachma by v narychlo otevřených soukromých směnárnách poblíž pláží nejspíš silně revalvovala. Očekával bych v hlavních řeckých zprávách titulky jako: „nová drachma = Řecko bez dluhů,“ i záběry na narychlo spíchnuté cedule z taveren: „We accept euro. 2€ = 1 drachma.“ Za pár měsíců by byla situace jiná. Jenže kolik voličů vidí do tak vzdálené budoucnosti?

  4. Jan Dvořák napsal:

    Dnes proběhla ve Španělsku aukce 12-ti a 18-ti měsíčních pokladničních poukázek.
    Proti březnu šel výnos prudce nahoru (u ročních z 1,4 na 2,6%) u 18-ti měsíčních z 1,7 na 3,1%.

  5. Toxic napsal:

    Tragédie to asi nebude.. Všechny ekonomické servery to publikují jako skvělý výsledek a burzy ve světě rostou jako blázen..:)

  6. Jan Dvořák napsal:

    Aukce desetiletých bondů skončila požadovaným výnosem 5,74% (v lednu to bylo 5,4%).
    Historicky šlo o třetí nejvyšší výnos, 5-ti leté CDS skončily na 490 bodech.

  7. Jan Dvořák napsal:

    Toto je jen pokračování koridy:
    https://proinvestory.cz/cash-is-trash

Přidat komentář