Deziluze likvidity

PIMCO je firma spravující jeden z největších obligačních fond světa. Jeho manažerem byl i Bill Gross, který patří do úzké skupiny investorů, které pravidelně sleduji. Mohamed El-Erian byl jeho šéf. Co tento člověk nedávno řekl?

Řekl, že byly vyřešeny superakutní symptomy, pacient přežil klinickou smrt a již mohl opustit jednotku intenzivní péče. Nyní se léčí ambulantně, i když je pořád pod vysokými dávkami léků. Byly potlačeny příznaky, akutní projevy, ale dosud nebyly vyřešeny příčiny. Ekonomika byla a i dosud funguje na steriodech. Po jejich vysazení hrozí velká kocovina.

Kde vidí Mohamed El-Erian největší riziko?

Otázkou je, zda investoři tuto „hru“ budou přijímat i nadále. Může jim dojít, že likvidita je jen iluze vybudovaná centrálními bankami,

Je v tom, že centrální banky řešily likviditu bankovního systému, ne jeho solventnost. Nic víc. Bez vyřešení solventnosti se nepohneme dál. Jakmile přestanou fungovat utěšující prostředky ve formě likvidity, krize se může obnovit.

Centrální banky v minulých letech napumpovaly do ekonomiky obrovské množství peněz Pominu-li rostoucí morální hazard, extrémně levné peníze vedly k neracionálním investicím firem, u spotřebitelů to vedlo k velkému zadlužování včetně nákupů aut či spotřebního zboží. Co to znamená?

Levné peníze „vyjedly“ budoucnost. V posledních letech se sice prodalo například hodně aut, ale tyto nákupy jsou na úkor poptávky v nejbližších letech. Výsledkem je, že investoři si do dneška přesunuli výnosy z let budoucích.

Situace se mění, buďme si toho vědomi a chovejme se podle toho. Kdo bude chtít vydělávat i v budoucnu, bude se muset umět na trzích pohybovat.

 

 

Komentáře
  1. Standa napsal:

    Je stále ještě dost prostoru k prohloubení iluze solventnosti.

    Dříve, když člověk potřeboval auto, našetřil si na něj.

    Později, když potřeboval auto, koupil si ho na leasing s akontací.

    Pak přišla nulová akontace.

    Pak nulová akontace a nulové navýšení.

    Pak operativní leasing.

    Časový přenos splácení do budoucnosti však může pokračovat. Stačí vytvořit produkt, ve kterém splácení vozu bude delší než jeho životnost. Člověk tak bude platit splátku starého auta, které je již ve šrotu, a zároveň splátku nového auta.

    Aby se kola byznysu s iluzemi točila dále, musí být splátka nového auta nižší než starého, a doba splácení vyšší.

    Navíc tomu všemu jistě aktivně pomohou i vlády znevýhodněním vlastnictví starých vozů.

    Stejný trend může pokračovat i u nemovitostí, kde je navíc obrovský prostor pro růst cen, neboť zde je poptávka mnohem akutnější, a státní regulace stavebních pozemků snadno zajistí trvalý převis poptávky nad nabídkou.

  2. Jan Dvořák napsal:

    U nemovitostí je dvojí horizont:
    řádově roky: poptávky poroste
    delší období: poptávky začně poamlu ale jistě klesat

  3. alcd napsal:

    U nemovitostí (ale vlastně u jakékoliv ekonomické predikce) bych nepoužíval slovo „jistě bude“. Jasně, budou-li všechny trendy bez silných oscilací, bude pravděpodobně poptávka v déledobém horizontu klesat přinejmenším vlivem ubývání počtu dětí a tím i budoucích poptavatelů bydlení. Ale také to může být úplně jinak – třeba zvýšená poptávka po bydlení vlivem imigrace (Německo, Švédsko), skokově navýšená inflace a následná panika, jakou že mají elektronické peníze vlastně hodnotu (pak už nemusí nemovitost nést výnos, stačí když se její hodnota nevymaže). Záporný a dlouhodobě garantovaný úrok u hypoték by asi taky dovedl pokles poptávky přibrzdit. A pak tu máme ještě lidovou tvořivost politické reprezentace…

Přidat komentář