Přepólování trhů

Co to je přepólování? Zjednodušeně řečeno – plus je mínus a mínus je plus. Že je něco takového ve financích nemožné? Velký omyl.

Právě jeden takový proces probíhá. Odstartován byl zhruba před dvěma týdny. Že vám to uniklo? Není se co divit. Zmínka o tom ve zprávách byla, ale nebyla tomu věnována nijak velká pozornost. Pokud až, tak spíše na webech zaměřených na komentáře.

Nyní BoJ přistoupila k záporným úrokovým sazbám. Japonsko je třetí největší světová ekonomika, zároveň bohužel i nejzadluženější. Proto jsou japonské záporné sazby tak důležité. Japonsku ale trvalo 25 let, než se k tomu dopracovalo, i když s dlouhodobým použitím nulových sazeb, země se od konce akciové bubliny roku 1990 nevzpamatovala.

Koncem ledna letošního roku oznámila BoJ zavedení úrokových sazeb a tímto krokem se přidala k centrálním bankám, eurozóny, Švédska či Švýcarska. Jejich použití úrokových je něco, co ve válce odpovídá termonukleárnímu výbuchu. Je to něco zcela nová dimenze globální finanční války. Pokud to ekonomice nepomůže, bude BoJ tlačit na oslabování jenu.

Výsledek?

Přepólování trhů a další (silnější) kolo měnových válek, respektive souboje o to, kdo více oslabí svoji měnu. Souboj čtyř národů USA x Japonsko x EU x Čína bude stát za to.

 

 

Komentáře

Přidat komentář