Řecko do konkurzu?

Greek crash

Podle agentury Reuters tlačí Německo na to, aby evropské instituce převzaly kontrolu nad řeckým státním rozpočtem.

Podle některých návrhů by evropské instituce získaly rozhodovací pravomoci v určitých aspektech fiskální politiky. Nový „komisař pro rozpočty“ by měl právo veta v případě rozpočtu navrženého řeckou vládou. Já bych ho spíše přirovnal ke správci konkurzní podstaty. Návrh pochopitelně nebyl z řecké strany přivítán s otevřenou náručí.

To, že se o tom mluví právě teď, mi zapadá přesně do posledního vývoje, kdy A. Merkelová poprvé připustila možnost defaultu Řecka. To je věc, kterou politici donedávna zásadně vylučovali.

O pozici Německa jsem psal podrobněji na podzim, dovolím si zde z této analýzy odcitovat pár řádků:

V pudu sebezáchovy se Německo může vrátit k „starédobré“ marce. Nemohou to ale oznámit jen tak, byli by označeni za toho, kdo zabil proces evropské integrace. Nešlo by totiž jen o měnovou reformu v rámci jedné „bezvýznamné“ země, jde o měnovou reformu s globálními dopady.

Politické krytí takového kroku musí být dokonale připravené. Podle mě Německo čeká pouze na vhodný okamžik, kdy by znovuzavedení marky oznámilo. Protože takové oznámení nepochybně vyvolá enormní turbulence na všech trzích, přípravy musí být opravdu důkladné. Nejprve musí přijít pořádný „průser“ a jakoby v reakci na něj pak bude Německo moci oznámit návrat k marce. Dřív ne. Podle mě ale na marku nebudeme čekat moc dlouho.

Ještě nedávno se o bankrotu Řecka mluvilo jako o něčem nemyslitelném. Není to přitom první takový případ.

Vývoj půjde dál směrem k možnostem, o kterých politici dnes ještě buď vůbec nemluví, nebo je vylučují.

 


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

 

Komentáře
  1. Toxic napsal:

    Nemecko nemuze mit Marku, zabilo by svuj export. Marka by okamzite posilila vuci Euru a posilovala by vuci vetsine svetovych men.. Nemecku vyhovuje Euro, ktere je slabe..

  2. Jan Dvořák napsal:

    Ale do vzniku eura Německo se silnou marko také žilo, naopak, silnou marku považovali Němci za prestižní záležitost

  3. VoDo napsal:

    To jo, ale dneska je svět úplně jiný než před deseti a více lety. Euro zůstává zpátky ni krok. Evropa půjde osvědčenou cestou inflace, stejně jako USA a vlastně celý svět. Budou říkat že inflace 5% je zdravá pro ekonomiku, Sedláčkové a Kouhoutové jim budou přitakávat, přitom reálná inflace bude kolem 10%, lidem se bude ve státním sektoru přidávat podle inflace, či o něco méně a odvoláním se na krizi. Splátky hypoték budou tudíž nižší a lodé budou rádi. Nominální ceny nemovitostí budou stagnovat a ekonové budou ŕíkat jak krásně to politici řídí a jak odvrátili propad cen a tudíž pohromu. Réalne budou ovšem levnější a levnější. Komodity půjdou nahoru a tak se obviní Irán a pak celá Asie že nám pracujícímu západu ukradli práci a bude vyřešeno.

  4. Jan Dvořák napsal:

    VoDo – s inflací, nemovitostmi, komoditami máš pravdu.

    Jenom to má jeden háček. Aby se srazily dluhy dolů, inflace by musela být dvou ciferná hodně dlouho.
    Nevěřím totiž, že by země dosáhly rozpočtových přebytků. Proto i absolutní hodnota dluhů půjde nahoru.

  5. Miroslav Piták napsal:

    V dnešní době nemůžeme říci, že se něco nemůže stát, protože i o dnešní situaci jsme v minulosti tvrdili, že nastat nemůže nebo to pro nás byla nereálná představa. Švýcarsko, severské země a spousta úspěšných světových ekononim mají také svou měnu a jejich ekonomiky fungují normálně. Samozřejmě, Německo by po přehodu na vlastní měnu zažilo prvotní šok, ale po krátké době by se situace ustálila. Mohli by např. pro začátek aby se zabránilo většími šoku zavěsit svoji měnu na jinou nebo koš měn. Nechci tvrdit, že by nová německá marka neposíla, to určitě ano nebo naopak marka by zůstala stabilní vůči „tvrdým“ světovým měnám, ale EUR by propadlo. Německý export by to také určitě poškodilo než by se němci přizpůsobily nové situaci.
    Dle mého názoru je reálných mnoho scénářů, od návratu Německa k vlastní měně přes zvýšenou inflaci až po bankroty (ať už to vrcholní evropští činitelé EU budou nazývat jakkoliv). Řecko už nyní částečně bankrotuje, co jiného je přece stávající restruktualizace dluhu?

  6. VoDo napsal:

    Myslím že pár let inflace kolem 10% rozředí dluh vcelku slušně.

  7. VoDo napsal:

    @Miroslav: jasně možné to je, ale politicky to vidím tak na 10%. Nevěřím že po desetiletích snažení se o jednotnou Evropu teď, najednou po pár letech krize, se politici dohodnou na tom že to bylo blbě. Ano pokud to nechají padnout volným pádem tak si dokáži představit konec eura a začátek marky, ale to by nejspíš znamenalo i začátek vlivu nějakýho pána, jako byl ten s knírkem a ten s ochrnutou rukou.

  8. Jan Dvořák napsal:

    Kdyby státy neplatily úroky a dál se nezadlužovali se, pak by 10% inflace pomohla. Takhle 10% inflace akorát nechá +/- dluhy na svém.

Přidat komentář