Proč se při investování měnově nezajišťuji

stock_analysis

Dostávám otázky, zda se měnově zajišťuji, když dlouhodobé investice nemám v české koruně. Osobně nijak speciálně své pozice vůči kurzovému riziku nezajišťuji. Proč?

Když koruna oslabuje, cena dováženého zboží díky tomu v korunách vzrůstá, i když se v dolarech nebo eurech nemění.  Nejde přitom jenom o dovozové zboží. Řada zboží vyrobeného na první pohled v ČR (třeba auta) v sobě zahrnuje subdodávky ze zahraničí. K tomu si vezměte si jako příklad cenu benzínu nebo nafty. Jejich cena ovlivňuje cenu dopravy a ta se následně promítá do ceny téměř všeho zboží, i když to na první pohled nemusí být patrné.

Své investice v cizí měně vnímám jako zajištění kurzového rizika v běžném životě popsaného výše.

Když koruna oslabuje, zároveň vzrůstá i korunová hodnota mého portfolia a i korunová hodnota inkasovaných dividend.  Takže tyto pohyby jdou proti sobě a kompenzují se. V případě posilující koruny je tomu opačně, ale opět dochází ke kompenzaci.

Ano, můžete namítnut, že změny ceny zboží je ekvivalent realizovaných kurzových rozdílů, na rozdíl od změny hodnoty portfolia, která odpovídá nerealizovaným kurzovým rozdílům.  Ano je to tak. Jsem si tohoto rozdílu vědom, přesto aplikuji úvahu a postup popsaný výše.

 

Stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář